اجر بی ارج طلای سرخ ایران

زعفران در حالی نام طلای سرخ را از آن خود کرده که تاکنون آنگونه که باید و شاید در سبد اقتصاد کشور دیده نشده، آنقدر که علیرغم شهرت زعفران ایران، اما نامی در بازار جهانی ندارد و هر چه هست از آن خریداران خارجی است 

اجر بی ارج طلای سرخ ایران

حکیم نیوز: سال گذشته خبری منتشر شد که در آن اعلام شد تنها ده درصد زعفران ایران به صورت بسته بندی شده صادر می شود و مابقی به صورت فله ای به فروش می رسد. همین موضوع سبب شد تا زعفران اصیل ایرانی نه با برند و نام ایران، که با برند سایر کشورها در بازار جهانی عرضه شود. این در حالی است که طی سال های اخیر نه تنها خراسان که در بسیاری از شهرهای دیگر کشت زعفران مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است. 

بنا به گفته محسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران سالانه حدود ۶۰ تن زعفران در خراسان جنوبی تولید می‌شود که بخش اعظم زعفران صادراتی کشور در این منطقه تولید می شود. با این وجود تنها ده درصد آن با بسته بندی شرکت های ایرانی به دست مصرف کننده می رسد و مابقی خام فروشی می شود. 

ازآنجا که عمده مصرف جهانی زعفران از ایران تامین می شود، از همین رو این گیاه دارویی توجیه اقتصادی و فرصت شغلی خوبی به همراه دارد، با این موجود اما موانعی هم برای درآمد ارزی این محصول پرطرفدار در بازار صادرات وجود دارد که مهمترین آن خام فروشی و عدم بسته بندی این محصول گرانبها است. 

همین موضوع آنقدر مهم است که شهریورماه گذشته رهبر انقلاب نیز به این موضوع انتقاد کردند و در دیدار تصویری با هیئت دولت درباره‌ی مسائل اقتصاد کشور، به موضوع «خام‌فروشی و صادرات فله‌ای مواد خام» اشاره کردند و فرمودند: خام‌فروشی در سنگهای معدنی قیمتی و فرآوری آنها در خارج و بازگرداندن به کشور با چندین برابر قیمت، فروش خاک جزیره‌ی هرمز، فرآوری نشدن زعفران جنوب خراسان و خرمای مناطق گرمسیری، از جمله مواردی است که نشان میدهد باید در این زمینه کار جدی صورت گیرد».

پس از آن با فرا رسیدن روزهای برداشت محصول زعفران، کاربران در شبکه های اجتماعی نیز از وضعیت موجود زعفران کاران انتقاد کردند، در میان بحبوحه این انتقادات و پیشنهادات اما خبری خوش  درباره زعفران ایران منتشر شد، خبر حاکی از امضاء تفاهم نامه پرداخت تسهیلات هزار میلیارد تومانی برای حمایت از تولید و صادرات زعفران بود.

به گفته معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه براساس این تفاهم نامه، هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار خریداران و صادرکنندگان زعفران و بسته بندی و فرآوری این محصول قرار می گیرد که از این میزان ۵۰۰ میلیارد تومان آن را بانک کشاورزی، ۲۵۰ میلیارد تومان بانک ملت و ۲۵۰ میلیارد تومان دیگر را بانک توسعه صادرات تامین مالی خواهد کرد. از آنجا که نرخ تسهیلات نظام بانکی ۱۸ درصد است، برای حمایت بیشتر از این موضوع تسهیلات حمایت از زعفران ۱۵ درصد خواهد بود.