عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله:

برای ترویج و ترقی طب سنتی به حمایت دولت نیازمندیم

احمدرضا شریفی گفت: یکی از دلایل ترویج نشدن داروهای گیاهی در کشور، عدم حمایت از این داروها است.

برای ترویج و ترقی طب سنتی به حمایت دولت نیازمندیم

به گزارش حکیم نیوز: دکتر احمدرضا شریفی، پزشک و متخصص طب سنتی در پاسخ به این سوال که چرا با گذشت بیش از یک دهه از فعالیت دانشکده‌‌های طب مکمل، این رشته جایگاهی در نظام سلامت کشورمان ندارد، گفت: وزارت بهداشت در این چند سال اخیر، تعداد دانشجویان پی‌‌ اچ‌ ‌دی طب سنتی را کاهش داده است و اگرچه حرف ‌‌هایی درباره حمایت‌‌ ها از طب سنتی زده شده اما در عمل، بوروکراسی و سازوکارهای موجود، به‌ نفع حمایت از طب مکمل نبوده است.

وی یکی از دلایل ترویج نشدن داروهای گیاهی در کشور را، عدم حمایت از گیاهان دارویی دانسته و خاطرنشان کرد: در حوزه داروهای شیمیایی از آنجا که مصرف این داروها زیاد است، تولید آن به صرفه است؛ اما به‌ دلیل عدم حمایت بیمه ‌‌ها و نبود حمایت از چرخه تولید داروهای گیاهی، این داروها مورد توجه قرار نمی‌‌گیرند. به همین دلیل مردم نیز در صورت استفاده از داروهای گیاهی متحمل هزینه ‌‌های بیشتر می‌‌ شوند که این امر نیز نیازمند یک برنامه‌‌ ریزی بلندمدت است تا گیاهان مورد نیاز بیشتر تولید شوند.

شریفی تصریح کرد: گیاهان دارویی زیادی کشت و به کشورهای اروپایی صادر و در آن کشورها فرآوری می ‌‌شود؛ اما در کشور ما برخی کارخانه‌‌های تولید داروهای گیاهی، نقدینگی کافی ندارند و نیاز به یک حمایت بالادستی وجود دارد.

به باور این متخصص طب سنتی برخی‌‌ها با ادعای علمی نبودن طب سنتی که ادعایی خلاف واقع است، جلوی ترویج طب مکمل را می‌‌گیرند؛ زیرا فکر می‌‌کنند در صورت گسترش این دانش، درآمدهای خودشان کاهش می‌‌یابد و عده دیگری نیز به ‌دلیل عدم آگاهی کافی از تأثیرات طب مکمل، از آن حمایت نمی‌‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله(عج) در ادامه بر لزوم افزایش حمایت مسئولان از ترویج طب مکمل تاکید کرده و یادآور شد: اگر اشکالاتی در زمینه این طب وجود دارد باید رفع شود و این اشکالات نباید بزرگنمایی شوند؛ زیرا ایرادهایی در طب نوین نیز وجود دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حدود 60 سلامتکده دولتی در زمینه طب مکمل داریم که حدود 10 سلامتکده‌‌ در تهران است، اما اطلاع‌‌ رسانی مناسبی در این زمینه صورت نگرفته است. وزارت بهداشت باید علاوه بر اطلاع ‌‌رسانی، تربیت دانشجوهای طب مکمل را بیشتر مورد حمایت قرار دهد و مقدمات ورود به این رشته را تسهیل کند.