تجریش گردی به روایت تصویر

تجریش گردی آن هم در بازار قدیمی و سنتی یکی از تفریحات تهرانی ها و حتی مسافران گذری است که به این کلانشهر پر دود و دم می آیند، بازاری قدیمی و سرپوشیده با تنوع زیاد محصولات. شاید برای توصیف این مکان اصطلاح از شیر مرغ تا جان آدمیزاد اغراق نباشد

تجریش گردی به روایت تصویر

حکیم نیوز: تجریش گردی آن هم در بازار قدیمی و سنتی یکی از تفریحات تهرانی ها و حتی مسافران گذری است که به این کلانشهر پر دود و دم می آیند، بازاری قدیمی و سرپوشیده با تنوع زیاد محصولات. شاید برای توصیف این مکان اصطلاح از شیر مرغ تا جان آدمیزاد اغراق نباشد.

یک تکیه در دل بازار 

بازار تجریش از نظر جغرافیایی به میدان تجریش، امام زاده صالح، میدان قدس فعلی و همین طور مترو تجریش منتهی می شود، علاوه براینکه این بازار دو محله قدیمی سرپل و تجریش را به هم وصل می کند. این بازار از قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده تهران است، بازار تجریش ۳۰۰ تا ۷۰۰ متر طول دارد و با بیش از ۴۰۰ باب مغازه و حجره همچنان بافت سنتی خود را حفظ کرده است، در قلب این بازار، تکیه تجریش قرار دارد، تکیه مکانی سرپوشیده است که در مجاورت حرم امام زاده صالح (ع) قرار دارد، تکیه تجریش قدیمی ترین بخش بازار تجریش است که در سال ۱۱۷۶ شمسی ساخته شده، این تکیه هر ساله در ایام ماه محرم و عزاداری سیدالشهدا (ع) محلی برای برگزاری عزاداری و تعزیه بوده که این مراسم هنوز هم اجرا می شود. 

بازار تجریش، خلاصه همه خوبی ها

تکیه قدیمی بازار تجریش که مقصد اصلی ما بود اکنون به میدان بزرگ میوه و تره بار تبدیل شده که عطر و رنگ زیبای آن برای دقایقی که در آنجا حضور دارید شما را غرق حال خوش می کند. در این میدان تره بار کوچک همه چیز هست از سبزیجات و میوه های نوبرانه گرفته تا میوه های کمیاب و خاص اقلیم های خاص نقاط مختلف دنیا، چیزهایی که شاید تا به حال حتی نام آن را نشنیده باشیم و ندانیم چه کاربردی دارد، خیلی از مشتری ها دقایقی را صرف همین مطلب می کنند و فروشنده هایی که با حوصله هم محصول خود را معرفی می کنند و هم نحوه طبخ یا مصرف را توضیح می دهند، گفته می شود قدمت ساخت این بازار بیش از هفت دهه می رسد، اما کسبه می گویند حدود دو قرن است که این بازار برپا شده است.

بازار تجریش نبض زنده و پرنشاط

بازار تجریش مثل همه بازارها محل خرید و فروش محصولات گوناگون است، فروش محصولات سنتی و گیاهی با کیفیت و قیمت بالا یکی از ویژگی هایست که تجریش نشینان را پای ثابت خرید از این محل کرده است، اگر به دنبال خوراکی های عجیب و غریب می گردید بهتر است در دالان های این بازار سیاحت کنید و گپ و گفتی با فروشنده های خِبره ای بزنید که با صبر و حوصله برایتان از محصول دلخواهتان می گویند. هرچند چراغ  بازار تجریش با قدمت دیرینه اش این روزها در اثر اپیدمی کرونا کم سوتر شده اما هنوز رنگ و بوی این بازار سنتی حال و هوای دل هایمان را در این روزها خوب می کند.

مستقیم، تجریش

اما شاید برای شما سوال باشد که راه های دسترسی بازار و تکیه تجریش چیست؟

برای رسیدن به این بازار قدیمی شما می توانید از مترو، اتوبوس، تاکسی یا ماشین شخصی استفاده کنید. 

مترو: ایستگاه انتهایی خط مترو تجریش-کهریزک ایستگاه تجریش است. در ایستگاه تجریش که از مترو پیاده شوید باید چهار پله برقی طولانی و تمام نشدنی را بالا بیایید تا بالاخره به سطح زمین برسید. از ایستگاه که بیرون بیایید می توانید ورودی بازار تجریش تهران را مشاهده کنید و از آن جا وارد بازار شوید.

اتوبوس: با استفاده از اتوبوس های تندرو بی آر تی هم می توانید به راحتی خود را به بازار تجریش تهران برسانید. خط اتوبوس راه آهن-تجریش از انتهای خیابان ولیعصر در جنوب شهر حرکت می کند و در انتهای خیابان ولیعصر به میدان تجریش منتهی می شود همچنین خط اتوبوس رسالت-قدس نیز در میدان قدس و در نزدیکی میدان تجریش توقف می کند که از همان جا می توانید خود را به بازار تجریش تهران برسانید.

تاکسی: از نقاط مختلف تهران تاکسی های خطی به مقصد میدان تجریش یا میدان قدس وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید به بازار بزرگ تجریش برسید.

اتومبیل شخصی: از هر یک از میادین تجریش یا قدس می توانید به بازار وارد شوید؛ بنابراین اگر با اتومبیل شخصی قصد آمدن به این بازار را دارید می توانید از خیابان ولیعصر، محله زعفرانیه و نیاوران به میدان تجریش و از سوی دیگر از خیابان شریعتی و .. به میدان قدس برسید.