تحمیل تصمیمات سلیقه ای بر طب سنتی

تصویب و ابلاغ مصوبات و اسناد بالادستی برای احیاء و ارتقاء طب سنتی ایرانی موضوعی است که سال هاست روی کاغذ باقی مانده، اما در عمل...

تحمیل تصمیمات سلیقه ای بر طب سنتی

حکیم نیوز: محدودیت های طب سنتی و فعالان این حوزه موضوعی است که در سال های اخیر همواره محل جدال با طب نوین بوده، آنجا که برخی فعالان حوزه طب جدید از اساس منکر طب سنتی شده اند. این در حالی است که به اذعان بسیاری از فعالان طب سنتی مقوله سلامت در ارتباط مستقیم با سبک زندگی و پیشگیری است. این موضوع رکن اساسی طب سنتی است، حقیقتی که در طب نوین کمرنگ است؛ چرا که تکیه آن بر درمان است.

از دیگر سو تأثیر گیاهان دارویی بر بدن، موضوعی است که قرن ها از سوی طب سنتی مورد توجه قرار گرفته است، اما در طب نوین بدون در نظر گرفتن این تجربیات و علوم قدیمی، این طب به تولیدات شیمیایی روی آورده است. اگرچه برخی داروهای گیاهی نیز گاهی از سوی پزشکان تجویز می شود، اما از منظر فعالان طب سنتی عدم حمایت از این طب مکمل و ندادن فرصت برای رشد و ارتقاء آن، اجحاف در حق این علم اصیل و قدیمی است.

علی رغم این بی مهری ها در حق طب سنتی ایرانی، می بینیم که طب سنتی دیگر کشورها همچون هند و چین بیش از پیش جهانی شده و حتی در ایران نیز طرفدار دارد و به رسمیت شناخته می شود. غالب فعالان طب سنتی عدم استقلال این طب را به عنوان مانعی پیش روی پیشرفت آن دانسته و می گویند: این حق مردم است که روش درمان خود را با شناخت، انتخاب کنند و تنها محدود به یک روش درمان اجباری نباشند.

 

انتخاب روش درمان، حق بیمار است

امیرعلی معرفت در گفتگو با «حکیم نیوز»، با اشاره به تناقض اقبال مردم به طب سنتی و کم مهری مسئولان بهداشت و درمان گفت: قطعا تمام شاخه های طب ایران نیاز به معرفی دارد؛ روش های متعدی وجود دارد که در کشورهای پیشرفته استفاده می شود ولی در کشور ما همکاری لازم در مسئولان درمان نیست.

این فعال طب سنتی خاطرنشان کرد: هر فردی حق دارد که روش درمان خود را انتخاب کند از همین رو اینکه تنها یک راه درمان به بیماران معرفی شود درست نیست، لازم است که تمام سیستم های درمانی معرفی، کنترل و نظارت شوند.

 

انحصارطلب ها خواستار انزوای طب سنتی

نصرالله پژمانفر، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با «حکیم نیوز» گفت: طب سنتی نه تنها به عنوان طب مکمل و روش درمانی مستقل در ارائه خدمات به مردم، بلکه به عنوان یک فرصت و ظرفیت در حوزه درمانی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه عدم توجه به فرصت ها و ظرفیت های موجود در طب سنتی باعث شده فضای غیررسمی و ناسالمی شکل بگیرد تصریح کرد: برای ارتقاء و ساماندهی طب سنتی مقاومت هایی وجود دارد که باعث ایجاد دیدگاه منفی در کشور شده و ریشه آن، از سوی جریان انحصار طلب ایجاد شده است.

به گفته این نماینده مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس به ویژه فراکسیون طب سنتی باید از دولت و به طور خاص، وزارت بهداشت در زمینه طب سنتی مطالبه گری کنند.

 

زینب حیدری