درباره دلایل بوی بد دهان بیشتر بدانید

بوی بد دهان یا تنفس بدبو مشکلی است که اگر کسی با آن دست به گریبان شود، حضور در اجتماع برای او سخت می ‌شود و از مواجهه با دیگران خجالت می ‌کشد، حتی در بسیاری از موارد بوی بد دهان به عاملی اضطراب‌ آور برای افراد تبدیل می شود

درباره دلایل بوی بد دهان بیشتر بدانید

به گزارش حکیم نیوز: رایحه‌ای که از بوی بد دهان به مشام می‌رسد، می تواند دلایل مختلفی مانند غذا، دخانیات، بهداشت نامناسب دهان و دندان، خشکی دهان، عفونت های دهانی و... داشته باشد.

مامک هاشمی متخصص طب مکمل و استادیار دانشگاه علوم پزشکی ابن ‌سینا بیان کرد: اگر بوی بد دهان ناشی از عفونت لثه و دندان‌ها باشد، فرد باید به دندانپزشک مراجعه کند البته افرادی که به عفونت مزمن لثه دچار هستند، می ‌توانند در کنار مراجعه به دندانپزشک نزد متخصص طب سنتی هم بروند.

این متخصص طب مکمل ضمن اشاره به اینکه استفاده از دهان شویه برگ مورد نقش موثری در تقویت و ضدعفونی کردن لثه‌ها دارد گفت: افراد برای این منظور باید برگ‌های مورد را به مدت چند دقیقه داخل سرکه بجوشانند سپس این ترکیب را صاف و مخلوط صاف شده را با کمی آب، رقیق کنند و روزانه چندین بار دهان خود را با این ترکیب رقیق شده شست ‌و شو دهند، دهانشویه کردن با آب بِه و گلاب هم برای تقویت لثه‌ها بسیار مفید است.

هاشمی خاطرنشان کرد: اگر بوی بد دهان ناشی از مواد عفونی و فاسد در معده باشد، در این صورت ۲ حالت وجود دارد؛ در حالت اول معده ممکن است در کنار حضور این مواد فاسد حرارت زیاد پیدا کرده باشد یا این احتمال وجود دارد که معده سرد شده باشد. اگر بوی بد دهان با غذا خوردن کاهش پیدا کرد، بیشتر دلیل بر این است که حرارت معده افزایش پیدا کرده است، بنابراین افرادی که با گرسنگی کشیدن بوی بد دهان آنها افزایش و با غذا خوردن این بو کاهش پیدا می‌کند، پیشنهاد می‌شود صبح‌ها پس از بیدار شدن سریع‌تر صبحانه بخورند تا معده آنها خالی نماند و به بوی بد دهان دچار نشوند.

وی در ادامه به بیان فواید برگه زردآلو برای رفع بوی بد دهان پرداخته و توصیه کرد: اگر بوی بد دهان ناشی از حرارت زیاد معده باشد، افراد دچار این مشکل می‌توانند شب‌ ها برگه زردآلوی خشک شده را خیس و صبح‌ ها ناشتا این برگ زردآلوی خیس خورده را میل کنند. مصرف برگ زردآلوی خیس خورده در پاکسازی معده بسیار موثر است. این اشخاص همچنین می‌توانند مقداری سویق جو را با آب خنک بخورند؛ سویق جو از آرد جو تفت داده شده تهیه می‌شود. برای رفع بوی بد دهان ناشی از گرمی معده، مصرف خیار و آلو هم پیشنهاد می‌شود. 

این متخصص طب مکمل اظهار کرد:  اگر بوی بد دهان با غذا خوردن کاهش پیدا نکند یا حتی پس از مصرف غذا تشدید شود، در این صورت این موضوع ناشی از غلبه بلغم و سردی در معده است، به عبارتی بلغم فاسد شده در ایجاد بوی بد دهان نقش دارد، بنابراین به این افراد پیشنهاد می‌شود که از مصرف مواد غذایی با طبع سرد و تر پرهیز و برای درمان این مشکل به متخصص طب سنتی مراجعه کنند.

به گفته هاشمی مصرف مربای گل محمدی یا گل‌ قند (گل انگبین) که از گل‌های خشک شده گل محمدی به همراه شکر یا عسل تهیه می‌ شود، در تقویت معده و پاکسازی آن در مواردی که معده به سردی دچار شده است، بسیار موثر است. همچنین نوشیدن شربت سکنجبین تهیه شده با عسل هم به رفع بوی بد دهان ناشی از سردی معده کمک می‌کند.

وی در پایان تصریح کرد: موارد ذکر شده برای وقتی است که بوی ثابت و غالب دهان ناخوشایند باشد، بنابراین اگر بوی بد دهان ناشی از آروغ زدن باشد، به تدابیر طب سنتی جداگانه ‌ای نیاز دارد.