حکیم نیوز گزارش می دهد:

صفر تا صد پرورش شتر

شتر به زندگی در شرایط سخت معروف است. از آب و هوای گرم و کویری تا اکوسیستم های گرمسیری و نیمه گرمسیری که در طول سال کمترین میزان نزولات آسمانی را به خود می بیند، بهترین شرایط برای این حیوان اهلی است

صفر تا صد پرورش شتر

حکیم نیوز: براساس گزارش سازمان جهانی اقتصاد در سال 2016 ویژگی های بارز شتر سبب شده تا به اعتقاد بسیاری از دانشمندان، این حیوان در آینده دنیا با توجه به مخاطرات قابل پیش بینی، نجات بخش جان انسان ها در تأمین خوراک باشد. 

مقاومت شتر در مقابل بیماری ها نسبت به دیگر دام ها، تغذیه پایین ، وزن بالای در سال سوم پرورش به بیش از 500 کیلوگرم، فواید آن برای حفظ و احیای مراتع طبیعی و مواردی از این دست پرورش این حیوان را برای سرمایه گذاری مقرون به صرفه می کند. البته لازم است که بدانید این خاصیت حفظ و احیای مراتع تا مادامی است که حد تعادل رعایت شود؛ چرا که افزایش تعداد شترها و چرای بیش از حد در مراتع قطعا باعث از بین رفتن پوشش گیاهی خواهد شد؛ بنابراین می توان با تامین نیمی از خوراک دام با علوفه و نهاده های دامی اثر منفی بر مراتع نداشته باشیم.

بهترین مناطق برای پرورش شتر، نیمه جنوبی و شرقی کشور است که اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی دارد، اما در چهارمحال بختیاری و حتی تبریز و اردبیل هم کسانی هستند که دراین زمینه سرمایه گذاری کرده و موفق شده اند.

نژادهای مرسوم شتر در ایران عبارتند از: سیستانی، دو کوهانه، جماز عرب و کلکوهی قمی.

اگر می خواهید سرمایه گذاری مفیدی داشته باشید باید بدانید که کدام نژاد را با چه هدفی می خواهید پرورش دهید، عمدتا کسانی که کار پرورش شتر انجام می دهند با اهداف مختلفی این موضوع را دنبال می کنند: 

• پرواربندی برای فروش گوشت
• نگهداری برای فروش شیر و فرآورده های آن
• پرورش شترهای تزیینی و مسابقه ای

درحال حاضر پرورش شتر از لحاظ مدیریتی در کشور به سه شکل صورت می گیرد که عبارتند از: پرورش وحشی، پرورش نیمه وحشی و پرورش نیمه بسته.

تغذیه شتر

شتر حیوانی با خوراک پایین است. با توجه به اینکه به خاطر شرایط اقليمي، حدود  نيمي از مراتع كشور در وضعيت بسيار فقير قرار دارد، عمدتاً در آن‌ها گیاهان شور پسند و نباتات خاردار می‌روید و همین پوشش گیاهی محدود برای شتر بسیار مطلوب است. در واقع شتر مهم‌ترين ‌دامی است که ‌با اين اقلیم تطابق یافته و تولیدمثل و بازده اقتصادی دارد.
شتر در پاییز شیر نمی دهد اما در فصول شیردهی ، شیرش کمیاب و پر مشتری است؛ چراکه خواص انحصاری ایی دارد، البته به شرطی که بتوانید مشتریان را شناسایی کرده و محصول را به دستشان برسانید وگرنه متضرر می شوید! 

شیر شتر خواص زیادی دارد؛ اما چون زمان نگهداری آن فقط سه روز است و بعد از این مدت فاسد می شود اگر شبکه توزیع فروش روزانه نداشته باشید باید شیر را تبدیل به دوغ کنید و سپس دوغ را به فروش برسانید.

 

چقدر سرمایه لازم است؟

در حال حاضر برای پرورش شتر می توان گفت قیمت هر شتر از 12 میلیون تا 220 میلیون تومان ارزش گذاری می شود که بستگی به نژاد، گونه و نوع شتر دارد. برای کسی که قصد پرورش این حیوان را داشته باشد باید اطلاعاتی اولیه و مهم را بداند. 

برای شروع دانستن این نکته لازم است که بدانید که واحد شمارش شتر، نفر است. در ابتدای سرمایه گذاری می توان با ده نفر شتر، کار را آغاز کرد البته بهترين سن شتر براي خريدن آن، پنج تا هفت سالگي است. از آنجا که  شتر حیوان بسیار مقاومی است، از همین رو مراقبت های خاصی متوجه این حیوان نیست. اما دانستن این نکته لازم است که هر 4 نفرشتر، نیازمند 10 متر مربع فضا است. 

متوسط عمر مفید یک شتر 30 تا 40 سال است. شتر تا سن 20 سالگی می تواند باردار شود و در این مدت هفت تا هشت کُرّه تولید می کند. این بدان معناست که شما می توانید به سودی بلند مدت و مفید از شتر دست پیدا کنید. اگر هم قصد فروش شترهایتان را داشته باشد  نگران نباشید؛ چرا که این حیوان همیشه مشتری دارد.

پوست و پشم شتر در صنایع نساجی کاربردهای خاص دارد، از همین رو مشتریانش تضمین شده و دائمی است.

برای کسی که بخواهد سرمایه اش را روی شتر بگذارد، شاید وسوسه انگیز باشد که بداند شتر به ندرت بیمار می شود و هزینه های درمانی پرورش شتر نزدیک به صفر است. اما از آنجا که شتر نیاز به راه رفتن دارد نمی تواند در محیط بسته و بماند از همین رو باید بدانید اگر شتر را به شکل ثابت در آخور ببندیم دست و پاهایش ورم کرده، از خوراک می افتد و در نهایت ممکن است تلف شود.

شتر از جمله حیواناتی است که دیر بالغ میشود. شتر ماده در سن سه سالگی و شتر نر در سن 4-5 سالگی به بلوغ جنسی می رسد. ولی مناسب ترین سن برای استفاده از شتر سن هشت سالگی است. 

طول بارداری شتر 370 تا 390روز است و اولین زایش شتر از اواخر سن چهار سالگی و یا در سن پنج سالگی صورت می گیرد. همچنین شیردهی شتر از سن 5 سالگی شروع می شود. از ماه پنجم یا ششم حاملگی ممکن است شیردهی شتر متوقف شود.

فواید اقتصادی شتر

شیر شتر یکی از محصولات پرمشتری اما کمیاب است. فرض مثال نیم کیلو شیر شتر حدود 35 هزار تومان به فروش می رسد. گوشت شتر هم به خاطر خواص متفاوتش طرفداران خودش را دارد، طبع گوشت شتر مثل گوسفند گرم است و انرژی زاست، چربی کمتری نسبت به گاو و گوسفند دارد و قیمتش هم گرانتر است؛ از همین رو برای مصرف کننده گران تمام می شود؛ به طور مثال هر کیلو گوشت شتر بسته به بخش های مختلف مورد استفاده حدود 200 هزار تومان هزینه نیاز دارد. . پوست و پشم شتر در صنایع نساجی کاربردهای خاص دارد که مشتریانش تضمین شده هستند.

پوست و پشم شتر در صنایع نساجی کاربردهای خاص دارد، از همین رو مشتریانش تضمین شده و دائمی است.

شاید بارها اسم روغن کوهان شتر را برای تجویزهای مختلف شنیده باشید، جالب است که بدانید کوهان شتر مثل دنبه گوسفند مصرف خوراکی دارد، علاوه بر آن با استعمال خارجی در مفاصل و ماهیچه ها، خواص تقویتی، رفع درد و درمان دارد. 

می توان گفت تقریبا در سرمایه گذاری بر روی شتر شما هیچ برون ریزی ندارید و از همه سرمایه گذاری خود به سود خواهید رسید.

زینب حیدری