رئیس گروه حکمت و طب ایرانی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی:

طب سنتی ایرانی، جامع‌ترین طب در دنیا / غربی ها هم به طب سنتی خود پایبندند

رئیس گروه حکمت و طب ایرانی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه طب سنتی، تقلیدی از غرب و ترجمه Traditional Medicine است، اعتقاد دارد: طب ایرانی اسلامی یک طب کامل است و متناسب با زمان پیش آمده و سابقه ۱۰ هزار ساله دارد.

طب سنتی ایرانی، جامع‌ترین طب در دنیا / غربی ها هم به طب سنتی خود پایبندند

به گزارش حکیم نیوز: موضوع طب سنتی طی ماه های اخیر بیش از پیش محل گفتگو و تضارب آرا در حوزه بهداشت و درمان شده است. در این میان برخی در تلاش هستند طب سنتی و نوین را در مقابل هم قرار دهند، برخی موافق این موضوع و برخی مخالفند؛ از همین رو باب گفتگو در این مورد باز است. 

برنامه علمی «طب ایرانی اسلامی» شبکه دو سیما از برنامه هایی است که در این مورد نظر کارشناسان مختلف را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. دکتر علی‌اکبر ولایتی یکی از مهمانان این برنامه تلویزیونی معتقد است: برخی براین باورند در طب سنتی، سنت در مقابل مدرنیته است و آنچه از این اصطلاح به ذهن برخی خطور می‌کند، طبی است که در بین خانواده‌ها و آدم‌های مسن خانواده مرسوم بوده و شامل تجربیات خانواده‌ها، شهرها و روستاهاست و مبتنی بر علم نیست که ظلم به طب ایرانی و اسلامی است، که بگوییم همان طب سنتی است.

رئیس گروه حکمت و طب ایرانی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه طب سنتی، تقلیدی از غرب و ترجمه Traditional Medicine است، اعتقاد دارد: طب ایرانی اسلامی یک طب کامل است و متناسب با زمان پیش آمده و سابقه ۱۰ هزار ساله دارد.

وی با اشاره به اینکه طب ایرانی، طبی است کاملاً منطقی که کتاب «قانون» شیخ‌الرئیس در راستای آن به مدت حداقل ۶۰۰ سال در دانشگاه‌های اروپا و کشورهای اسلامی تدریس می‌شد، ادامه داد: تا اوایل قرن بیستم در دانشگاه مون‌پلیه فرانسه که حدود ۸۰۰ سال سابقه دارد، این کتاب تدریس شد. کمتر از یک قرن از تألیف کتاب قانون شیخ‌الرئیس گذشته بود که توسط ژرار کرمونایی به زبان لاتین ترجمه گردید و در منابعی ذکر شده که بعد از اختراع ماشین چاپ توسط گوتنبرگ در نیمه دوم قرن پانزدهم، سومین کتابی که چاپ شد، ترجمه لاتین کتاب قانون بود که به زبان‌های مختلف اروپایی ترجمه شد.

به گفته وی، در آغاز تمدن اسلامی، بارها کتاب جالینوس که ۱۶ رساله داشت از زبان یونانی به عربی ترجمه شد و طب بقراطی را نیز که مربوط به قرن پنجم قبل از میلاد بود، از زبان یونانی به عربی ترجمه کردند و نوشته‌هایی از ارسطو فیلسوف معروف یونانی در قرن پنجم قبل از میلاد هم در زمینه طب ترجمه شد.

ولایتی با اشاره به تدوین ترجمه 23 جلد کتاب الحاوی برای اولین بار و پس از 1100 سال خاطرنشان کرد: نوشته‌های هندی از سانسکریت به عربی توسط علی بن ربع بن طبری ترجمه شد، رازی بعد از مطالعات زیاد کتاب الحاوی را در قالب ۲۳ جلد نوشت که کتاب بالینی است و همچنین کتاب طب منصوری را نوشت که کتاب پزشکی آناتومی، فیزیولوژی و پاتولوژی است. 

به گفته رئیس گروه حکمت و طب ایرانی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی، کتاب شفای ابن سینا بیشترین خدمت را به اروپایی‌ها کرد؛ برای اینکه بدانند ارسطو، افلاطون و سقراط چه گفتند چرا که زبان یونانی آن زمان دیگر در اروپای بعد از قرون وسطی رایج نبود و لذا از متن ترجمه عربی کتاب‌های ارسطو، افلاطون و سقراط فهمیدند که آن‌ها چه می‌گویند و خدمت بزرگی را دانشمندان و پزشکان ایرانی کردند.

وی با بیان اینکه عصاره طب ایرانی در منطق پزشکی کتاب قانون و طب بالینی الحاوی رازی آمده است تصریح کرد: پزشکان ایرانی در طول تاریخ تمدن ایران و اسلام در هر زمان آخرین تحولات و پیشرفت‌های پزشکی را می‌دانستند. تا آنجا که 14 هزار کتاب متفاوت از دوران تمدن اسلامی ایرانی توسط پزشکان به رشته تحریر در آمده است. 

ولایتی به کتاب التصریف لِمَن عَجَز عنِ التألیف ابوالقاسم زهراوی از آندلس در قالب ۳۰ جلد اشاره کرد و افزود: به استناد این کتاب ۲۰۰ نوع ابزار جراحی توسط ابوالقاسم زهراوی اختراع شده از همین رو او را پیشکسوت جراحی در کل جهان می‌دانند.

رئیس گروه حکمت و طب ایرانی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی بر غفلت ها نسبت به طب سنتی تاکید کرد و گفت: مخالفان اگر قصد تقلید از غرب را دارند، باید بدانند که غربی ها الان هم به طب سنتی اهمیت می دهند، در حال حاضر هم  هیچ کشوری نیست که طب گذشته خود را که بسیار ضعیف‌تر از ایران است، رها کرده باشد.

وی با تاکید براینکه طب سنتی ایران جامع‌ترین طب است، اظهار داشت: عموم جامعه طب سنتی را منطقا قبول دارند، این هم به دلیل عوارض داروهای شیمیایی است، در حالی که گیاهان دارویی عوارضی ندارند. طب سنتی ایران نسبت به سایر کشورها جامع ترین ومنطقی ترین است البته باید مراقب سواستفاده برخی افراد فریبکار بود. 

ولایتی با تائید لزوم استفاده از واکسن به خاطره ای از آیت الله مدرس اشاره کرد و گفت:  در یکی از صورت‌جلسات مجلس شورای ملی در دوره اول خواندم که مرحوم مدرس می‌خواست شعبه انستیتو پاستور را در تهران باز کند، اما فردی مخالفت کرد و مدرس گفت حتماً باید شعبه پاستور در اینجا باز شود و مردم واکسن بزنند. مگر می‌شود کسی منکر واکسن شود که به طور نمونه آبله را ریشه کن کرد و تقریباً فلج اطفال و سرخک هم در حال از بین رفتن است.

رئیس گروه حکمت و طب ایرانی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه برخی افراد نادان واکسن را رد می کنند که وزارت بهداشت باید جلوی این افراد متقلب را بگیرند ادامه داد: در حال حاضر در برخی دانشگاه های کشور تعدادی دانشکده طب سنتی و داروسازی با کمک فرهنگستان علوم پزشکی، وزارت بهداشت و گروه فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تأسیس شد.

وی هدف از این کار را تربیت افراد متخصص آشنا به طب جدید و سنتی و دارای صلاحیت به حزوه طب و داروسازی سنتی عنوان کرد و یادآور شد: افرادی که متخصص طب سنتی هستند باید طب عمومی را هم خوانده باشند، طب جدید را بدانند، طب سنتی را هم تخصص بگیرند تا بتوانند برای معالجه اقدام نمایند و در کل دنیا فقط در ایران این‌طور شده و این منطقی‌ترین شکل استفاده از طب سنتی است.