نگاهی به آیین چهل اشتم بادرود

عزاداری زیر گنبد دوار

۲۸ ماه صفر در بخش بادرود و روستاهای همجوار به چل اشتم (چهل هشتم) مشهور شده است و روز خاص زیارتی امامزادگان آقاعلی‌عباس (ع) و شاهزاده محمد (ع) محسوب می‌شود.

عزاداری زیر گنبد دوار

به گزارش حکیم نیوز: اصفهان، نطنز، بادرود...، کنار جاده که بایستی صدای کمک راننده های اتوبوس با کش و قوس خاصی مسافرها را برای سفر به شهری باستانی و البته مذهبی دعوت می کند. بادرود از توابع استان اصفهان است و تقریبا همه ساله تعداد زیادی از دوستداران خاندان اهل بیت در ایام سوگواری آل الله به این شهر می آیند.

سالانه هیات‌های عزاداری و صدها نفر از زائران و مجاوران امامزاده آقاعلی‌عباس و شاهزاده محمد (ع) در روز ۲۸ صفر با اجتماع در این آستان مقدس نسبت به سوگواری و عرض ارادت اقدام می‌کردند که امسال عزیمت زائران به امام زاده آقاعلی‌عباس(ع) به دلیل شیوع کرونا ممنوع شده است.

۲۸ ماه صفر در بخش بادرود و روستاهای همجوار به چل اشتم (چهل هشتم) مشهور شده است و روز خاص زیارتی امامزادگان آقاعلی‌عباس (ع) و شاهزاده محمد (ع) محسوب می‌شود. این آیین سنتی مذهبی که سال ۹۵ با شماره ۱۲۰۳ در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است، سالانه همراه با برپایی موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی، مداحی و خواندن زیارت امین‌الله، زنجیرزنی و سینه‌زنی با شور و شکوه خاصی برگزار می‌شد.

تقریبا روستاها و شهرهای اطراف و توابع برای پایان ماه صفر به امام زاده آقا علی عباس(ع) می آیند و بعد از عزاداری با غذاهای نذری پذیرایی شده و به شهر و دیار خود باز می گردند، بسیاری از افرادی که پایتخت نشین شده اند نیز خودشان را برای اقامه عزا به این شهر می رسانند تا مصداقی برای عبادت به جماعت باشند و زیر گنبد بلند، دوار و مرتفع این امام زاده که از نوادگان امام موسی کاظم(ع) و برادر امام هشتم است، عرض ارادتی به وسعت آسمان کویر و دل های با ایمان مردمان آن خطه می کنند.