فرصتی برای اثبات دستاوردهای درمانی

آنچه مسلم است، درمان های ارزان و مؤثر بر علیه کرونا از طریق طب سنتی، گیاهی و مکمل قابل دستیابی است

فرصتی برای اثبات دستاوردهای درمانی

به گزارش حکیم نیوز؛ آغاز پاندمی کرونا و شدت ناشناختگی این ویروس، باعث حدس و گمان های بسیاری در میان جامعه پزشکی شد. پزشکان با تجویز داروهایی نظیر: کلروکین، ریباویرین، سوفوسبوویر و... برای بهبود نسبی بیماران تلاش کردند. این تجویزهای مبتنی بر گمان، در حالی در کشور ما به راحتی جای خودش را در میان نسخه پزشکان باز کرد که بیماران از آزمون و خطای اطبا بی اطلاع بودند. جدال با بیماری اما پزشکان طب سنتی را هم وارد گود پیشگیری و درمان کرد، طب سنتی به عنوان مکملی برای درمان، بیش از هرچیز بر تقویت سیستم ایمنی بدن تأکید داشت، متخصصان و محققان این طب، با نگاهی موشکافانه به علائم بروز و ظهور ویروس تلاش کردند تا بر پایه داروهای گیاهی مشتقات این بیماری و دوره درمان آن را کمتر کنند. بخشی از شیوه های پیشگیری و درمان که بعضی از آنها مورد بی مهری جامعه پزشکی قرار گرفته است در این مجال مورد بررسی قرار می گیرد.

 

دو دارو برای روزهای کرونایی

روزهای پرالتهاب فروردین 99، محمدرضا شمس اردکانی، مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت و دکتر حسین رضایی زاده، رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران، در ویدئو کنفرانس خبری از طی شدن دوره کارآزمایی دو داروی درمان کرونا در مراحل بالینی گفتند و اعلام نتایج درمانی این دارو را به اعلام از سوی مراجع قانونی مانند وزارت بهداشت منوط کردند.

 

30 طرح مقابله گر

اواخر مردادماه رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، خبر از سی پروژه در زمینه طب سنتی، گیاهی و مکمل برای مقابله با این ویروس داد.

مصطفی قانعی از اسپری تنفسی که به عنوان داروی گیاهی برای تسکین بیماران کرونایی وارد بازار شده است گفت، وی به این مهم اشاره کرد که داروهای گیاهی زیادی در کشور وجود دارد که بر روی جمعیت کمتر از صد نفر آزمایش شده و به همین علت قابلیت تجویز عمومی را ندارند.

این پزشک متخصص ریه در نهایت تأکید کرد که برای پیشگیری از کرونا در دنیا دارویی وجود ندارد. اما اکنون در زمینه طب سنتی، گیاهی و مکمل 30 پروژه در سطح کشور در حال اجرا است اما نتیجه هیچ کدام به حدی نرسیده که به عنوان پروتکل کشوری تصویب شود.

 

دو مسکن طبیعی

24 شهریور ماه، دکتر قانعی در گفتگو با رسانه ها از ورود دو شربت گیاهی به چرخه دارویی کشور برای تسکین درد کرونا خبر داد که آثار این داروها برای بهبود دردهای عضلانی و طاقت فرسای این بیماری، نتایج بالینی خوبی داده است.

 

پیشگیری و درمان با نسخه های طبیعت

در میان تمام داروها و درمان هایی که طب نوین و طب سنتی و مکمل برای بهبود کرونا ارائه کرده اند برخی از توصیه های طب سنتی از سوی نهادهای مرتبط با بهداشت نادیده انگاشته شد و حتی کسی حاضر به آزمایش این شیوه ها نشد. ناگفته نماند که در این میان، برخی از اظهارات و تجویزهای طب سنتی در فضای رسانه ای کشور، جنجالی و خبرساز شدند.

اما تجویزهایی که از سوی مراجع ذی صلاح و افراد متخصص بیان می شد، همچنان بر زمین ماند تا جایی که برخی از متخصصان این حوزه نظیر دکتر حسین روازاده از طریق ارسال نامه ای به وزیر بهداشت، خواستار آزمودن شیوه های پیشگیری و درمانی همچون: استفاده از بُخور جوش شیرین شدند.

آنچه مسلم است، درمان های ارزان و مؤثر بر علیه کرونا از طریق طب سنتی، گیاهی و مکمل قابل دستیابی است. موضوعی که بدون تردید با درنظر داشتن خواست مردم می توان آن را در شبکه آزمایش بالینی قرار داد و پس از تأیید به بهره برداری عمومی رساند.

 

نفیسه زارعی