یک کارآفرین پرورش شتر در گفتگو با حکیم نیوز:

نگهداری شتر در فضای دامداری کم خطرتر است

شغل آبا و اجدادیش نیست، معلم بوده و حالا بعد از بازنشستگی کسب و کار تازه اش را اینجا، نزدیک کویر مرکزی ایران عَلم و دامداری نسبتا بزرگی تأسیس کرده، یک گُله جا بزهای گوش بلند پاکستانی را پرورش می دهد و جایی هم برای شترهایی دارد که خیلی آرامتر از بزها و کم هیاهوتر به نظر می رسند

نگهداری شتر در فضای دامداری کم خطرتر است

حکیم نیوز:  علی عرفانی در این گوشه دنج دنیا و در کویر اطراف زواره که از توابع استان اصفهان است، مشغول فعالیتی دشوار و البته پر سود است، گفتگوی اختصاصی حکیم نیوز با این کارآفرین اصفهانی را می خوانیم:

-آقای عرفانی کمی از کسب و کارتان برای ما بگویید؟

بگذارید از اینجا شروع کنم که من پیش از آنکه از آموزش و پرورش استان اصفهان بازنشسته بشوم، مشغول باغداری بودم و در کنار آن یکی دو نفر شتر داشتم که به آنها با کمک اعضاء خانواده رسیدگی می کردم، بعد از اتمام خدمتم تصمیم گرفتم به اینجا بیایم و با استفاده از تجربه کوچک اما مفیدم، کسب و کاری برای خودم راه بیندازم، آن چند شتر را به دامپروری آوردم و بسم الله گفتم و شروع به کار کردم.

-بعضی ها تصور می کنند پرورش شتر نسبت به چهارپایان اهلی دیگر آسان تر است، شما که تجربیات مشابهی دارید تا چه اندازه این نوع از دامپروری را آسان تر می بینید؟
نباید از انصاف گذشت، پرورش شتر به مراتب آسان تر از پرورش بز، گوسفند و حیوانات دیگر است البته سختی های خودش را هم دارد اما چون شتر حیوان مقاومی است این مسئله باعث می شود تا به بسیاری از بیماری ها مبتلا نشود و خرج دوا و درمان آنچنانی نداشته باشد، با این حال خیلی ها گمان می کنند نگهداری از شتر راحت تر از آن چیزی است که فکرش را بکنی، آنها پیش خودشان می گویند حیوان را در بیابان رها می کنی و بعد خیلی راحت غروب به غروب خودش برمی گردد. این اصلا روش امنی نیست، البته قدیم ها این کار را می کردیم ولی الان دیگر نمی شود.

-تصور ما هم همین بود، چرا این تصور  غلط است؟

اجازه بدهید یک مثال کوچک برای شما بیاورم، قبلا مشکلاتی مثل باد سیاه یا سرخ در صحرا بود، الان هم این مشکلات هست که البته جزو مشکلات فصلی به حساب می آید و نمی شود جلوی آن را گرفت، این موضوع به گله و دام آسیب می زند اما همین امروز یکی از مشکلات ما برای اینکه نتوانیم شترها را به امان خدا در بیابان رها کنیم مشکل ریل های قطار است، همین یکی دو سال پیش سه نفر از شتر لوک های ما که شترهای بارکش هستند و معمولا افغان ها و پاکستانی ها مشتریشان می شوند نزدیک ریل رفتند و کشته شدند، این موضوع یک ضرر چند میلیونی به ما وارد کرد، حالا به همه این موارد موضوع کویرگردی را هم اضافه کنید آن هم خطرات خاص خودش را برای حیوان ایجاد می کند و کویرگردها با ماشین های آفرود خودشان خطری برای شترها هستند.

-بنابراین برای نگهداری شتر شما چه شیوه ای را پیشنهاد می دهید؟

الان با توجه به این مشکلاتی که عنوان کردم، نگهداری حیوان در فضای دامداری که البته باید مساحت بزرگی باشد بهتر است، اما هزینه ها برای ساربان و علوفه هم زیادتر می شود ولی بهره برداری از این روش بیشتر است در نهایت اینکه سرمایه شما ظرف سه سال برمی گردد و باید برای سرمایه گذاری هم صبور باشید و هم با حوصله و گمان نکنید همین سال اول به سود می رسید. بسته به نوع نگهداری از شتر شما می توانید روی بازگشت سرمایه و سودتان حساب و کتاب کنید.

-سودآوری نگهداری شتر در چه زمینه هایی است؟

شما می توانید از بخش های مختلف شتر استفاده مادی ببرید و برایتان سودآور باشد، مثلا می توانید از پشم شتر، پوست آن، گوشت، کوهان، جگر و شیرش استفاده کنید، اینجا در منطقه ما قدیم ترها رایج بود استخوان شتر نحر شده را می جوشاندند و سپس از روغن آن استفاده می کردند، این روغن هم خوراکی خوب برای روزهای سرد زمستان کویر بود و هم مصرف درمانی داشت. البته نباید این نکته را فراموش کرد که رعایت بهداشت نگهداری شتر بسیار مهم است و به همان میزان هم بازدهی خوبی دارد.

نفیسه زارعی