آویشن؛ دمنوشی برای بیماری های تنفسی

آویشن جزء یکی از دمنوش‌هایی است که در درمان بیماری‌های گوناگون به خصوص بیماری‌های تنفسی نقش بسیار موثر ایفا می کند.

آویشن؛ دمنوشی برای بیماری های تنفسی

به گزارش حکیم نیوز: مصرف برخی از دمنوش‌ها در درمان بیماری‌های گوناگون به خصوص بیماری‌های تنفسی بسیار موثر است.  آویشن جزء یکی از این دمنوش هاست که در اکثر نقاط جهان مانند سواحل مدیترانه، اروپا و بسیاری دیگر از مناطق جهان از جمله کشور ایران رویش داشته و انواع مختلفی دارد که معروفترین نوع آن در کشور ما با نام آویشن شیرازی شناخته می‌شود.

از دیدگاه طب سنتی آویشن دارای مزاج گرم و خشک بوده و سرشار از مواد معدنی از جمله کلسیم و منیزیم و ویتامین A به صورت بتا کاروتن است. امروز آویشن عنوان یکی از مصلحات غذایی و چاشنی‌های پر کاربرد به صورت خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین گفتنی است که مصرف آن به همراه غذا‌های سنگین مانند فست فود باعث هضم آسان در معده و گوارش شده و در درمان بیماری‌های گوارشی و تنفسی کاربرد زیادی دارد.

به گفته متخصصان طب سنتی استفاده از دمنوش آویشن برای درمان بیماری‌های گوارشی مانند نفخ، سوء هاضمه، ضعف معده و به طور کلی برای بیمارانی که از سردی و تری معده رنج می‌برند یا در اصطلاح طب سنتی به سوء مزاج سرد و‌ تر معده مبتلا هستند بسیار مفید است.

دمنوش آویشن در بیماری‌های تنفسی خصوصا برونشیت‌های مزمن و سرفه‌های خلط دار و سینوزیت‌های مزمن مفید است و یکی از نکات مهم در مصرف آویشن که باید مورد توجه قرار گیرد این است که استفاده نابجا از آویشن در درمان سرفه‌های خشک و در مرحله حاد و ابتدایی سرماخوردگی که شامل چند روز اول شروع بیماری است و بیمار معمولا احساس سوزش گلو تب و آبریزش رقیق دارد، ممکن است به تشدید علائم بیماری سرما خوردگی و افزایش خشکی مخاط‌ها و افزایش تب منجر شود.

همچنین در فاز دوم سرماخوردگی که بیمار دچار ترشحات غلیظ و سرفه‌های خلط دار است مصرف آن مفید و سودمند بوده و بیمار می‌تواند از دمنوش آویشن به تنهایی یا همراه انجیر یا عناب روزی دو تا سه بار استفاده کند، به این صورت که یک قاشق مرباخوری آویشن خشک را همرا ۵ عدد عناب یا انجیر در یک لیوان آب دم کرده و روزی دو تا سه بار مصرف کند.

از دیدگاه طب سنتی مصرف روغن آویشن به طور موضعی تاثیر ضد میکروبی و ضد قارچی داشته و برای درد‌های مفصلی و روماتیسمی و اسپاسم نیز مفید است، آویشن اثر ادرار آور و قاعده آوری دارد و در گرم مزاجان و زنان باردار باید با احتیاط مصرف شود. البته به طور کلی توصیه می‌شود که استفاده از گیاهان دارویی جهت درمان بیماری‌ها حتما زیر نظر متخصصان طب سنتی انجام شود.

در پایان در خصوص نحوه مصرف دمنوش آویشن نیز باید گفت که برای استفاده از دمنوش آویشن باید یک قاشق مرباخوری از آویشن خشک را در یک لیوان آب دم کرده و کمی نبات یا عسل اضافه کرده و نیم تا یک ساعت بعد از غذا میل کرد.