آیا کرونا ویروس انگلیسی کشنده‌تر است؟

رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران در رابطه با قدرت کشندگی کرونا ویروس انگلیسی اظهار داشت: در حال حاضر نمی توان با قاطعیت اعلام کرد که ویروس انگلیسی سبب کشندگی بیشتر می شود یا خیر.

آیا کرونا ویروس انگلیسی کشنده‌تر است؟

به گزارش حکیم نیوز: دکتر سید محمد جزایری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با نوع جدید ویروس کرونا و نحوه جلوگیری از شیوع آن اظهار داشت: مردم باید اصول بهداشت فردی همچون استفاده از ماسک، شستن مرتب دست‌‎ها و فاصله گذری اجتماعی را به دقت رعایت کنند تا از آسیب این اپیدمی در امان باشند.

وی توصیه کرد: بهتر است مردم تا حد امکان از حضور در اماکن شلوغ و پرازدحام به شدت خودداری کنند.

جزایری در رابطه با قدرت کشندگی کرونا ویروس انگلیسی بیان کرد: در حال حاضر نمی توان با قاطعیت اعلام کرد که ویروس انگلیسی سبب کشندگی بیشتر می شود یا خیر.

رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران بیان کرد: چند ماهی است که جو دنیا از جمله ایران نسبت به کرونا ویروس جدید با منشاء انگلیس ملتهب شده و این ویروس علاوه­بر انگلستان در چندین کشور دیگر از جمله ایران مشاهده شده است. انواع دیگر آن نیز در آمریکا،  اروپا و برزیل مشاهده شده ولی نوع آفریقای جنوبی آن از بقیه متمایزتر و مهمتر است و هنوز نوع آفریقای این ویروس در ایران گزارش نشده است.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران داده­های موجود نشان می دهد که حدود ۷۰ درصد احتمال سرایت این ویروس بیشتر است. گفتنی است که این ویروس با جهش خود تمایل بیشتری برای اتصال به گیرنده های سلول ها در بدن فرد بیمار دارد.

وی افزود: اینکه این ویروس باعث افزایش شدت بیماری شود، هنوز به اثبات نرسیده است ولی در مطالعه ای که در انگلیس انجام گرفته و چند روز قبل انتشار یافته، ۳۰ درصد افزایش مرگ و میر به خصوص در افراد بین ۵۵ تا ۶۹ سال به نسبت ویروس معمولی کرونا گزارش شده است.

جزایری تصریح کرد: در حال حاضر این مطالعه تنها مورد گزارش شده در مورد عواقب عفونت با این ویروس جهش یافته است. در آینده باید گزارشات علمی بیشتری انتشار یابد تا در مورد ارتباط ویروس جهش یافته با شدت بیماریزایی آن اطلاعات کافی به دست بیاوریم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با ورود نوع جدید ویروس کرونا در کشور خبرداد: تا این لحظه موارد معدودی از  ابتلا به ویروس انگلیسی در نقاط مختلف کشور گزارش شده است اما در حال حاضر نمی توان تعداد دقیق بیماران مبتلا به این نوع ویروس را در کشور مشخص کرد. به عبارتی به طور دقیق این تعداد هنوز معین نشده است و علت این است که در این موارد باید سیستم مراقبت و گزارش­دهی با استفاده از تکنولوژی­های نوین با همکاری یکدیگر بیماریابی کنند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: همگرایی در مجموعه های وزارت بهداشت در مورد ردیابی این ویروس جهش یافته انجام گرفته و هفته­های آینده می توانیم اطلاعات خوبی در مورد ویروس در گردش یافته در اختیار مردم بگذاریم.