آیا گیاهان دارویی نیز همانند داروی شیمیایی عوارض جانبی دارد؟

استفاده از گیاهان دارویی در اشکال مختلف خوراکی، دمنوش یا... همواره مورد توجه بوده است. اما شاید سوالی باشد که بارها به ذهنتان خطور کرده باشد. اینکه آیا گیاهان دارویی مانند داروهای شیمیایی عوارض جانبی دارند یا  خیر.

آیا گیاهان دارویی نیز همانند داروی شیمیایی عوارض جانبی دارد؟

به گزارش حکیم نیوز، دکتر محمد مهدی پرویزی در این باره اظهار داشت:  گیاهان دارویی مانند داروهای شیمیایی عوارض جانبی دارند؛ به ویژه اگر به صورت مداوم و پیوسته و به شیوه نادرست مصرف شود، برای مثال مصرف طولانی مدت بادرنجبویه می تواند اختلال عملکرد تیروئید و کم کاری تیروئید را به همراه داشته باشد.

این متخصص طب سنتی افزود: استفاده طولانی مدت از گل گاوزبان و آویشن که استفاده از آن در بین عموم مردم بسیار زیاد شده است، می تواند با نارسائی کبدی شدید و غیرقابل بازگشت همراه باشد.

به گفته عضو هیات علمی مرکز تحقیقات مولکولی پوست دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیوه مصرف گیاهان دارویی بسیار مهم است؛ زیرا اکثر آنها با جوشاندن یا بی اثر می شوند و یا موادی آزاد می کنند که برای بدن به ویژه کبد و کلیه بسیار مضر است و باعث اختلال شدید در عملکرد آنها می شود.

 پرویزی با بیان اینکه  برخی از گیاهان دارویی به دلیل سخت تر بودن گیاه با اندامی که از گیاه استفاده می شود حتما باید جوشانده شود تا مواد موثر آن آزاد گردد تصریح کرد: نگهداری گیاهان دارویی بسیار دارای اهمیت است؛ زیرا شرایط نگهداری نادرست، باعث آلودگی گیاه دارویی و در نتیجه به فساد آن منجر می شود و مصرف کننده را با عوارض جانبی دیگری جدا از عوارض جانبی گیاه روبرو می کند.