فوق تخصص بیماری عفونی کودکان بیان کرد:

احتمال شیوع کرونای جهش یافته در میان کودکان بیش از سایر گروه‌های سنی است

فوق تخصص بیماری عفونی کودکان گفت: احتمال شیوع کرونای جهش یافته در کودکان بیشتر است و دانشمندان احتمال می دهند که شدت ابتلا به نوع جدید هم بیشتر باشد که این مسأله نیز هنوز به اثبات نرسیده است.

احتمال شیوع کرونای جهش یافته در میان کودکان بیش از سایر گروه‌های سنی است

به گزارش حکیم نیوز: دکتر علیرضا ناطقیان، فوق تخصص بیماری­ عفونی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه در روزهای اخیر شاهد افزایش آمار ابتلا به کرونا در کودکان هستیم، اظهار داشت: هنوز به طور قطعی نمی توانیم بگوییم که این کودکان به کرونای انگلیسی مبتلا شده اند یا کرونای معمولی زیرا تشخیص این مسأله نیازمند انجام آزمایش­های تخصصی­تر از آن چیزی است که الان در بیمارستان­هایمان داریم.

به گفته وی ویروس جهش یافته در کودکان نیازمند پی سی آرهای خاص است که این تست ها باید در اختیار مراکز آموزشی قرار بگیرد که مواردی که از ابتلای کودکان به کرونا پیدا می کنیم، از نظر کرونای انگلیسی هم چک شوند.

ناطقیان گفت: گاهی در مواردی که ما مشکوک به کرونا هستیم،  نتیجه پی سی آر معمولی منفی می شود، در حالیکه باید بتوانیم بررسی دقیق تری انجام دهیم، اما این امکان تشخیص دقیق هنوز وجود ندارد و همین باعث می شود از موارد ویروس جهش یافته غافل بمانیم.

این فوق تخصص بیماری­ عفونی کودکان با تأکید بر اینکه علائم کرونای انگلیسی در کودکان در ظاهر، غیر قابل افتراق از کرونای معمولی است، خاطرنشان کرد:  البته شیوع کرونای جهش یافته در کودکان بیشتر است و احتمال می دهند که شدت ابتلا به نوع جدید هم بیشتر باشد که این مسأله نیز هنوز به اثبات نرسیده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: آمارهایی که آمریکا براساس رصد دقیق بیماران ارائه می دهد، هنوز افزایش مرگ و میر  بر اثر کرونای انگلیسی در کودکان را نشان نمی دهد.

به گفته وی علائم کرونایی که در اطفال طی چند ماهه اخیر می بینیم شامل دو گروه است؛ علائم یک گروه ناشی از خود ویروس است و علائم گروه دیگر ناشی از پاسخ ایمنی کودکان به ویروس است.

ناطقیان عنوان کرد: گروهی که علائم خود ویروس را دارند عمدتاً برخلاف بزرگسالان، بیشتر علائم گوارشی مانند دل درد، دل پیچه، تهوع ، اسهال و تب دارند. البته در موارد کمی علائم تنفسی به صورت گلو درد و سرفه هم در آن ها دیده می شود.

این فوق تخصص بیماری­ عفونی کودکان افزود: در گروه بعدی، عوارض ویروس کرونا در کودکان می تواند به صورت تأخیری بروز کند که ما به آن  بیماری التهابی چند ارگانی یا مولتی سیستمیک می گوییم. در اینجا علائم متنوعی در کودک بروز می کند که همه مرتبط به کرونا هستند. از علائم قلبی، مغزی ، کبدی و گوارشی گرفته تا مشکلاتی که در سیستم خونی به وجود می آید و نشان دهنده  ی عوارض دیررس کرونا هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی روند درمانی در کودکان مبتلا به کرونا را مانند روند درمانی در بزرگسالان دانست و عنوان کرد: کودکانی که مشکلات زمینه ای دارند و مبتلا به کرونا می شوند، باید هر چه سریعتر به مراکز درمانی  مراجعه کنند چون تأخیر در درمان می تواند باعث عوارض شدیدتر در این کودکان شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کودکان مبتلا به کرونا که مشکل زمینه ای ندارند اما  فرد مشکوک به کرونا در خانواده و در کنار کودک بوده هم سریعا باید آزمایشات و پیگیری ها برایشان انجام شود.