اراضی استان مرکزی میزبان کشت داروی گیاهی باریجه

رئیس اداره بهره برداری گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: بذر گیاه باریجه امسال در ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی طبیعی ۶ شهرستان این استان شامل ساوه، دلیجان، محلات، تفرش، اراک و خمین کشت شد.

اراضی استان مرکزی میزبان کشت داروی گیاهی باریجه

به گزارش حکیم نیوز:ابراهیم مومنی رئیس اداره بهره برداری گیاهان دارویی استان مرکزی در خصوص کشت گیاه باریجه در این استان گفت: بذر گیاه باریجه کشت شده در اراضی طبیعی استان مرکزی بهار سال آینده سبز شده و بهره برداری از آن چهار سال آینده آغاز می شود.
وی با بیان اینکه بهره برداری از این طرح زمینه ۲ هزار و ۸۰۰ نفر اشتغال -روز را فراهم می کند، اظهار داشت: پیش بینی می شود با بهره برداری از گیاه باریجه در این عرصه ها سه تن محصول به میزان تولید سالانه استان افزوده شود.
مومنی از برداشت ۲ هزار و ۲۶۱ کیلوگرم کتیرا و باریجه در عرصه های طبیعی استان مرکزی در سال جاری خبرداد و گفت: این محصولات از سطح یک هزار و ۹۶۷ هکتار از اراضی طبیعی استان برداشت شده است.
رئیس اداره بهره برداری گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: برداشت این محصولات ۲ هزار نفر اشتغال - روز را در استان به همراه داشته است.
باریجه که در اراک و تفرش به آن بالنبو گفته می شود، گیاهی از خانواده چتریان است که از شیره ریشه آن ماده ای معطر با کاربرد دارویی گرفته می شود.
استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.