ایران؛ در انتظار تامین واکسن کرونا از ۳ مسیر

ایران؛ در انتظار تامین واکسن کرونا از ۳ مسیر
به گزارش حکیم نیوز، ماه‌ها از شیوع کووید-۱۹ در جهان و ایران می‌گذرد. هرچند که از همان روزهای ابتدایی اعلام می‌شد که ساختار این ویروس پیچیده به گونه‌ای است که می‌تواند بارها و بارها جهش داشته باشد، اما به هر حال چشم امید بشر به ساخت دارو یا واکسنی بود که بتواند در مقابل شیوع گسترده و مرگ و میر بالای ناشی از این ویروس قد علم کند. بر همین اساس بود که کمپانی‌های بزرگ واکسن‌سازی در جهان دست به کار شدند تا راه ۱۰ تا ۱۵ ساله تولید واکسن را تنها در چند ماه طی کنند.
 
باید توجه کرد که حساسیت‌های زیادی در دنیا بر روی ساخت واکسن وجود دارد؛ چراکه واکسن ها از ویروس ضعیف شده یا کشته شده ساخته می شوند و باید به انسان های سالم تزریق شوند و آنها را در برابر بیماری ایمن کنند. بنابراین باید حتما ایمنی و اثربخشی آن‌ها بارها و بارها ارزیابی شده و مراحل مختلفی را از سر بگذراند؛ به طوری که گفته می شود، ساخت یک واکسن ممکن است ۱۲ تا ۱۵ سال طول بکشد.
 
اما در دوران کرونا، شرایط زندگی بشر اضطراری است و بر همین اساس کشورها از جمله کشور ما بر آن شدند تا طی چند ماه یا نهایتا یک سال واکسنی برای کرونا تولید کنند تا جان انسان را نجات دهد؛ کاری که چندان ساده به نظر نمی‌آمد و اوایل هم عنوان می شد دسترسی به واکسن زودتر از دو سال امکانپذیر نیست، اما این اتفاق زودتر از پیش بینی های صورت گرفته افتاد.
منبع: بهداشت نیوز