ایران مهد رویش گیاهان دارویی

براساس نظر گیاه شناسان و پژوهشگران، تعداد گونه های گیاهی ایران در حدود 8000 گونه است که از نظر تنوع گونه ای حداقل دو برابر قاره اروپاست.

ایران مهد رویش گیاهان دارویی

 به گزارش حکیم نیوز، سرزمین ایران کشوری ممتاز و با رتبه بالا از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی و دارای 11 اقلیم از 13 اقلیم شناخته شده جهانی است. براساس نظر گیاه شناسان و پژوهشگران، تعداد گونه های گیاهی ایران در حدود 8000 گونه است که از نظر تنوع گونه ای حداقل دو برابر قاره اروپاست. تحقیقات نشان داده است که بیش از 2300 گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری، ادویه ای و آرایشی بهداشتی هستند. علاوه براینکه 1728 گونه از این گیاهان به عنوان گیاهان بومی ایران هستند، منحصرا در سرزمین ایران رویش کرده و به عنوان یک ظرفیت انحصاری در کشور محسوب می شوند.

حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی از 60 میلیارد دلار در سال 1996 به 100 میلیارد دلار در سال 2010 افزایش یافته است و براساس پیش بینی بانک جهانی در سال 2050 گردش مالی و تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به حدود 5000 میلیارد دلار خواهد رسید.

در اکثر کشورهای توسعه یافته، طب سنتی در ابعاد مختلف تحت حمایت دولت قرار گرفته و سهم خوبی از تامین سلامت مردم را در سیستم سلامت کشور به عهده گرفته است. طب سنتی چین 40 درصد خدمات بهداشتی- درمانی را در این کشور برعهده دارد. پوشش بیمه ای هزینه درمان، دارو و خدمات طب سنتی در ژاپن، چین، کره و ویتنام به صورت کامل است و در کشورهای آلمان، استرالیا، نروژ، انگلستان، کانادا و آمریکا قسمتی از هزینه ها توسط سازمان های بیمه پرداخت می شود.

با توجه به حجم بالای تجارت جهانی گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی به بیش از 150 میلیارد دلار در سال 2013 (بر اساس پیش‌بینی‌ بانک جهانی در سال 2050 گردش مالی و تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به حدود 5000 میلیارد دلار خواهد رسید)، کشور ما نیز با درک بهنگام اهمیت و جایگاه علم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی فعالیت‏های گسترده و نظام‌یافته‌ای را به‌منظور بهره‌مندی از مزایای این فناوری آغاز کرده ‌است.

براساس آمار اعلام شده، سرانه مصرف گیاهان دارویی در ایران حدود یک کیلوگرم گیاه خشک است یعنی در سال 83 هزار تن گیاه دارویی به ‌ارزش 124 میلیارد تومان در کشور مصرف می‌شود، در سبد تولید دارو در کشورهای اروپایی سهم گیاهان دارویی حدود 71 درصد است؛ در کشور ما نیز بسیاری از گیاهان دارویی تولیدی به‌صورت خام صادر می‌شود و تکنولوژی فرآوری آن‌ها در داخل کشور محدود هستند.

در ایران سطح زیر کشت در سال 96 به میزان 189346 هکتار و تولید به مقدار 203479 تن و در سال 97 سطح زیر کشت به 203479 هکتار و تولید به مقدار 233800 تن بوده است، همچنین علیرغم پتانسیل بالای ایران در زمینه تولید گیاهان دارویی، در بین کشورهای مطرح تولید کننده و صادرکننده گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن ایران جایگاهی ندارد.
 صادرات گیاهان دارویی کشور ایران در سال 1396 حدود ۴۵۰ میلیون دلار و میزان واردات نیز حدود ۱۵۰ میلیون دلار بوده است و در سال 1397 میزان صادرات گیاهان دارویی 570 میلیون دلار بود که نسبت به سال گذشته از رشد 120 میلیون دلاری برخوردار است.