شاه انگبین؛ پادشاه سلامتی

ژل رویال یا همان شاه انگبین غذای ویژه ملکه زنبور عسل است که از بزاق زنبور کارگر ترشح می شود و از دیدگاه طب سنتی بسیار در درمان بیماری های مختلف کاربرد دارد.

شاه انگبین؛ پادشاه سلامتی

حکیم نیوز: به طور کلی عمر ملکه ۵ سال و عمر زنبور کارگر ۴۰ روز می باشد. زنبور کارگر علاوه بر تولید عسل؛ وظیفه تهیه شاه انگبین یا همان ژل رویال را برای زنبور ملکه بر عهده دارد. از فواید و آثار درمانی آن همین بس که از زمان های قدیم به آن لقب اکسیر جوانی را داده اند.آب، کلاژن، کربوهیدارت، پروتئین، ۸ نوع اسید آمینه ضروری، اسید چرب غیر اشباع، مواد معدنی مانند کلسیم، آهن ، سلسیوم و فسفر را از جمله عناصر تشکیل دهنده این اکسیر شفابخش عنوان کرده اند.

خواص ژل رویال:

از خواص ژل رویال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ـ میکروب کشی و ویروس کشی:

تقویت سیستم ایمنی بدن و در ادامه آن اختلال در فعالیت و بیماری زایی میکروب ها و ویروس ها خصوصا آنهایی که مجاری تنفسی را به صورت قابل ملاحظه ای تحت تاثیر خود قرار می دهند؛ از جمله فواید این ماده شفابخش است.

برخی از متخصصان عفونی بر این باورند که ژله رویال در بهبود عوارض تنفسی کرونا ویروس نقش بسزایی دارد.

۲ـ جلوگیری از آلزایمر:

بررسی ها نشان می دهد بیماری آلزایمر نوعی بیماری عصبی است که در اثر تخریب بعضی از نواحی مغز بروز می کند.

ژل رویال با خواص شگفت انگیزی که دارد موجب کند شدن روند بیماری، بهبود عملکرد مغز و تقویت آن شود.

از دیگر خواص شگفت انگیز ژل رویال در این زمینه می توان به بهبود عملکرد حافظه و افزایش قدرت یادگیری در کودکان اشاره کرد.

ژل رویال بیان ژن های مربوط به یادگیری و حافظه را افزایش داده و در نتیجه سبب بهبود یادگیری در کودکان می شود.

۳ـ جلوگیری از فشار خون:

ژل رویال به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین ۵‌‌B سبب کاهش استرس در انسان می شود.

از آن گذشته اسید آمینه های موجود در ژل رویال سبب ایجاد خاصیت ارتجاعی در شرائین شده که این خود نیز به بهبود فشار خون کمک بسزایی می کند.

یکی از موارد مهمی که سبب بهبود فشار خون توسط ژل رویال می شود وجود پپتیدها در این اکسیر جوانی است.

تحقیقات نشان می دهد پپتید موجود در ژل رویال سبب شکسته شدن آنزیم آنژیوتانسین؛ آنزیمی که سبب خفه شدن شرائین می شود؛ شده و حرکت آزادانه خون در رگ ها را به دنبال دارد که این خود سبب کاهش فشار خون در رگ ها می شود.

۴ـ جلوگیری از تصلب شرائین

۵ـ شادابی و جوانی پوست و خواص ضد پیری:

ژل رویال به دلیل داشتن ماده ای به نام کلاژن در شادابی و جوانی پوست بسیار موثر است.

به طوری که تولید کنندگان کرم های جوان کننده و ترمیم کننده پوست در ترکیب محصولات خود از این ماده کلاژن دار استفاده می کنند.

ژل رویال در از بین بردن چین و چروک های پوستی و سیاهی دور چشم بسیار کاربرد دارد و به بازسازی سلول های مرده و آسیب دیده کمک بسزایی می کند.

ژل رویال علاوه بر کلاژن دارای مواد میکروب کشی است که در درمان جوش های پوستی نیز بسیار از آن استفاده می شود.

در دنیای امروز که تب و تاب ماسک های خانگی بسیار گرم است استفاده از این اکسیر جوانی در تولید این ماسک ها بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

از دیگر اثرات ژل رویال در این زمینه می توان به تامین آب و رطوبت مورد نیاز پوست و در نتیجه درمان پوست های خشک و آسیب دیده اشاره کرد.

علاوه بر این ها جلوگیری از ایجاد چین و چروک، رفع تیرگی پوست، محافظت از پوست در برابر نور آفتاب از دیگر خواص ژل رویال ذکر شده است.

۶ـ خاصیت ضد سرطانی:

اصولا سرطان به دلیل تقسیم های پی در پی، بیش از اندازه و بدون توقف سلول های بدن به وجود می آید. حال اگر به این سلول ها مواد خونی نرسد و تغذیه نشوند روند تکثیر سلول ها کاهش می یابد و سرطان تا حدودی کنترل می شود.

ژل رویال با خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی که دارد مانع رسیدن خون و مواد غذایی به این سلول ها می شود و همین موضوع آن را به ماده ای ضد سرطان در درمان های طب سنتی تبدیل کرد.

۷ـ افزایش قدرت باروری و کمک به بهبود ناباروری در مردان و زنان:

داستان از آنجایی شروع می شود که ژل رویال از بزاق زنبور کارگر گرفته به ملکه داده می شود. ملکه هم مسئول تولد میلیون ها نوزاد در کندو می باشد. بررسی ها نشان داده است ژل رویال در افزایش روند تخمک گذاری در ملکه بسیار موثر بوده و از این رو تحقیقات پژوهشگران در زمینه میزان تاثیرگذاری این ماده در درمان ناباروری شروع شد.

سرانجام این تحقیقات به صورت مقالات متعدد به چاپ رسید و مشخص شد این ماده شفابخش با تنظیم هورمون های بدن و بهبود تکامل تخمک و سیستم ایمنی بدن نقش بسزایی در درمان ناباروری زوجین دارد.

 

موارد منع مصرف ژل رویال 

با وجود تمامی این خواص و اثرات شفابخش، در بعضی موارد باید از مصرف این اکسیر جدا خودداری کرد.

ژل رویال برای کودکان زیر یک سال، مادران باردار و شیرده، افرادی که فشار خون پایین دارند، افرادی که به عسل و فرآورده های آن حساسیت دارند و با مصرف آنها دچار عارضه های پوستی، تنگی نفس و غیره می شوند؛ ممنوع است.

در حال حاضر به دلیل استخراج دشوار و کم این ماده مغذی، تهیه آن با پرداخت هزینه بالایی امکان پذیر است. به طوری که هم اکنون ۱۰ گرم از این ماده پرخاصیت با قیمتی بالغ بر ۱۲۰ هزار تومان در بازار معامله می شود.

لازم به ذکر است نگهداری ژل رویال در فریزر و در بسته بندی های مقاوم به دمای زیر صفر درجه، از نکات مهمی است که باید در نظر گرفته شود.