بارداری سالم در طب سنتی ایران

متخصص طب سنتی:مصرف تمام غذاها حتی مفیدترین آنها باید به اعتدال صورت گیرد و مصرف زیاد میوه به یا کندر یا سایر موارد توصیه شده می تواند منجر به عارضه در جنین شود.

بارداری سالم در طب سنتی ایران

حکیم نیوز:عصر دیروز وبیناری با موضوع بارداری سالم در طب سنتی، توسط دکتر مریم یزدیان، متخصص طب سنتی برگزار شد در این دوره مجازی ضمن بررسی ممنوعیت هایی نظیر گشنیز، کرفس، زرشک، ماست ترش، سرکه و سیب ترش پیش از بارداری برای پدر و مادر به نحوه غذا خوردن مادر باردار پرداخته شد.

در همین زمینه موضوعاتی نظیر افزایش وعده های غذا و کاهش حجم آن، خوردن غذاها با هضم آسان و پرهیز از مصرف غذاهای نفاخ و سنگین مطرح شد، یزدیان در این زمینه خاطرنشان کرد: در دوران بارداری نباید در یک وعده چند نوع غذا با هم مصرف شود و مادران باید از گرسنگی و یا پرخوری زیاد پرهیز کنند. همچنین عدم خوردن ماست، سالاد و نوشیدنی همراه غذا راهکاری مناسب برای داشتن نوزاد سالم است.

این متخصص طب سنتی با پرداختن به غذاهای مناسب در دوره بارداری متذکر شد: مصرف تمام غذاها حتی مفیدترین آنها باید به اعتدال صورت گیرد و مصرف زیاد میوه به یا کندر یا سایر موارد توصیه شده می تواند منجر به عارضه در جنین شود.

این مدرس انجمن علمی طب سنتی ضمن ارائه پرهیزهای غذایی دوران بارداری گفت: مصرف هرگونه دمنوش و گیاه دارویی حتی زیره سبز و حتی خاکشیر و زعفران می تواند موجب سقط جنین شود.

وی خاطرنشان کرد: زمان طلایی خواب برای سلامتی مادر و جنین 10 شب تا 2 نیمه شب است و مادر باید در این ساعت خواب باشد و در صورتی که به هر دلیلی خواب در این زمان مقدور نیست، برای تنظیم ساعت خواب جنین پس از تولد در دوران بارداری، مادر در ساعتی مشخص مثلا 9 شب به مدت نیم ساعت دراز بکشد.

در ادامه این دوره مجازی فعالیت و حرکت بدنی مادر، حمام و اجابت مزاج، آرامش روحی از جمله مباحث مطرح شده از سوی این متخصص طب سنتی بود.

یزدیان همچنین حفظ آرامش روحی مادر را عنصر مؤثر در دوران بارداری برشمرد و تأکید کرد: فرحبخش بودن محیط مادر، پرهیز از غم و غصه زیاد خصوصا در بارداری زیر یک ماه و نیم و بالای هشت ماه، افزایش خواب و تفریح و خوشبو کردن بدن از مهمترین مسائلی است که باید مادران به آن توجه کنند.

وی در پایان توصیه هایی در خصوص ماه آخر بارداری ارائه داد و گفت: پیاده روی روزانه ، مصرف خرما دو هفته مانده به زایمان، مصرف آب انار شیرین کاملا خانگی صبح ناشتا در ماه های آخر که منجر به کاهش احتمال زردی نوزدان می شود، استحمام گرم از هفته سی و نهم بارداری به مدت 10 دقیقه و مصرف پنج عدد بادام ایرانی خام پوست گرفته نیم ساعت قبل از صبحانه، از توصیه های طب سنتی برای تسهیل زایمان است.

وی در پایان تورم در صورت، دست ها، پاها، تب شدید، کبودی در بدن، درد در ناحیه شکم و رحم، خونریزی، تهوع بی موقع همراه با اسهال، سردردهای مداوم و تاری دید، سوزش ادرار، کاهش حرکات جنین و تپش قلب و تنگی نفس را از مهمترین علائم خطر در بارداری برشمرد.