در گفتگو با متخصص طب سنتی:

بایدها و نبایدهای رشد قدی کودکان

رشد قدی کودکان یکی از مسائلی است که همواره والدین به آن توجه ویژه ای داشته اند. رشد قدی به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از اصلی ترین این عوامل، ژنتیک است. همچنین علاوه بر ژنتیک یکسری عوامل اکتسابی نیز وجود دارد که والدین می توانند با رعایت این عوامل برای کودکان خود در رشد بهینه قد فرزندان خود تاثیرگذار باشند.

بایدها و نبایدهای رشد قدی کودکان

حکیم نیوز: رشد قدی کودکان یکی از مسائلی است که همواره والدین به آن توجه ویژه ای داشته اند. رشد قدی به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از اصلی ترین این عوامل، ژنتیک است. همچنین علاوه بر ژنتیک یکسری عوامل اکتسابی نیز وجود دارد که والدین می توانند با رعایت این عوامل برای کودکان خود در رشد بهینه قد فرزندان خود تاثیرگذار باشند. دکتر الهام اختری، پزشک و متخصص طب سنتی در این رابطه اظهار داشت: یکی از مهم ترین عواملی که در رشد قدی کودکان نقش موثری دارد خواب شبانه کافی است. لازم به ذکر است که ساعت 10 شب تا 2 بامداد ساعات طلایی خواب است که در آن هرمون­های رشد شروع به ترشح می­کند.

وی افزود: بیداری کودکان تا پاسی از شب و خوابیدن آنان تا میانه های روز باعث جلوگیری از ترشح هرومون های رشد شده و آن استفاده بهینه که باید از هرمون های رشد شود صورت نمی‌گیرد که همین امر باعث کاهش رشد قدی کودکان شما می شود.

اختری تاکید کرد: از نظر طب سنتی خواب شبانه کافی یکی از اصول اولیه در امر رشد کودکان است که این اصل برای رشد کافی کودکان باید از دوران شیرخوارگی تا نوجوانی و جوانی رعایت شود. به عبارتی والدین باید فرزندان خود را در عادت دهند که حدود ساعت 10 الی 11 شب به رختخواب بروند تا در ساعات طلایی خواب از ترشح هرمون های رشد بهره مند شوند.

این متخصص طب سنتی یکی دیگر از عواملی که در کاهش رشد قدی کودکان تاثیر بسزایی دارد را بلوغ زودرس دانست و بیان کرد: هنگامی که کودک پنج الی شش ساله­تان کنار شما، سریالی را تماشا می کند که مخصوص گروه­های سنی بالاتر است، کم کم تصورات ذهنی از دعواهای خانوادگی یا مسائلی که در آن سریال ها به نمایش گذاشته می­شود در ذهنش شکل می­گیرد که این امر منجر به  فعال شدن فاکتورهایی می شود که بلوغ زود سر را باعث می­شود.

به گفته وی تغذیه سالم یکی دیگر از عواملی است که در افزایش رشد قدی فرزند ما تاثیر بسزایی دارد. طبیعتاً اگر در رژیم غذایی فرزندانمان کربوهیدرات ها نقش ویژه ای داشته باشند و کم‌تر از سیبزیجات و پروتئین ها در رژیم غذاییش استفاده کنیم  این امر در رشد قدی فرزندانمان تاثیر بسزایی خواهد بود.

اختری توصیه کرد: والدین برای بهبود رشد کودکان خود بهتر است برنامه غذایی فرزندان خود را به گونه ای تنظیم کنند که سرشار از پروتئین های گوشتی و گیاهی و همچنین ریز مغذی های غذایی باشد.

این متخصص طب سنتی آخرین عامل اکتسابی برای افزایش قد کودکان را ورزش و فعالیت های بدنی منظم دانست و بیان کرد: ورزش کردن و انجام فعالیت های مستمر بدنی مانند طناب زدن و... باعث اعمال فشار به مچ پا، لگن و مفاصل در حال رشد بدن می شود که این امر منجر به تحریک و فعال شدن سلول های صفحه رشد قدی فرزند شما می شود و در نتیجه افزایش رشد قدی فرزندان شما را به همراه دارد.

محمدحسین زارعی