امام جمعه همدان:

باید بپذیریم که طب مکمل رقیب طب جدید نیست

آیت الله شعبانی: قرار نیست طب سنتی و طب رایج با یکدیگر رقابت کنند و نباید برنامه بر این اساس باشد که یکدیگر را حذف کنند، چرا که طب مکمل دارای سابقه فراوانی است و طب جدید نیز روش‌های تجربی برای درمان برخی بیماران است.

باید بپذیریم که طب مکمل رقیب طب جدید نیست

به گزارش حکیم نیوز: آیت الله حبیب الله شعبانی، امام جمعه همدان در مجمع خبرنگاران با بیان اینکه در روند درمان ویروس کرونا می‌توان از طب سنتی نیز استفاده کرد، گفت: ذکر این نکته ضروری است که امروز باید بپذیریم طب مکمل رقیب طب جدید نیست.

به گفته وی قرار نیست این دو طب با یکدیگر رقابت کنند و نباید برنامه بر این اساس باشد که یکدیگر را حذف کنند، چرا که طب مکمل دارای سابقه فراوانی است و طب جدید نیز روش‌های تجربی برای درمان برخی بیماران است.

شعبانی با اشاره به تولید دارویی در زمینه مبارزه با ویروس کرونا توسط یکی از محققان همدانی، بیان کرد: هیچ یک از داروهایی که امروز در بیمارستان‌ها برای درمان این بیماری استفاده می‌شود، درمان قطعی کرونا نیست، بلکه نهایت می‌توان از آن به عنوان تقویت کننده و مکمل استفاده کرد.

امام جمعه همدان با بیان این که آیا نمی‌ توان از طب مکمل و دارویی تولید شده به عنوان داروهای مکمل استفاده کرد؟ گفت: از آنجایی که بنده تخصصی در این زمینه ندارم، نمی‌توانم نظر تخصصی و علمی در رابطه با داروی آقای قادری ارائه دهم اما تجربیات فراوانی نشان داده که این دارو با اثر گذاری‌های خوبی همراه بوده است.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه می‌توان از این دارو به عنوان یک دارو و مکمل در روند درمان بیماران استفاده کرد، اظهار داشت: متاسفانه روزانه بالغ بر 500 نفر از هموطنان عزیزمان را به خاطر این بیماری از دست می‌دهیم، بنابراین در این شرایط اگر طرح علمی مطرح می‌شود، باید توسط متولیان امر جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: امروز در فضای عادی نیستیم که فرایند بررسی این طرح علمی دو سال طول بکشد، بلکه موضوع اصلی که الان مطرح است، جان هموطنانمان است.

شعبانی در رابطه با روند ساخت داروهای ضد کرونا گفت: خواهش ما از وزارت بهداشت و متولیان این است تا فرایند علمی موجود را سریع‌تر طی کنند و در این خصوص اظهار نظر مشخصی داشته باشند.

امام جمعه همدان با گلایه از این که چرا یک پاسخ روشن به ادعاهای موجود در زمینه  داروهای ضد کرونا داده نمی‌شود، گفت: این داروها بر روی بسیاری از هموطنانمان امتحان شده و جواب هم گرفته‌اند، البته بر روی برخی هم جواب نداده، اما امروز نیاز داریم تا متولیان به صورت جدی به خاطر جان هموطنانمان به این موضوع ورود کنند.