باید سیستم درمانی و وزارتی برای طب سنتی ایرانی- اسلامی در کشور تاسیس کنیم

پژوهشگر طب سنتی: مکتب طبی حاکم در دنیا باید در درون خود به تجدید نظر بپردازد. امروز قتل عامی در دنیا رواج گرفته است و بشریت در معرض تهدید است و اینهمه ید بیضا و 120 رشته تخصصی دنیا نمی تواند کاری بکند.

باید سیستم درمانی و وزارتی برای طب سنتی ایرانی- اسلامی در کشور تاسیس کنیم

به گزارش حکیم نیوز، دکتر خیراندیش در گفتگویی با خبرنگار حکیم نیوز به بیان موضوعاتی پیرامون راهکارهای مقابله با ویروس کرونا و استفاده از ظرفیت طب سنتی در این راستا پرداخت. 

این فعال طب سنتی درباره لزوم هم اندیشی اطبا و حکمای طب سنتی  گفت: ما نمی توانیم در طی عمر کوتاهی تمام دستورات طب سنتی را تجربه کنیم بنابراین وقتی پنجاه نفر در کنار هم نشسته ایم می توانیم از تمام تجربه هم بهره بگیریم. این نکته ای است که باعث شده بر تکرار اینگونه جلسات با موضوعات مشخص اضطراری در خصوص بیماری ها تاکید داشته باشم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: خود ما نیز اگر در این مسیر رشدی داشتیم به برکت اینگونه همایش ها بود ما از روز اول با 14 نفر شروع کردیم و دور هم جمع شدیم و همایش گروه 14 را برپا کردیم تا بالاخره شصتمین همایش را در طول 25 سال گذشته برگذار کردیم. ما به وفور برکات این گردهمایی ها را دیده ایم.

خیراندایش بیان کرد: در مورد کلیت طب سنتی باید گفت اتفاقی که در دنیا افتاد نشان داد که دست بشر خالی است و برای جلوگیری از بروز چنین بیماری هایی و برای درمان آن دست پری ندارد. مکتب طبی حاکم در دنیا باید در درون خود به تجدید نظر بپردازد. امروز قتل عامی در دنیا رواج گرفته است و بشریت در معرض تهدید است و اینهمه ید بیضا و 120 رشته تخصصی دنیا نمی تواند کاری بکند. این مساله نشان می دهد باید به تجربه تاریخی خود رجوع کنیم و آنها را بروز کنیم و به مردم ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه طرفی که دست او از علم و تجربه اجرایی خالی است مورد حمایت سیستم قرار دارد و این سو که دست پر دارد و هزاران جلد کتاب و هزاران سال تجربه تاریخی پشت خود دارد مورد حمایت سیستم نیست؛ گفت: پیشنهاد من به مخاطبین تصمیم گیر جامعه چه در داخل کشور و چه در دنیا این است که به یک جمع بندی برسید. دیدید که دست شما خالی است و تمام دنیا و کارشناسان جمع شدند و آمدند و نشستند و گفتند دست های خود را بشویید و کار دیگری از آنها برنیامد. این تقصیر پزشکان و پرستاران محترم نیست آنها زحمت خود را کشیده اند و می کشند این مکتب باید به نقد کشیده شود و تکمیل گردد و عیوب آن را برطرف کرد و این کار با یکی دو جلسه که دستورات آن نیز اجرا بشود یا نشود شدنی نیست.

خیراندیش افزود: ما باید اهتمام داشته باشیم و سیستمی درمانی و وزارتی برای طب سنتی ایرانی اسلامی در کشور تاسیس کنیم این مطالبه مردم دنیا و مطالبه کسانی است که جان دارند و نفس می کشند. تمامی مکاتب طب سنتی دنیا توسط سازمان بهداشت جهانی جمع شده و در حدود 34 مکتب معرفی شده است از این مکاتب در حدود 27 مکتب زیر مجموعه طب سنتی ایران هستند. در حقیقت ایران باید دستی بالا کند و به فریاد مردم دنیا برسد. ایران با پشتوانه تاریخی و تمدنی و دینی خود و با اطلاعاتی که در خود دارد باید دست مردم دنیا را بگیرد به نظر من این مطالبه باید توسط مدیران ارشد کشور و نمایندگان مجلس و گروههای دلسوز نظام مورد توجه واقع شود و آنان جرات و شهامت داشته باشند و همت کنند که اگر وارد این کار شدند خیر بزرگی برای ایرن و بشریت فراهم کرده اند و اگر این کار را نکردند من شهادت می دهم که موجب خسران عظیمی در داخل و خارج خواهیم شد و احتمال مواخذه در قیامت وجود دارد من شاهدم و خودم را نمی بخشم اگر در این مسیر کوتاهی بکنم و از کسانی که توان تصمیم گیری در این زمینه ها را دارند تقاضای کمک می کنم.