معضل مشترک افراد مبتلا به دیابت؛

با انسولین تاریخ مصرف گذشته چه باید کرد؟

یک معضل مشترک میان تمام افراد مبتلا به دیابت این است که با انسولین تاریخ مصرف گذشته چه باید کرد؛ تا چند روز بعد از تاریخ انقضا قابل استفاده است؟ عوارض ناشی از استفاده از انسولین تاریخ گذشته چیست؟

با انسولین تاریخ مصرف گذشته چه باید کرد؟

حکیم نیوز؛ انسولین یک ماده حیاتی برای افراد مبتلا به قند خون بالاست. درواقع  یک معضل مشترک میان تمام افراد مبتلا به دیابت این است که با انسولین تاریخ مصرف گذشته چه باید کرد؛ و یا اینکه تا چند روز بعد از تاریخ انقضاء، انسلولین ها قابل استفاده اند؟ از طرفی ممکن است مصرف آن منجر به بروز عوارض باشد.

متأسفانه به دلیل اینکه در شرایط فعلی انسولین در همه جای دنیا از جمله اروپا، امریکا ارزشی بیشتر از وزن خود دارد و در حکم طلا در پاره ای از شرایط نایاب و گران می شود، مصرف کنندگان انسولین در بسیاری از زمان ها توجه زیادی به تاریخ انقضای این دارو ندارند.

دکترمایکل (M.A. Dobbins )، دانشمند اصلی تحقیق در Eli Lilly، در مورد تاریخ انقضای انسولین  می گوید: «مطالعات متعددی برای تعیین طول مدت تولید، توزیع و استفاده از انسولین توسط بیمار انجام شده است درواقع این تاریخ انقضاء تعیین می کند که تا زمان مشخص شده دارو دارای استانداردهای لازم و همچنین تأثیر درمانی است. درواقع شرکت های انسولین برای اطمینان از انطباق محصولاتشان با دستورالعمل های مورد نیاز سازمان غذا و دارو (FDA) این آزمایش را انجام می دهند.

وی با بیان اینکه، اتمام تاریخ مصرف انسولین بدان معنا نیست که انسولین کار نمی کند، اذعان می کند: درواقع قدرت تأثیر دارو با اتمام تاریخ انقضاء کاهش می یابد، یعنی هرچه تعداد روزهای بیشتری از انقضاء بگذرد میزان قدرت اثرگذاری انسولین نیز کاهش می یابد.

این محقق با اشاره به اهمیت شرایط نگهداری انسولین ذخیره شده توسط بیماران در منزل، تصریح می کند: محل نگهداری انسولین در میزان تأثیر آن بر بدن فرد بیمار بسیار تأثیرگذار است.

دکترمایکل (M.A. Dobbins) با بیان اینکه دما مؤلفه حساسی برای سلامت انسولین های ذخیره شده بیمار است، تصریح می کند: دمای اتاق به دلیل اینکه در شرایط متفاوت متغیر است مناسب نگهداری انسولین نیست. دمای  خنک، شرایط مناسب نگهداری انسولین است.  از این رو پزشکان یخچال را به عنوان گزینه خوب برای نگهداری انسولین پیشنهاد می کنند به شرطی که دارو در شرایط انجماد قرار نگیرد.

وی تأکید می کند شرایط نگهداری انسولین در کارایی آن بر بدن بیمار تأثیر زیادی دارد.

این محقق یادآور می شود که تحقیقاتی بر این موضوع صورت نگرفته اما در برخی از بیماران گذشت یک یا دو روز از تاریخ انسولین و تزریق آن مشکلی را ایجاد نکرده و تأثیرگذار بوده اما در برخی دیگر از بیماران این موضوع مشکل ساز بوده است از این رو توصیه می شود که به تاریخ انقضای انسولین توجه شود.

این محقق همچنین با تأکید بر اینکه در فصل تابستان انسولین نباید در دمای بیرون گذاشته شود، می گوید: در صورتی که در فصل تابستان انسولین را در جایی غیر از یخچال نگهداری کنید در صورتی که تاریخ انقضای آن نگذشته باشد باز هم قابل استفاده نیست و استفاده از آن توصیه نمی شود. در فصول گرم سال، در صورتی که بیمار مجبور به حمل انسولین با خود می باشد باید در محفظه ای که با یخ خنک شده، دارو را نگهداری کند در غیر این صورت انسولین قابل استفاده نخواهد بود.

منبع| Healthline

مترجم: نرگس بدیعیان