عضو هيئت علمی دانشگاه بقيه الله مطرح کرد:

ارتقاء طب ایرانی با عمل جهادی بخش علمی و رسانه ای کشور

عضو هيئت علمی دانشگاه بقيه الله: آنچه که در دروان بحران کرونا مایه تعجب است بی توجهی یا غفلتی است که به دستورات طب سنتی و نسخ تخصصیِ امتحان پس داده آن برای پیشگیری از بیماری و تقویت سیستم ایمنی می شود؛ چیزی که مورد تأیید همه کارشناسان بوده است.

ارتقاء طب ایرانی با عمل جهادی بخش علمی و رسانه ای کشور

به گزارش حکيم نيوز: دکتر احمدرضا شریفی، پزشک و متخصص طب سنتی در رابطه با علت عدم به کارگيری ظرفیت های طب ایرانی کشورمان در درمان بیماران کرونایی در سطح بیمارستان ها گفت: بیماری کرونا، راه های انتقال و مخاطرات و عوارض این بیماری در ماه های اخیر سبب شده تا مردم موضوع پیشگیری و رعایت دستورالعمل های بهداشتی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

به گفته وی در اين دوران بهره گیری از توصیه های تغذیه ای طب سنتی بايد بیش از پیش مورد توجه گيرد. علاوه بر اینکه، اصلاح سبک تغذیه ای برای تقویت ایمنی بدن، موضوعی است که بارها از سوی پزشکان و اطبای سنتی مورد تأکید قرار گرفته است.

شريفی در ادامه به بيان بی توجهی هاي موجود نسبت به طب سنتی پرداخته و بيان کرد: آنچه که در اين ميان مایه تعجب است باز هم بی توجهی یا غفلتی است که به دستورات طب مکمل و نسخ تخصصی امتحان پس داده آن برای پیشگیری از بیماری و تقویت سیستم ایمنی می شود؛ چیزی که مورد تأیید همه کارشناسان بوده اما هیچگاه رسماً از هیچ رسانه ای و از زبان هیچ مسئولی این موضوع توصیه، تأکید و تأیید نشده است.

 اين متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: اصلاح سبک زندگی از نگاه طب مکمل نیازمند تولید محتواهایی به زبان روز است که متأسفانه در زمینه عرضه محتوا، کمبودهایی وجود دارد.

به گفته عضو هيئت علمي دانشگاه بقيه الله تدوین دستورالعمل هایی مبتنی بر طب سنتی مانند تدوین چند دستور غذایی برای بیماران مبتلا به کرونا یکی از اقداماتی است که در برخی بیمارستان ها از جمله بيمارستان بقیه الله در این ایام مورد توجه قرار گرفته است.

وی در ادامه به بيان عدم اجرای طرح ادغام طب سنتی و رایج براساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی پرداخته و تصریح کرد: از سال 2007 براساس استراتژی سازمان بهداشت جهانی باید طب سنتی و نوین در تمام کشورها ادغام شود اما از آنجا که حمایت قاطعی در این زمینه وجود نداشته هنوز در ایران اجرایی نشده است.

شریفی افزود در میان کشورهای جهان، کشور چین شاخص ترین کشوری است که چهار سطح درمانی برای درمان بیماران خود تعریف کرده که سه سطح اول کاملاً گیاهی و مکمل است؛ همچنین بیمارستان تخصصی طب مکمل و تولید داروهای گیاهی با دستگاه های روز به شکل ویژه در سیستم درمانی این کشور مورد توجه قرار دارد.

اين متخصص طب سنتی در خاتمه خاطرنشان کرد: از یک سو بخش علمی باید در این زمینه جهادی عمل کند و از دیگر سو، رسانه ها به ویژه رسانه ملی باید قوی اطلاع رسانی کند. از سوی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت نیز اصول ضروری طرح رسانه ای برای این موضوع تعریف شده اما اجرایی نشده است.