بدن ممکن است عفونت‌های ویروس کرونا را "به یاد بیاورد"

یک مطالعه جدبد نشان می‌دهد که عفونت‌های ویروسی کرونا ممکن است سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با ویروس جدید که باعث کووید ۱۹ می‌شود را تقویت کنند.

بدن ممکن است عفونت‌های ویروس کرونا را "به یاد بیاورد"

به گزارش حکیم نیوز: علاوه بر سارس کووید ۲ (ویروسی که باعث کووید ۱۹ می‌شود) ویروس‌های کرونا ،شامل  ویروس کشنده دیگری به نام MERS_CoVاست که باعث شیوع سندروم تنفسی خاورمیانه در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ و سارس کووید ۱ اولین ویروس همه‌گیر کرونا است که باعث شیوع سندروم حادتنفسی در سال ۲۰۰۳ شد.

مطالعات جدید چگونگی تاثیر ویروس کرونا بر سیستم ایمنی بدن و عملکرد آنتی بادی را بررسی کردند.

جان آلتین نویسنده ارشد  ابن بررسی ها گفت:نتایج ما نشان می‌دهد که ویروس کووید ۱۹ ممکن است پاسخی از آنتی بادی ای را که قبل از همه گیری در بدن ما وجود داشت بیدار کند به این معنی که ممکن است قبلا درجه‌ای از مصونیت قبلی را نسبت به این ویروس داشته باشیم. 

به گفته محققان این یافته‌ها می‌تواند به دانشمندان در ایجاد روش‌های جدید تشخیصی و درمان، ارزیابی اثربخشی پلاسمای و طراحی واکسن‌های جدید یا درمان‌های آنتی بادی کمک می‌کند که می‌تواند در برابر جهش‌هایی که ممکن است در ویروس کووید ۱۹ محافظت کند.

آلتین گفت: یافته‌های ما نشان‌ می‌دهد که پاسخ سارس کووید ۲ با قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا در گذشته شکل گرفته و پتانسیل بالایی برای تولید آنتی بادی‌های خنثی کننده دارند. 

وی توضیح داد که این پادتن‌های خنثی‌کننده ممکن است به ویروس کرونای جدید متصل شوند که نشان می‌دهد پاسخ سیستم ایمنی بدن به عامل بیماری می‌تواند به تماس با سایر سویه‌های ویروس کرونا کمک کند. این مطالعات ممکن است علت بروز علائم خفیف یا نبود علائم و حتی بروز عفونت‌های شدید و نیاز به بستری و در نهایت مرگ را در برخی افراد نیز مشخص کند.

به گفته لادنر  نویسنده این مطالعات و استادیار موسسه پاتوژن و میکروبیوم دانشگاه شمال آریزونا، یافته های جدید این احتمال را ایجاد می‌کند که ماهیت پاسخ آنتی بادی فرد به عفونت قبل از این ویروس  می تواند بر روند بیماری کووید ۱۹ تاثیر بگذارد.

ترجمه: گلنوش محب علی