در گفتگو با متخصص طب ایرانی مطرح شد:

بررسی دلایل و انواع سردرد

مجاهدی: علاوه بر این نوع دیگری از سردردها وجود دارد که ناشی از ضعف و عدم وجود مواد سالم در بدن است و عموماً افراد ضعیفی که دچار کم خونی هستند، مبتلا به این نوع سردرد ها می‌شوند.

بررسی دلایل و انواع سردرد

به گزارش حکیم نیوز؛ همه افراد در طول زندگی خود به سردرد دچار می شوند این بیماری گاهی در ظاهر خطرناک به نظر نمی آید مجتبی مجاهدی متخصص طب سنتی در اینباره اظهار کرد:  بر اساس گزارش انجمن ملی سر درد صد ها نوع سردرد در جهان وجود دارد که در یک تقسیم بندی کلی می‌توان آن ها را به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم کرد.

وی افزود: سردردهای اولیه عموما دلیل قطعی شناخته شده ای نداشته و بیشتر سر دردها در گروه های؛ میگرنی، تنشی و خوشه ای در این شاخه قرار می‌گیرند و گروه های دیگر، گروه های ثانویه هستند که به دنبال بعضی از بیماری ها ظاهر می‌شوند و می‌توان گفت نشان دهنده یک بیماری در بدن هستند.

وی در ادامه به بیان انواع سردردها از دیدگاه طب ایرانی پرداخت: در طب ایرانی انواع سردردها، به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند؛ یک گروه سردردهایی هستند که بر اثر سردی یا گرمی مزاج بدن یا سر ایجاد می‌شوند و گروه دیگر سردردهایی هستند که بر اثر ابتلاء به سندروم متابولیک، چاقی بیش از حد یا انباشت مواد(عدم دفع مواد در بدن) ایجاد می‌شود.

مجاهدی نوع دیگری از سردردها را سردرد مشارکتی برشمرد که در آن معده به عنوان عضوی از بدن بیشترین تأثیر را در میزان درد دارد در متون تخصصی طب ایرانی بارها به این نکته اشاره شده است که اگر معده عملکرد خوبی در بدن داشته باشد، درد به میزان زیادی در بدن بیماران کاهش می ‌یابد.

این متخصص طب ایرانی تصریح کرد: علاوه بر این نوع دیگری از سردردها وجود دارد که ناشی از ضعف و عدم وجود مواد سالم در بدن است و عموماً افراد ضعیفی که دچار کم خونی هستند، مبتلا به این نوع سردرد ها می‌شوند.

این متخصص ایرانی درباره پیشگیری و درمان سردرد گفت: طب سنتی روش های مخصوص خود را برای درمان این نوع سردردها دارد، تقویت قوای جسمانی و اندام های خاص مثل قلب به پیشگیری و درمان این نوع سردردها می‌پردازد.

مجاهدی بیان کرد: در منابع طب سنتی ایرانی گیاهان دارویی فراوانی وجود دارد که اطباء استفاده از آن‌ها را برای درمان این سردرد توصیه می‌کنند؛ بابونه، رایحه گلاب، اسطخودوس و گل قند در تسکین سردردها بسیار موثر عمل می‌کنند.

وی در رابطه با روش های دیگر درمان سردرد افزود:  ماساژ درمانی یکی دیگر از روش های موثر در درمان دردهای مربوط به نقطه ماشه ای و عضلات پشت سر است که برای رفع نقطه گرفتگی صورت می‌گیرد؛ همچنین دانشمندان اروپایی در مطالعات اخیر خود به این رسیده اند که زالو درمانی نیز می‌تواند برای درمان بسیاری از سردرد ها مؤثر باشد.

وی در پایان تاکید کرد: ما به راحتی با اصلاح نوع تغذیه و سبک زندگی می‌توانیم از ابتلاء به بسیاری از بیماری ها از جمله سردرد پیشگیری کنیم.