بررسی فواید و مضرات روغن دنبه از دیدگاه طب سنتی

یک متخصص طب سنتی گفت: روغن دنبه خواص و مضراتی دارد که در طب سنتی از آن بسیار یاد شده و استفاده از آن با توجه به صحبت‌های ضدونقیضی که درباره‌اش وجود دارد، باید با احتیاط انجام شود.

بررسی فواید و مضرات روغن دنبه از دیدگاه طب سنتی

به گزارش حکیم نیوز: دکتر نعمت‌اله مرادی، متخصص طب سنتی در خصوص فواید و مضرات روغن دنبه بیان کرد: روغن دنبه، به یکی‌از روغن‌های طبیعی گفته می‌شود که از چربی گوسفند که در دم حیوان قرار دارد، ساخته می‌شود.

به گفته وی روغن دنبه خواص و مضراتی دارد که در طب سنتی از آن بسیار یاد شده و استفاده از آن با توجه به صحبت‌های ضدونقیضی که درباره‌اش وجود دارد، باید با احتیاط انجام شود.

مرادی با اشاره به این‌که مصرف کردن روغن دنبه برای افرادی که تحرک فیزیکی کمی دارند، توصیه نمی‌شود، تصریح کرد: استفاده از این روغن برای بیماران قلبی و سالمندان و افراد مبتلا به دیابت و چربی خون نیز اکیداً ممنوع است.

این متخصص طب سنتی با بیان این که روغن دنبه از روغن‌های حیوانی است که در طب سنتی، خواص بسیاری برای آن ذکر شده، گفت: روغن دنبه از آنجا که دارای طبع گرم بوده برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است؛ چراکه به اعتقاد طب سنتی، خوراکی‌هایی که دارای طبع گرم هستند، برای سلامتی انسان مفیدترند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مصرف روغن دنبه و استفاده از آن در پخت‌وپز، باعث کاهش کلسترول بد خون و بالارفتن سطح کلسترول خوب می‌شود. با وجود این باید توجه داشت که روغن دنبه به علت دارابودن مقادیر زیادی از اسیدهای چرب اشباع‌شده، در صورتیکه در مصرف آن افراط شود ممکن است عوارضی برای بیماران قلبی و افراد مبتلا به کلسترول بالا ایجاد کند.

مرادی با اشاره به این‌که در طب سنتی از روغن دنبه به‌عنوان مکملی برای تناسب اندام استفاده می‌شود، عنوان کرد: این روغن دارای مواد مغذی و ویتامین‌های مختلف و همچنین حاوی اسیدهای چرب گیاهی است.

به گفته این متختصص طب سنتی استفاده از روغن دنبه به تقویت قوای جسمانی، بهبود تراکم استخوان و بالا رفتن استقامت بدن و مبارزه با بیماری‌ها کمک زیادی می‌کند. همچنین مصرف روغن دنبه برای کسانی که دچار شکستی استخوان شده‌اند، نیز مفید بوده و به جوش خوردن سریع‌تر استخوان کمک می‌کند.

وی با اشاره به این‌که روغن دنبه با خاصیت سم‌زدایی که دارد، می‌تواند برای پاکسازی روده‌ها، تصفیه خون و بهبود عملکرد دستگاه گوارشی استفاده شود، گفت: روغن دنبه با اسیدهای چربی که دارد، قادر است مستقیماً به واسطه کبد جذب شده و به‌عنوان یک منبع انرژی از آن استفاده شود.

مرادی توضیح داد: در طب سنتی از روغن دنبه برای درمان افسردگی نیز استفاده شده و آغشته کردن پوست به روغن دنبه باعث شفاف شدن پوست و رفع تیرگی‌های صورت می‌شود.

این متخصص طب سنتی با بیان این‌که تفاله باقیمانده از روند تهیه روغن دنبه، در صورتی قابل خوردن است که سیاه و سوخته نباشد؛ اما استفاده از روغن دنبه‌ای که سوخته باشد، باعث ایجاد خلط بد در بدن می‌شود، خاطرنشان کرد: استفاده از روغن دنبه به دفعات و حجم زیاد برای بیماران قلبی و عروقی به هیچ عنوان مناسب نیست.

 وی در پایان یادآور شد: این ماده خوراکی با داشتن اسیدهای چرب اشباع‌شده باعث سفت شدن دیواره رگ‌ها و بروز حملات قلبی می‌شود، همچنین روغن دنبه برای افراد مبتلا به اضافه وزن، کلسترول بالا و افراد کم تحرک مناسب نیست؛ هرچند در کل، افراط در مصرف روغن دنبه باعث بروز آسیب‌های ناشی از بالا رفتن چربی در بدن می‌شود.