بلاغ اوتی یا علف چشمه

بولاغ اوتی حاوی فیتونوترینت های بسیار فعالی است که به محض خوردن آن مقدار این مواد در سیستم قلبی – عروقی بدن افزایش می یابد که به نوبه خود پیشرفت سرطان سینه را متوقف کرده یا از عود مجدد آن پیشگیری می کند.

بلاغ اوتی یا علف چشمه

حکیم نیوز: بلاغ اوتی یا همان علف چشمه گیاهی است چند ساله، علفی، کوچک به بلندی حدود یک وجب. خزنده است و در کنار چشمه ها و مردابها واغلب مخلوط با بولاغ اوتی اصیل می روید. برگهای ان مرکب فرد داری ۶ – ۳ جفت برگچه تخم مرغی، دراز، نوک تیز ودندانه دار و یک برگچه انتهایی. گلهی ان سفید کثیف. میوه کوچک، تخم مرغی به طول ۲ – ۱ میلی متر. این گیاه در اروپا، افریقای شمالی میروید. در ایران در نقاط مرطوب و کنار ابها و چشمه ها در مناطق لرستان در بیشه و بیشه و در اطراف تبریز می روید.

ترکیبات گیاه علف چشمه

از نظرترکیبات شیمیایی درگیاه وجود گلوکوزید و اسانس روغنی و در هر ۱۰۰ گرم گیاه خشک ۰۱۲/۰ میلی گرم ارسنیک تایید شده است.
طبق بررسی های شیمیایی درهر یک صد گرم برگ و ساقه تازه علف چشمه در حدود ۷۹ میلیگرم ویتامین سی 4900 واحد بین المللی ویتامین A ، ۲۸۲ میلی گرم پتاسیم ، ۵۲ میلیگرم سدیم ، ۷/۱ میلی گرم اهن ، ۵۴ میلیگرم فسفر ، ۱۵۱ میلی گرم کلسیم و ۲/۲ میلی گرم پروتئین وجود دارد.
بنابر این از نظر ویتامین C و کلسیم قوی تر ازتره تیزک و در ردیف سبزیجات غنی از ویتامین C و کلسیم است ، ضمن اینکه مقدار آهن ان نیز قابل توجه است. 
 

فواید درمانی بولاغ اوتی: 

1_ پیشگیری از سرطان سینه

بولاغ اوتی حاوی فیتونوترینت های بسیار فعالی است که به محض خوردن آن مقدار این مواد در سیستم قلبی – عروقی بدن افزایش می یابد که به نوبه خود پیشرفت سرطان سینه را متوقف کرده یا از عود مجدد آن پیشگیری می کند. مطالعه دیگری در رابطه با قدرت ضد سرطانی بولاغ اوتی تائید می کند که افزودن این گیاه به رژیم غذایی برای پیشگیری از سرطان سینه، ریه و همچنین سرطان معده بسیار مفید است.

2- بولاغ اوتی یک منبع غنی از ویتامین C

ویتامین C یکی از مواد مغذی اصلی مورد نیاز بدن برای عملکرد مطلوب است زیرا خطر آسیب سلول های خونی را کاهش داده، بافت مغزی را ترمیم می کند و از بدن در برابر بیماری های مختلف محافظت می کند.

3- افزایش ایمنی بدن با بولاغ اوتی

محتوای ویتامین C بالای بولاغ اوتی برای محافظت از بدن شما در برابر بیماری های ناشی از باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مناسب است. محتوای بالای این ویتامین باعث آزاد شدن آنتی اکسیدان ها می شود که به حذف رادیکال های آزاد و علائم التهاب بدن کمک می کند و در نتیجه باعث بهبود ایمنی شما می شود.


 
4- بولاغ اوتی و فشارخون

سطوح بالای زآگزانتین و لوتئین در بولاغ اوتی با کاهش فشار خون در افراد مبتلا به این بیماری در ارتباط است.

مطالعات مختلف نشان داده است که سطوح بالاتر زآگزانتین و لوتئین باعث کاهش ابتلا به آترواسکلروز یا سخت شدن شریان ها در مقایسه یا کسانی می شود که سطح کاروتینوئیدهای پایین تری دارند . علاوه بر این شرکت کنندگان با سطوح بالاتری از کاروتینوئیدهای خون نیز کمتر مستعد حملات قلبی بودند.

5- بولاغ اوتی عملکرد غده تیروئید را بهبود می بخشد

بولاغ اوتی وقتی که خام خرده می شود باعث کاهش تولید هورمون تیروئید می گردد.

با تولید کنترل نشده هورمون تیروئید شما به احتمال زیاد مبتلا به هایپوتیروئیدیسم یا گواتر خواهید که علائمی مانند افسردگی، یبوست و افزایش وزن خواهند داشت.
 

6- پیشگیری از کمبود آهن (کم خونی)

بولاغ اوتی یک منبع غنی از آهن است که برای تامین هموگلوبین بدن ضروری است.

هموگلوبین قطعا گلبول های قرمز را افزایش می دهد و برای افرادی که بطور ژنتیکی دچار کمبود آهن هستند یا مقدار زیادی خون از دست داده اند (به علت آسیب، در دوران بارداری و یا دوره قاعدگی و غیره) بسیار مفید است.
 

7- پیشگیری از خماری

مصرف آب بولاغ اوتی برای درمان خماری بسیار مفید است زیرا این گیاه آنزیم های پاک کننده را به منظور سم زدایی بدن شما تحریک می کند و احساسات بد ناشی از افزایش مصرف مواد مخدر را در شما از بین می برد.
 

8- بولاغ اوتی باعث کاهش وزن می شود

بولاغ اوتی کالری کمی دارد (حدود 18 کالری در هر وعده) و این گیاه برای هر کسی که به دنبال کاهش وزن است بسیار مفید است.

علاوه بر این، بولاغ اوتی حاوی فیبرهای غذایی و اسیدهای آمینه است که شما را برای مدت زمان طولانی سیر نگه می دارد و مانع می شود که از اسنک ها استفاده کنید.
 

9- بولاغ اوتی و خواص تصفیه کنندگی

بولاغ اوتی حاوی مواد تصفیه کننده ای است که برای سم زدایی بدن بسیار مهم هستند.

این گیاه ادرار آور است و به طور موثر سموم را از کل بدن شما حذف می کند.
 

10- حفظ سلامت استخوان ها

بولاغ اوتی مقدار زیادی ویتامین K دارد که کمبود آن با ریسک شکستگی استخوان ها درارتباط است.

مصرف کافی ویتامین K باعث بهبود سلامت استخوان های شما با تغییر پروتئین های ماتریکس استخوان، افزایش جذب کلسیم و کاهش تخلیه ادراری کلسیم می شود.
 

11- درمان دیابت با بولاغ اوتی

بولاغ اوتی محتوی آنتی اکسیدانی به نام آلفا لیپوئیک اسید است که سطح گلوکز را کاهش می دهد و مانع از تغییرات ناشی از استرس اکسیداتیو شده و حساسیت به انسولین را افزایش می دهد.
 

12- بولاغ اوتی و تقویت بینایی

مطالعات اروپایی نشان می دهد که ویتامین C ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد.

از آنجاییکه بولاغ اوتی یک منبع غنی از ویتامین C است ممکن است در بهبود بینایی مفید باشد.
 

13- کاهش آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو

تحقیقات نشان می دهد که ویتامین C در ترکیب با ویتامین E در کاهش آسیب استرس اکسیداتیو به گلبولهای قرمز موثر است.

حتی اگر این مطالعه بر اساس مصرف مکمل های ویتامینی باشد بازهم نشان می دهد خوردن غذاهایی مانند بولاغ اوتی که حاوی این ویتامین ها است ممکن است واقعا برای سلامت مفید باشد.
 

14- کنترل عملکرد کیسه صفرا

به دلیل محتوای بالای آب این گیاه به حذف سموم مضر که ممکن است مانع عملکرد کیسه صفرا شود کمک می کند.
 

15- موهای سالم با بولاغ اوتی

مواد معدنی مانند روی، آهن و ویتامین های مختلف برای موهای سالم بسیار مهم هستند و بیشتر آنها در بولاغ اوتی وجود دارد.

روی به پاک کردن باکتری ها از پوست سر کمک می کند، بنابراین به عنوان یک ماده ضد شوره مو عمل می کند.
 

16- درمان سرفه

بولاغ اوتی حاوی ترکیباتی به نام گلیکوزیدهای سولفوره است که به حد کافی برای درمان بیماریهای مربوط به برونشیت های مزمن به ویژه سرفه قوی هستند.
 

17- پیشگیری از سرماخوردگی

مواد غذایی غنی از ویتامین C مانند بولاغ اوتی یک راه حل موثر برای جلوگیری از سرماخوردگی هستند.

تحقیقات نشان می دهد که غذاهایی با محتوای بالای ویتامین C ممکن است خطر ابتلا به سرماخوردگی را 66 درصد کاهش دهد. 

البته لازم به ذکر است،این گیاه بایدجداگانه و با احتیاط مصرف شود.در بعضی اشخاص ایجاد تشنجات دردناک مثانه و در برخی موارد عدم دفع ادرار می نماید. خوردن این گیاه باعث گرفتگی و انقباض عضلات می شود پس نباید زمان بارداری از آن استفاده کنند؛ همچنین باعث اسپاسم رحم و در نتیجه سقط جنین می شود. افرادی هم که بواسیر، پروستات دارند نباید در مصرف آن زیاده روی کنند. مصرف بولاغ اوتی بدن را به حالت سودایی تغییر می دهد.