بهبود گوارش با دمنوش های گیاهی

استفاده از دمنوش ها از نظر کارشناسان طب ایرانی کاربردهای فراوانی دارد که علاوه بر خواص دارویی می تواند برای پیشگیری از بیماری های مختلف نیز موثر واقع شود.

بهبود گوارش با دمنوش های گیاهی

به گزارش حکیم نیوز: یکی از بیماری های که امروزه جامعه ایرانی با آن مواجه است مشکلات گوارشی است که به سبب تغییر سبک غذایی ایجاد شده است. از همین رو استفاده از دمنوش های گیاهی می تواند تاثیر زیادی در بهبودی این مشکل داشته باشد.

مریم ناصری توصیه ای برای استفاده از دم کرده دو گیاه پونه و نعنا برای درمان بیماری های گوارشی اظهار داشت: استفاده از این دمنوش باعث هضم غذا شده و نیز رفع کننده ناراحتی های معده، نفخ، سوء هاضمه و دل درد است.

این متخصص گیاهان دارویی همچنین با بیان اینکه می توان از دمنوش گیاه گلپر نیز برای رفع مشکلات گوارشی مثل دل درد و سوء هاضمه بهره برد افزود: زیر سیاه، رازیانه و انیسون نیز از دسته خانواده گیاه گلپر هستند و بهبود دهنده گوارشی به شمار می آید.

ناصری رفع سنگینی معده را برای رفع سنگینی بعد از صرف غذا و هضم نشدن غذا که منجر به دل درد می شود را از دیگر خواص این دمنوش ها برشمرد و ادامه داد: از دم کرده‌های گلپر و رازیانه و زیره برای اطفال بالای شش ماه نیز می‌توان استفاده کرد، همچنین نوزادان اغلب با مشکلات گوارشی مانند نفخ و دل درد مواجه هستند و دم کرده‌های رازیانه و انیسون و شوید بسیار مؤثر است.

متخصص گیاهان دارویی جوشانده شیرین بیان را برای درمان انواع زخم‌های گوارشی و گاستریت موثر دانست و خاطرنشان کرد: نعناع فلفلی یکی از گونه‌های نعناع است و گونه‌های فراوانی دارد، اما نعناع فلفلی بسیار معطر بوده و بیشترین کاربردهای دارویی دارد.

به گفته وی، دو گیاه نعناع و پونه در انواع بیماری‌های گوارشی مؤثر بوده و دم کرده آنان موجب هضم غذا می‌شود. علاوه براینکه از دمکرده نعناع و پونه می توان در رفع سردردهای ناشی از سوءهاضمه نیز استفاده کرد.

ناصری با تاکید براینکه کودکان زیر پنج سال نباید از دمکرده نعناع یا پونه استفاده کنند گفت: این دمنوش ها دارای اثرات نامطلوب بر سیستم عصبی کودکان زیر 5 سال است از همین رو خانواده‌ها در مصرف این نوع دمنوش دقت کنند.