به تو از دور سلام

پیاده روی اربعین را به  قدم گذاشتن در مسیر عاشقی، دلدادگی و وفاداری توصیف می کنند، گامهایی بر بال فرشتگان

به تو از دور سلام

حکیم نیوز: حدود 1400 سال پیش وقتی جابر بن عبدالله انصاری در چهلم شهدای کربلا وارد این سرزمین شد شاید کسی فکرش را هم نمی کرد که این طی طریق بشود سنت دلدادگی و پس از آن هرساله در ایام اربعین حسینی، کربلا میعادگاه عاشقان بشود.

در تمام سالهای پس از واقعه کربلا علما و اولیای الهی همواره در روز اربعین با پای پیاده به کربلا مشرف می شدند، مسافتی از نجف تا کربلا در جاده ای به نام عاشقی...  
گفته می شود براساس روایات تاریخی پس از جابر ابن عبدالله انصاری نخستین زائر اربعین از میان خانواده امام حسین(ع) و بنی هاشم، کاروان اسراء اهل بیت پیامبر(ص) در هنگام بازگشت از شام است. چنانکه مرحوم سید بن طاووس در کتاب شریف لهوف، چنین می فرماید: «هنگامى كه زنان و خاندان امام حسين(ع) از شام باز گشتند و به عراق رسيدند به راهنمايشان گفتند: «ما را از راه كربلا ببر». آنان به قتلگاه [شهدا] رسيدند و جابر بن عبد اللّه انصارى و گروهى از بنى هاشم و مردانى از خاندان پيامبر (ص) را ديدند كه براى زيارت قبر حسين(ع) آمده بودند. پس در يك زمان، در آن جا گرد آمدند و با گريه و اندوه و بر سر و صورت‏زنان، به هم رسيدند و مجلس‏هاى عزايى بر پا داشتند كه جگر را آتش مى‏زد. زنان حاضر در آن جا هم گِرد آمدند و چندين روز، همين گونه ماندند.

 همچنين علّامه مجلسى(ره) در کتاب زاد المعاد مى‏ نويسد: «مشهور آن است كه سبب تأكيد زيارت آن حضرت در اين روز، آن است كه امام زين العابدين(ع) با ساير اهل بيت در اين روز بعد از مراجعت از شام به كربلاى معلّى وارد شدند و سرهاى مطهّر شهداء را به بدن‏ هاى ايشان ملحق كردند». (مجلسی، زادالمعاد، ص 402)

جاذبه مغناطیس حسینی

به توصیف رهبر معظم انقلاب: «شروع جاذبه مغناطیسی حسینی در روز اربعین است، جابربن عبدالله را از مدینه بلند می‌کند و به کربلا می‌کشند، این همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرن‌های متمادی در دل من و شما هست.»

این سنت دیرینه همواره در طول تاریخ دستخوش تغییراتی بنا به تصمیم حاکمان وقت شده است، به گونه ای که در زمان ریاست جمهوری صدام حسین بین سالهای 1358 تا 1381 وقفه ای در برگزاری این مراسم رخ داد. پس از آن اما این مراسم هر سال پرشورتر از گذشته و در سطح جهانی برگزار شد، به گونه ای که محبان و شیعیان اهل‌بیت از کشورهای ایران، لبنان، پاکستان، هند، لبنان، قطر، امارات، کویت، بحرین و … مراسم اربعین حسینی را با شکوه‌تر از سال قبل اجرا می‌کنند.

سیره علما در زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده

از نظر تاریخی، ظاهراً در زمان شیخ انصاری سفر زیارتی به کربلا با پای پیاده مرسوم بوده است، اما پس از ایشان این سیره کم‌رنگ شده تا آنکه مرحوم میرزای نوری که از محدثان بزرگ و استاد شیخ عباس قمی بود در زمان خود زیارت به سوی کربلا با پای پیاده را از نجف آغاز کرد و از آن پس این سنت حسنه در سیره بسیاری از علما و بزرگان دینی قرار گرفته است؛ بزرگانی چون آیات سیدمهدی بحرالعلوم، ملکی تبریزی، میرزای نایینی، شیخ محمدحسین اصفهانی معروف به کمپانی، همچنین در احوالات حکیم بزرگ ملاصدرا آمده است که او شش سفر با پای پیاده به حج مشرف شد.

جاماندگان زیارت اربعین، به این دستور امام صادق(ع)، عمل کنند

در سال های اخیر با پیشرفت شبکه های ارتباطی در جهان دایره مشتاقان پیاده روی اربعین بیش از پیش توسعه یافته تا آنجا که از اقصا نقاط جهان دلباختگان خاندان اهل بیت (ع) خود را در این مسیر همراه می کند. برخی اما به هر دلیلی توفیق حضور در این مراسم را ندارند و در زمره جاماندگان قرار می گیرند. از آنجا که زیارت اربعین حسینی سنتی سفارش شده است، سفارشاتی نیز برای جاماندگان وجود دارد، یکی از مهمترین آن ها مربوط به دستور امام صادق (ع) است. 

 امام صادق، دراین باره، چنین، می فرمایند:
«اى سَدير! قبر حسين(ع) را در هر روز، زيارت مى‏كنى؟ گفتم: فدايت شوم، نه! فرمود: چه قدر جفاكاريد! فرمود: او را هفته‏اى يك بار، زيارت مى‏كنيد؟گفتم: نه. فرمود: در هر ماه، چه طور؟گفتم: نه
فرمود: در هر سال، چه؟ گفتم: گاه، چنين مى‏شود. فرمود: اى سَدير! چه قدر به حسين(ع) جفا مى‏كنيد! آيا نمى‏دانى كه خداى عزوجل، دو هزار هزار فرشته پريشان غبارآلود دارد كه مى‏گِريند و زيارت مى‏كنند و خسته نمى‏شوند. چه مى‏شود اى سَدير كه قبر حسين(ع) را در هر هفته، پنج بار و در هر روز، يك بار، زيارت كنى؟
گفتم: فدايت شوم! ميان ما و او فرسنگ‏ها راه است. امام(ع) به من فرمود: به بالاى بام خانه‏ات برو. سپس به راست و چپ، توجّه كن و آن گاه، سرت را به سوى آسمان، بالا ببر و به سوى قبر حسين(ع) رو كن و بگو:" السَّلامُ عَلَيكَ يا أبا عَبدِ اللّهِ، السَّلامُ عَلَيكَ و رَحمَةُ اللّهِ و بَرَكاتُهُ : سلام بر تو، اى ابا عبد اللّه! سلام و رحمت و بركات خدا بر تو باد!". برايت، يك زيارت نوشته مى‏شود و زيارت، [معادل‏] يك حج و عمره است». [پس از آن،] گاه در يك ماه، بيش از بيست بار، آن را به انجام مى‏رساندم. (کلینی، الکافی، ج 4، ص 589)

مرهمی بر درد سخت اشتیاق

زیارت اربعین یکی از نقاط مشترک شیعیان است، نقطه ای که حال معنوی خوب را نصیب آنان می کند اما امسال به واسطه اپیدمی جهانی کرونا و خطری که سلامت را تهدید می کند جهانی از این فیض محروم مانده اند، اما شاید برای این درد دوری از اشتیاق دیدار یار، بهتر است به توصیه امام صادق(ع) عمل کرده و با قلبی شکسته بر سیدالشهدا و یاران وفادار ایشان سلام دهیم.