سخنگوی سازمان انتقال خون کشور از نیاز مبرم بیمارستان‌ها به پلاسمای بهبودیافتگان مبتلا به کرونا خبردا

بیمارستان‌ها برای درمان بیماران کرونایی به پلاسمای بهبودیافتگان نیاز دارد

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: با گذشت یک سال از شیوع کرونا و با توجه به افزایش میزان شیوع ویروس در ماه‌های اخیر، تقاضا از سوی بیمارستان ها برای دریافت پلاسمای بهبود یافتگان به منظور درمان افراد مبتلا به کرونا افزایش یافته و باید تامین این تقاضا محقق شود.

بیمارستان‌ها برای درمان بیماران کرونایی به پلاسمای بهبودیافتگان نیاز دارد

به گزارش حکیم نیوز: بشیر حاجی بیگی،  سخنگوی سازمان انتقال خون در رابطه با بهترین زمان برای اهدای پلاسمای بهبودیافتگان مبتلا به کرونا اظهار داشت: بر اساس آخرین نتایجِ مطالعات انجام شده، بهترین زمان برای اهدای پلاسمای بهبودیافتگان به مبتلایان کرونایی، ۶۰ روز بعد از شروع نخستین علائم این بیماری است.

به گفته وی نتایج این مطالعات نشان داده است که اهدا کنندگان باید بالای ۳۰ سال سن داشته باشند و به نوع شدیدتر کوید ۱۹ مبتلا شده باشند.

حاجی بیگی خاطرنشان کرد: مطالعات جدید نشان می دهد که تزریق پلاسمای بهبود یافتگان کرونا با بالاترین سطح آنتی بادی در مراحل اولیه بیماری به ویژه در سه روز اول می تواند نتایج ثمر بخشی در کاهش پیشرفت بیماری در مبتلایان به کرونا داشته باشد.

سخنگوی سازمان انتقال خون تصریح کرد: تا پایان دی امسال در کشور ۱۵ هزار نفر از بهبودیافتگان کرونا به منظور کمک به درمان مبتلایان به کرونا پلاسما اهدا کرده‌اند.

 وی افزود: از ۱۸ هزار بهبود یافته کرونا که از اول اردیبهشت تا پایان دی ماه برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کردند، ۱۵ هزار بهبود یافته شرایط اهدای پلاسما را داشتند و موفق به اهدا شدند.

حاجی بیگی با بیان این که آمار اهدا کنندگان پلاسما بهبودیافتگان در مقایسه با آمار مبتلایان بسیار پایین تر از حد انتظار است گفت: متاسفانه  تا به امروز تنها دو درصد از بهبودیافتگان پلاسما اهدا کرده اند و بیشترین میزان مراجعه بهبود یافتگان کووید۱۹ برای اهدای پلاسما مربوط به استان‌های تهران، آذربایجان غربی، یزد و خوزستان است.

سخنگوی سازمان انتقال خون بیان کرد: بهبود یافتگان از کووید ۱۹ می توانند با حضور در ۲۴ مرکز انتقال خون در کشور و ستاد مرکزی سازمان انتقال خون ایران و مرکز جامع وصال شیرازی (اداره کل انتقال خون استان تهران) اهدای پلاسما را داشته باشند.

وی با بیان اینکه اکنون پلاسمای بهبود یافتگان کرونا به عنوان یک درمان در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: با گذشت یک سال از شیوع کرونا و با توجه به افزایش میزان شیوع ویروس در ماه‌های اخیر، تقاضا از سوی بیمارستان ها برای دریافت پلاسمای بهبود یافتگان به منظور درمان افراد مبتلا به کرونا افزایش یافته و باید تامین این تقاضا محقق شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون در خاتمه از بهبود یافتگان مبتلا به کرونا تقاضا کرد: از بهبود یافتگان پلاسما می خواهیم با توجه به اینکه با گذر زمان که میزان پادتن تولیدی در خون آنها کاهش می یابد و دو ماهه ابتدای بعد از بهبودی بهترین زمان ممکن برای اهدای پلاسما است، برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون در کشور مراجعه کنند.