بیماری چالش آفرین برای نظام های سلامت دنیا

براساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان های مربوطه، در ایران ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال یعنی بیش از پنج میلیون نفر از جمعیت کشور، مبتلا به دیابت هستند و بیش از ۹۰ درصد از جمعیت دیابتی ‌ها را مبتلایان به دیابت نوع دو تشکیل داده اند. ابتلا به دیابت نوع دو وابسته به سبک زندگی افراد، میزان چاقی، رژیم‌های پرکالری، سابقه خانوادگی و ... بروز پیدا می‌کند و می‌تواند با اختلال فشار خون بالا، کلسترول، لیپیدها و... همراه باشد.

بیماری چالش آفرین برای نظام های سلامت دنیا

حکیم نیوز: درمان بیماری ‌های مزمن که با عوارض متعدد و از کار افتادگی همراهند، در همه کشورهای دنیا با چالش‌های زیادی مواجه است. از این میان، دیابت یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مزمن غیرواگیر است که رتبه مرگ و میر آن در زمره شش بیماری اول در دنیا است.

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های متابولیک مزمن و پیش رونده ‌ای است که بر توانایی پانکراس جهت تولید انسولین و استفاده مؤثر از آن اثر مخربی دارد. براساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۲۲۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از بیماری دیابت رنج می‌برند. همچنین تخمین زده شده که تا سال ۲۰۵۰، جمعیت دیابتی‌ها در دنیا نسبت به سال ۲۰۰۰، تا ۱۶۵درصد افزایش خواهد یافت که بیش از سه چهارم این بیماران در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.

دیابت یک اپیدمی نهفته 

سازمان جهانی بهداشت (WHO) با توجه به آمار و روند رو به افزایش بیماری دیابت در جهان، آن را به عنوان یک اپیدمی نهفته اعلام کرد. متأسفانه این افزایش در کشورهای در حال توسعه  از جمله کشور ما چشمگیرتر است. تقسیم بندی آن نیز با علائم بالینی و سیر پیشرفت متفاوت است. تقسیم بندی آن به صورت وابسته به انسولین (نوع یک)، غیروابسته به انسولین (نوع دو) و دیابت حاملگی است. همچنین براساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت دیابت نوع دو شایع ترین نوع دیابت در دنیاست که تقریباً ۹۰ درصد بیماران دیابتی را شامل می‌شود.

آمار دیابت در ایران

براساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان های مربوطه، در ایران ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال یعنی بیش از پنج میلیون نفر از جمعیت کشور، مبتلا به دیابت هستند و بیش از ۹۰ درصد از جمعیت دیابتی ‌ها را مبتلایان به دیابت نوع دو تشکیل داده اند. ابتلا به دیابت نوع دو وابسته به سبک زندگی افراد، میزان چاقی، رژیم‌های پرکالری، سابقه خانوادگی و ... بروز پیدا می‌کند و می‌تواند با اختلال فشار خون بالا، کلسترول، لیپیدها و... همراه باشد. همچنین باید گفت که در رابطه با میزان مبتلایان به دیابت در دنیا آمار دقیقی وجود ندارد؛ چرا که بسیاری از افراد در سراسر جهان از دیابت خود خبر ندارند، که آمار عدم اطلاع بیماران از دیابت خود در ایران ۲۵ درصد و در دنیا ۵۰ درصد است.

در پایان گفتی است که شاید یکی از اخبار خوش در زمینه بیماری دیابت در کشور، کنترل مطلوب ۴۳ درصد دیابتی‌های کشور در سال گذشته باشد که در این رابطه دکتر علیرضا مهدوی، رئیس اداره دیابت وزارت بهداشت در گفتگو با حکیم نیوز بیان کرد: در سال گذشته ۴۳ درصد دیابتی ها کنترل مطلوب در کشور داشته اند که در این کنترل آموزش مداوم و متناسب با شرایط بیمار نقش بسیار مؤثر داشته است و بیمار دیابتی از طریق آموزش به این موضوع پی میبرد که باید یکسری مسائل را در زمینه بیماری خود جدی بگیرد.