بیماری که روزه داری در بهبود آن نقش موثری ایفاء می کند

جراح و متخصص زنان اظهار داشت: حقیقات در دسترس نشان داده در شرایط روزه داری به دلیل کاهش التهاب بدن، افزایش ترشح آنتی اکسیدان و کاهش سموم مضر بدن، روزه داری به جهاتی برای افراد مبتلا به آندومتریوز مفید است.

بیماری که روزه داری در بهبود آن نقش موثری ایفاء می کند

به گزارش حکیم نیوز: دکتر خدیجه شادجو، جراح و متخصص زنان با بیان اینکه آندومتریوز یک بیماری خوش خیم است که  خانم ها را در سنین باروری گرفتار می کند، بیان کرد: فعالیت بیماری وابسته به هورمون های مترشحه از تخمدان هاست که از علائم  این بیماری به نازایی و دردهای دوران عادت می توان اشاره کرد.

وی با اشاره به این که این  بیماری مزمن و اذیت کننده بوده و فرد را دچار علائم و عوارض مختلفی می کند، گفت: مبتلایان به این بیماری در طول عادت ماهیانه دردهای شدیدی را تجربه و دچار علائم گوارشی و ادراری می شوند.

شادجو خاطرنشان کرد: هرچند ریسک بدخیمی در بیماران مبتلا به آندومتریوز کم است، ولی به هر حال باید این بیماران بطور مداوم تحت نظر پزشک ازجهت میزان پیشرفت بیماری باشند.

این جراح و متخصص زنان ضمن بیان اینکه خانم هایی که درگیر آندومتریوز هستند، در رده های مختلف درمانی قرار گرفته و درمان هر فرد اختصاصی تلقی می شود، اظهار داشت: ممکن است در یک بیمار فقط وضعیت بیماری را چکاپ و پیگیری کنیم و در فرد دیگر  درمان های هورمونی برای او تجویز  کنیم و یا اینکه در برهه ای از زندگی درمان جراحی را برای او در نظر بگیریم.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان و ناباروری ابن سینا با ذکر اینکه در رابطه با تأثیر مستقیم روزه داری بر روند اندومتریوز مطالعات چندانی صورت نگرفته تصریح کرد: تحقیقات در دسترس نشان داده که  در شرایط روزه داری به نوعی التهاب بدن کاهش یافته، برخی از عوامل آنتی اکسیدان  در بدن ترشح و افزایش می یابد  و سمومی که مضر برای بدن هستند، در جریان روزه داری کاهش پیدا می کنند؛ بنابراین روزه داری به جهاتی برای فرد مبتلا به آندومتریوز مفید نیز است.

وی در ادامه تأکید کرد: اما با این وجود ما بطور قطعی نمی توانیم به همۀ افراد مبتلا به آندومتریوز توصیه کنیم که حتما روزه بگیرند و یا نگیرند. برطبق شرایط زندگی، شرایط بدنی ، وضعیت درمانی و صلاحدید پزشک می توان روزه داری را به آن ها توصیه کرد. پس اگر شرایط بدنی فرد اجازه دهد روزه داری می تواند به نفع فرد هم باشد.

شادجو اضافه کرد: البته وضعیت و مراحل درمان بیماری در فرد مبتلا به آندومتریوز هم در شرایط روزه داری او مؤثر است. مثلا اگر فرد درمان هورمونی را دریافت می کند، چون درمان هورمونی شامل قرص های ترکیبی هستند که خطر انعقاد خون را بالا می برند، به خصوص افرادی که سابقه فامیلی بیماری های انعقادی دارند و در آزمایش ها این مسأله نشان داده شده است، مصرف مایعات زیاد به این افراد توصیه می شود.

این جراح و متخصص زنان تصریح کرد: نظر پزشک در خصوص روزه داری این گروه از افراد نیز مهم است و اگر پزشک اجازه نمی دهد نمی توانند در کنار مصرف داروهای هورمونی روزه بگیرند. همچنین خانمی که تازه جراحی آندومتریوز انجام داده و بدنش یک جراحی چند ساعته را تحمل کرده و باید تا مدتی دارو مصرف کند، طبعاً پزشک  اجازه روزه داری را به او نخواهد داد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان و ناباروری ابن سینا در خصوص توصیه های غذایی برای خانم های مبتلا به آندومتریوز که شرایط روزه داری  دارند اظهار داشت: این افراد آب و مایعات فراوانی باید مصرف کنند و علاوه بر مصرف میوه و سبزیجات و غذاهای حاوی فیبر، مصرف مواد قندی به ویژه قند مصنوعی را کمتر کنند.

به گفته وی مصرف گوشت قرمز به میزان زیاد برای این افراد خوب نیست و بهتر است پروتئین های سفید چون مرغ و ماهی را جایگزین غذای خود کنند. مصرف لبینات پرچرب نیز برای این گروه از بیماران مضر است.

شادجو  در پایان  تاکید کرد: درکل باید افراد دارای اندومتریوز، علاوه بر معاینات و مراجعات منظم با ورزش، کاهش استرس در روش زندگی و مشورت در امر تغذیه با اهل فن، الگوی  صحیحی را برای زندگی خود در پیش گیرند.