تأثیرات اسپند در بهبود تنگی نفس و آسم

اسپند دارای طبیعت گرم و خشک است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ ها مفید است، اما مصرف بیش از حد آن برای افراد گرم مزاج، ممکن است باعث سردرد و تهوع شود

تأثیرات اسپند در بهبود تنگی نفس و آسم

به گزارش حکیم نیوز؛ اسپند از خوشبوکننده های محبوب بین ما ایرانی هاست، اما فراتر از خواصی که در عطر این گیاه نهفته است از خاصیت های درمانی آن نباید غافل شد، داوود حاج محمد خانی، محقق و پژوهشگر طب سنتی در این باره معتقد است: اسپند دارای طبیعت گرم و خشک است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ ها مفید است.

وی در رابطه با درمان تنگی نفس و آسم، ضمن توصیه بر استفاده از معجون اسپند اظهار داشت: روش تهیه معجون به این صورت است که ابتدا ۳۰ گرم اسپند را در یک لیوان آب بجوشانند پس از صاف کردن، آن را با عسل مخلوط کرده و روزی یک قاشق چای خوری از آن را میل کنند.

این پژوهشگر طب سنتی خاطرنشان کرد: با توجه به آلکالوئید‌های موجود در ترکیب اسپند بهتر است، افراد قبل از مصرف، آن را ۶ بار با آب سرد و یک بار با آب گرم شستشو دهند و پس از خشک کردن آن را استفاده نمایند.

حاج محمدخانی در ادامه تصریح کرد: افراد برای استفاده از خواص خواب آور بودن اسپند، همچنین برای جلوگیری از شب ادراری کودکان و پاک سازی ریه می‌توانند به مدت ده شب یک قاشق چایخوری اسپند را بدون جویدن همراه با آب میل کنند.

این پژوهشگر طب سنتی افراد برای درمان تکرّر ادرار پیشنهاد داد که بیمار به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز، هر روز ۲ گرم اسپند را پس از شستشو و خشک کردن میل کند. همچنین افرادی که به درد سیاتیک مبتلا هستند برای کاهش درد خود می‌توانند شبی یک قاشق چایخوری اسپند را با کمی آب به مدت ۱۵ شب میل نمایند.

حاج محمدخانی به افرادی که دچار سستی اعضای بدن هستند توصیه کرد: این افراد می‌توانند ۷۰ گرم اسپند را ابتدا نیم کوب کرده در ۴ لیتر آب بجوشانند و با آب صاف شده آن، قسمت مورد نظر را ماساژ دهند.

وی اظهار داشت: افرادی که دچار خونریزی بینی می‌ شوند می ‌توانند اسپند را در آب بجوشانند و پس از غلیظ شدن، آن را در بینی خود بچکانند. این کار به قطع شدن خونریزی کمک می‌ کند.

این پژوهشگر طب سنتی در پایان در رابطه با مصرف اسپند برای افرادی که گرم مزاج هستند هشدار داد و یادآوری کرد: مصرف بیش از حد و طولانی مدت آن ممکن است باعث سردرد و تهوع شود.

 

صحت مطالب مذکور، بر عهده حکیم نیوز نیست.