تاثیر شیر مادر بر سلامت و رشد نوزاد

تغذیه کودک با شیر مادر یکی از متداول‌ترین توصیه هایی است که به مادران می‌شود. شیر مادر، شیری است که توسط غدد پستان در سینه مادر، برای تغذیه نوزاد تولید می‌شود.

تاثیر شیر مادر بر سلامت و رشد نوزاد

به گزارش حکیم نیوز، این ماده خوراکی مهم ترین عامل در روند رشد و منبع اصلی تأمین مواد مغذی برای نوزادان قبل از توانایی آن‌ها در خوردن غذاهای دیگر است.  کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، در برابر بسیاری از بیماری‌ها مقاوم‌تر می‌شوند و از سلامت بیشتری نسبت به نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌کنند، برخوردار هستند.

اولین شیری که مادر به نوزاد تازه متولد شده می‌دهد، مایعی زرد رنگ و غلیظ است که کلستروم یا ماک نامیده می‌شود. این مایع در هفت روز اول زایمان تولید می‌شود. مقدار پروتئین آن نسبت به شیردهی  بعدی مادر، زیاد و چربی آن کمتر است.

روده نوزاد هنگام تولد، عملکرد نارس دارد و به دست آوردن قابلیت نفوذناپذیری در مقابل عوامل بیماری زا چند هفته زمان می‌برد. تحقیقات نشان می‌دهد شیر مادر، باعث می‌شود این زمان کوتاه‌تر شده و ایمونوگلوبولین‌های موجود در شیر، سطح روده شیرخوار را بپوشاند و او را در مقابل عوامل بیماری‌زا ایمن کند.

تغذیه از شیر مادر نیز از روند چاقی در نوزاد جلوگیری می‌کند. در شش ماه اول تفاوت چشمگیری از این لحاظ بین کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود و کودکی که شیر خشک می خورد وجود ندارد، ولی بعد از شش ماهگی در حدود یک سالگی کودکانی که با شیر مادر تغذیه میکنند، تقریبا 700 گرم سبکتر از کودکان شیرخشکی هستند.

روایت فراوانی در ثواب شیر دادن به کودک در شریعت مقدس اسلام بیان شده است: از آن جمله روایت امام صادق(ع) است که در‌ آن حضرت، مادر شیرده را به مجاهد فی سبیل الله تشبیه فرمودند، و اجر او را در صورت فوت، مشابه شهید می‌دانند.

از پیامبر(ص) نیز نقل شده است: برای طفل هیچ چیزی بهتر از شیر مادر نیست. همچنین، چیزی که بتواند جای غذا و آب را بگیرد شیر دارد.

از حضرت علی(ع) نیز نقل شده است: برای کودک هیچ شیری با برکت‌تر از شیر مادر نیست. کار شیر دادن تنها تغذیه نیست، بلکه تبادل عاطفی و تقویت روحی است.