معاون آموزشی دانشکده طب مکمل دانشگاه مشهد:

تاکنون هیچ شواهد بالینی مبنی بر تاثیر حجامت در درمان کرونا یافت نشده است

حجامت یک اقدام طبی مبتنی بر خونگیری و تحریک یک ناحیه از بدن است که تاکنون هیچ شواهد بالینی مبنی بر تاثیر حجامت در درمان کرونا وجود ندارد.

تاکنون هیچ شواهد بالینی مبنی بر تاثیر حجامت در درمان کرونا یافت نشده است

به گزارش حکیم نیوز: محمدرضا نورس معاون آموزشی دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: حجامت یک اقدام طبی مبتنی بر خونگیری و تحریک یک ناحیه از بدن است که با رویکرد پیشگیری و درمان در مکاتب طب سنتی و مکمل به کار می رود. انجام حجامت مانند سایر اقدامات درمانی اصول و آداب علمی خودش را دارد و تاکنون نیز شواهد بالینی مبنی بر تاثیر حجامت در درمان کرونا وجود ندارد.

نورس بیان کرد: برخی از اقدامات طب مکمل یا اسلامی به عنوان روش ‌های موثر در درمان یا کنترل بیماری کرونا معرفی شده ‌اند در حالیکه شواهد علمی، هیچ‌ یک از این روش‌ ها را تایید نمی ‌کند.

معاون آموزشی دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه اظهار کرد: البته طب سنتی و مکمل در تحلیل و تبیین بیماری ‌های جدید با مبانی علمی خودش ظرفیت‌ هایی دارد که می‌ تواند در فضای دانشگاهی برای کنترل علائم و پیشگیری تدابیری را ارائه دهد.

وی توصیه کرد: افراد از حجامت کردن در فصل پاییز که تغییرات دمایی آن در طول روز و شب بسیار متغیر و دسترسی افراد به منابع غذایی مناسب و مقوی کم شده است، پرهیز کنند؛ چرا که حجامت، فصد یا هر نوع خونگیری موجب غلبه خشکی، ضعف و بی حالی در بدن و در نهایت ضعف سیستم ایمنی و مستعد شدن بدن برای آلودگی‌ های ویروسی می ‌شود.

نورس در پایان خاطرنشان کرد: یکی از عمده ‌ترین اشتباهات در حوزه طب مکمل و درمانگران تجربی و علاقمند آن، رعایت نکردن قوانین طبی و اصول درمانی پیش از حجامت است که به وفور دیده می‌ شود. حجامت‌ های زیادی بدون توجه به مزاج شخص، سن، جنس، توان فرد، فصل، روز، ساعت و مکان انجام می‌ شود که بی ‌توجهی به این امور موجب می ‌شود این اقدام طبی در پیشگیری و درمان بی تاثیر باشد و چه بسا موجب تشدید بیماری و عوارض جبران ناپذیری برای فرد شود.