مدیر بیمه های اشخاص شرکت بیمه کارآفرین بیان کرد:

تا هنگامی که حوزه طب سنتی استانداردسازی نشود، شرکت های بیمه ای نمی توانند به این حوزه ورود کنند

مدیر بیمه های اشخاص شرکت بیمه کارآفرین تاکید کرد: تا وقتی که در حوزه طب سنتی استانداردسازی نشود و چارچوب مشخصی تعیین نشود شرکت های بیمه ای نمی توانند به این حوزه ورود کنند و شاید تنها بشود ویزیت پزشک های طب سنتی که مورد تایید وزارت بهداشت هستند را تحت پوشش قرارداد.

تا هنگامی که حوزه طب سنتی استانداردسازی نشود، شرکت های بیمه ای نمی توانند به این حوزه ورود کنند

سعید بیژنی، مدیر بیمه های اشخاص شرکت بیمه کارآفرین در پاسخ به این سوال که آیا خدمات طب سنتی تحت پوشش بیمه­ها هستند یا خیر، اظهار داشت: خدمات طب سنتی تحت پوشش بیمه ها نیست و شاید تنها یک یا دو قرارداد درصنعت بیمه وجود داشته باشد که طب سنتی را پوشش می دهند که آنها هم توافقی مابین بیمه­گر و بیمه گزار است.

وی با اشاره به اینکه 90 درصد قراردادهای صنعت بیمه، خدمات طب سنتی را پوشش نمی دهند، تاکید کرد: نه تنها بیمه های تجاری، بیمه های پایه هم این خدمات را پوشش نمی دهند و علت آن هم این است که استاندارد و چارچوب خاصی وجود ندارد.

به گفته بیژنی چند سالی هست که به طب سنتی اهمیت  داده می شود ولی در کل، درحد چند کد برای مبحث پاراکلینیکی این رشته مطرح شده و هیچ استاندارد دیگری وجود ندارد.

به گزارش حکیم نیوز؛مدیر بیمه های اشخاص شرکت بیمه کارآفرین در ادامه با بیان اینکه برای داروهای شیمیایی یک لیست فارماکوپه وجود دارد، خاطرنشان کرد: شرکت های بیمه ای بر اساس آن لیست اصالت دارو را بررسی کرده و از قیمت استعلام می گیرند و صحت سنجی انجام می دهند.

وی افزود: برای طب سنتی همچنین استانداردی وجود ندارد و تمامی پزشکانی که در این رشته فعالیت می­کنند خود داروهای تجویزی را تولید می کنند و به همین دلیل شرکت های بیمه ای چارچوب خاصی برای محاسبه حق بیمه ندارند.

بیژنی ادامه داد: تا وقتی که استانداردسازی نشود و چارچوب مشخصی تعیین نشود شرکت های بیمه ای نمی توانند به این حوزه ورود کنند شاید تنها بشود ویزیت پزشک های طب سنتی که مورد تایید وزارت بهداشت هستند را تحت پوشش قرارداد.

مدیر بیمه های اشخاص شرکت بیمه کارآفرین بیان کرد: چندین داروخانه طب سنتی که وابسته به دانشگاه علوم پزشکی هستند  وجود دارند که می توانند منبع خوبی برای شرکت های بیمه ای باشند اما آن هم درصورتیکه که چارچوب مشخصی تعیین شود که شرکت های بیمه ای در آن چارچوب فعالیت کنند.

به گفته وی شرکت های بیمه ای متولی تهیه لیست فارماکوپه دارویی کشور نیستند وتنها یک شرکت خدماتی هستند که در بخش درمان یا اشخاص یا هربخش دیگری فعالیت می کنند و درآن رشته خدمات می دهند.

بیژنی در خاتمه یادآور شد: درحال حاضر استاندارد خاصی برای خدمات طب سنتی وجود ندارد و متولی آن هم شرکت های بیمه تجاری نیستند یعنی مشکلاتی وجود دارد که باید توسط وزارت بهداشت برطرف شود.