در انارستان این هفته مطرح شد:

تدابیر طب ایرانی در پیشگیری و درمان کرونای پاییزی

متخصص طب ایرانی: بادکش ملايم بر روي بيماران کرونايي که به تنگي نفس مبتلا شده اند، مي تواند در بهبود مشکلات تنفسي آنان بسيار موثر باشد.

تدابیر طب ایرانی در پیشگیری و درمان کرونای پاییزی

حکيم نيوز: دکتر غلامرضا کرد افشاري، متخصص طب ايراني در برنامه اين هفته انارستان در رابطه با پيشگيري و درمان کرونا در فصل پاييز اظهار داشت: همواره حکماي ما از گذشته تا به امروز به يک نکته مهم اشاره کرده اند و آن اين است که وقتي بدن ما از مواد زائد و فاسد پاک باشد، کمتر مستعد ابتلا به انواع بيماري ها مي شود؛ بنابراين اولين قدم در رابطه با پيشگيري از ابتلا به بيماري کرونا پاکسازي بدن در فصل پاييز است.

به گفته وي اولين مرحله در پاکسازي بدن اصلاح تغذيه است و ما در مراحل بعدي بايد بدن را از مشکلاتي مانند يبوست، ناراحتي هاي معدوي و... پاکسازي کنيم.

کرد افشاري در ادامه به بيان روش هاي پاکسازي بدن پرداخت وخاطرنشان کرد: يکي از تدابيري که سال هاست در اين زمينه صورت مي گيرد، استفاده از ترکيبي به نام چهار تخم است که ترکيبي از سياه دانه، اسفرزه، قدومه شيرازي، بارهنگ، به دانه، تخم مرو، و تخم بالَنگو است.

اين متخصص طب ايراني توصيه کرد: افراد بهتر است چهار تخم را با ده عدد عناب، ده عدد سپستان و سمغ عربي ترکيب کرده و سپس به همراه نبات آن را مصرف نمايند. همچنين از خواص اين ترکيب جادويي مي توان به خلط آور بودن، لينت بخشيدن به معده و مزاج و... اشاره کرد که براي دفع خلط و پاکسازي بدن بسيار مفيد است.

وي در ادامه به معرفي انواع عرقيجاتي که براي پاکسازي بدن مفيد است پرداخت و بيان کرد: از ديدگاه طب ايراني عرقيجاتي مانند عرق کاه مکي، سوريا، بارهنگ و بابونه براي پاکسازي بدن بسيار موثر است و به افراد پيشنهاد مي شود که در روز چندين مرتبه با مقدار کم از اين عرقيجات استفاده نمايند.

کرد افشاري اظهار کرد: بَر موم زنبور عسل، يکي ديگر از عناصري است که در پاکسازي بدن بسيار موثر است. براساس آزمايش های انجام شده برموم خاصيت ضد ويروسي بسيار قوي، در برابر ويروس هاي آنفولانزا، پارا آنفولانزا، HAV، و... دارد، همچنين اين ماده مي تواند با ايجاد اختلال در پروتئين هاي ويروس سارس و نِس باعث نابودي اين ويروس ها در بدن شود به همين خاطر مي توان گفت بر موم در مبارزه با ويروس کرونا مي تواند بسيار موثر عمل کند.

اين متخصص طب ايراني افزود: مصرف انواع سوپ ها مانند سوپ جو و.... در پاکسازي بدن از مواد زائد، بسيار موثر است؛ همچنين توصيه مي شود افراد از سوپ هايي که در آن ها از سبزيجاتي مانند گشنيز، شويد، جعفري و ترکيباتي مانند شلغم، هويج، پياز استفاده مي شود، مصرف کنند؛چراکه اين ترکيبات در بحث پاکسازي و مقاوم سازي بدن بسيار موثر است.

وي در رابطه با تدابير طب ايراني براي بهبودي بيماران کرونايي، که به تنگي نفس مبتلا شده اند بيان کرد: بادکش ملايم بر روي بيماران کرونايي که به تنگي نفس مبتلا شده اند، مي تواند در بهبود مشکلات تنفسي آنان بسيار موثر باشد؛ چراکه براساس آزمايش های صورت گرفته، بادکش ملايم بيماران باعث افزايش ميزان اکسيژن خون افراد بيمار شده است.

کرد افشاري در پايان تاکيد کرد: اين روش ها و داروها، علاوه بر اينکه در بحث درمان بيمارها به خصوص بيماري کرونا بسيار موثر عمل کرده اند و عوارض بسيار کمي نسبت به داروهاي شيميايي بر روي بدن افراد دارند؛ اما با اين حال هيچ توجهي از سوي ارگان هاي مربوطه به اين گفته ها و آموزه هاي طب ايراني و مکمل نشده است و متاسفانه وقتي که اسمي از داروهاي گياهي به ميان مي­آيد بسیاری از افراد به سرعت در برابر آن موضع مي گيرند.