تدابیر طب سنتی برای درمان آفت دهانی چیست؟

آفت دهانی جزئ آزادهنده ترین زخم‌خایی است که معمولاً همه ما حداقل یکبار در طول زندگی خود به دچار آن شده ایم. گفتنی است که آفت های دهانی می تواند در هر قسمتی از مخاط دهان ایجاد شود، اما شایع ترین محل برای ایجاد آن زبان و لب است.

تدابیر طب سنتی برای درمان آفت دهانی چیست؟

حکیم نیوز: آفت دهانی جزء زخم های آزاردهنده‌­ای است که معمولا همه ما حداقل یکبار در طول زندگی خود به دچار آن شده ایم. گفتنی است که آفت های دهانی می تواند در هر قسمتی از مخاط دهان ایجاد شود اما شایع ترین محل برای ایجاد آن زبان و لب است. در رابطه با علل ایجاد آفت نیز باید گفت که این زخم آزارهنده می تواند نشانه ای از بیماری­های ویروسی یا نتیجه کمبود مواد مغذی مانند ویتامین ها باشد. همچنین در پاره ای از موارد علت آفت بیماری های گوارشی مانند بیماری سلیاک، کرون، وحتی سندرم بهجت است.

عوامل ایجاد آفت دهانی

در مورد علت دقیق بروز آفت های دهانی صحبت های بسیاری مطرح شده است. به طور کلی آفت دهانی می تواند علت های زیادی داشته باشد. با این حال آفت های دهانی جزئی و کوچک معمولا به دنبال خراش یا گاز گرفتن لب یا زبان ایجاد می شوند. از علت های دیگر زخم های آفتی می توان به اضطراب و استرس و تغییرات هورمونی در سیکل قاعدگی، بیماری های گوارشی مانند سلیاک و بیماری کرون، ویروس­هایی مانند هرپس و ویروس آبله مرغان یا زونا، کمبود مواد مغذی مثل ویتامین B12 و یا آهن و اسید فولیک و.... اشاره کرد. همچنین گفتنی است که محققان در مطالعات جدید دست یافته­اند که کاهش چشمگیر سطح ویتامین D در بیماران نیز با زخم های آفت دهانی ارتباط مستقیمی دارد.

راهکارهای طب سنتی برای درمان آفت دهانی

بابونه

خواص بابونه فقط شامل رفع مشکلات گوارشی نمی شود، بلکه بهترین درمان برای کاهش التهاب در زودترین زمان ممکن است. افراد برای درمان گیاهی آفت دهان یک کیسه چای بابونه را درون یک فنجان آب داغ قرار دهند و صبر کنند تا کیسه چای دم بکشد . وقتی چای کمی سرد شد، آن را درون دهان بگردانند تا بتواند با آفت ها تماس پیدا کند و درد ناشی از آن را تسکین دهد.

ماست

مصرف ماست پروبیوتیک با کیفیت، برای آفت‌ دهان بسیار مفید است. پروبیوتیک مانند یک صافی عمل می‌کند و فقط به باکتری‌های مناسب اجازه‌ حضور در دهان می‌دهد که این امر باعث آرام‌ترشدن زخم و بهبود آفت دهان می‌شود. از‌طرفی، نرمی و خنکی ماست به کمتر‌شدن درد ناشی از آفت کمک می‌کند.

روغن نارگیل

یکی از درمانگران طبیعی آفت­های دهانی روغن نارگیل است که خواص ضد میکروبی و ضد التهابی دارد. افراد به منظور استفاده از روغن نارگیل جهت درمان آفت بهتر است آن را در یک ظرف کوچک آماده کنند و با یک گوش پاک کن آن را مستقیماً روی آفت ها قرار دهند. افراد باید توجه داشته باشند این کار را باید چندین مرتبه انجام دهند و سپس نتایج آن را شاهد باشند.

مریم گلی

مریم گلی گیاهی است که ویروس و باکتری‌ها را می‌کشد و التهاب را کم می‌کند. افراد برای درمان آفت دهانی به وسیله مریم کگلی باید دو قاشق چای‌خوری مریم‌گلیِ خشک را در یک فنجان آب‌جوش خیس کنند و بگذارند سرد شود. از این محلول می‌توانند به‌عنوان دهانشویه برای درمان آفت­های دهانی ۲تا ۳ بار در روز استفاده کنند. حواس‌تان باشد حتما محلول به خوبی آفت دهان را شستشو دهد.

آب‌نمک

این محلول ساده و در‌دسترس که بسیار پرکاربرد است، برای بهبود آفت دهان هم می‌تواند بسیار مؤثر باشد. ۳۰ ثانیه شستشوی دهان با محلول آب نمک با بالابردن غلظت کلرید سدیم و جمع‌کردن آب غشاء اطراف آفت دهان به بهبود آبسه‌ها و زخم‌های بازی مثل آفت دهان کمک می‌کند.