تدابیر طب سنتی برای رفع زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی بافت نرمی دارند که در دستگاه تناسلی ظاهر می ‌شوند و باعث درد، ناراحتی و خارش می‌ شوند. زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی است که ناشی از برخی گونه‌های کم خطر (HPV) است. مردان و زنانی که از نظر جنسی فعال هستند در برابر عوارض بیماری (HPV)  از جمله زگیل تناسلی آسیب پذیرتر هستند.

تدابیر طب سنتی برای رفع زگیل تناسلی

حکیم نیوز: عواملی که باعث ایجاد و بروز  زگیل تناسلی می‌شود؛ ویروسی است که در اثر تماس نزدیک با پوست یا مخاط فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود و به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می کند؛ به طوری که بعد از تماس جنسی با فرد آلوده این ویروس انتقال می یابد. البته این ویروس همیشه به عوارضی مانند زگیل تناسلی منجر نمی‌شود، در حقیقت، در بیشتر موارد ویروس به خودی خود از بین می‌رود بدون اینکه باعث ایجاد مشکلاتی در سلامتی شود.

اما خوب است بدانید که این ویروس می‌تواند خیلی آسان در محیط‌های مرطوب مثل استخر، حمام، جکوزی و سونا بین افراد منتقل شود و افرادی که اقدام به انجام لیزر ناحیه تناسلی می‌کنند نیز باید بدانند اگر نکات بهداشت شخصی و بهداشت دستگاه لیزر رعایت نشود، می‌توانند به راحتی در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار بگیرند. همچنین ممکن است، کودکانی که مادرانشان به زگیل تناسلی آلوده هستند حین زایمان، آن را از مادر خود بگیرند.

در طب سنتی، زگیل تناسلی با سایر زگیل ها و زبری و تیرگی ها فرقی ندارد و ناشی از تجمع بلغم غلیظ و سفت شده است که به تنهایی و یا توأم با سودا در پوست ایجاد می‌شود.

افراد زیادی به طور کامل مایل اند با روش های طب سنتی مشکل خود را حل کنند،  در طب سنتی ایرانی برای رفع زگیل تناسلی راه‌حل های گیاهی متعددی پیشنهاد شده است؛

روغن کرچک: روغن کرچک جزو داروهای ضد زگیل تناسلی است، برای تحمل بوی بد این روغن می توان آن را با روغن نعناع مخلوط و روزی سه مرتبه از آن استفاده کرد. البته استفاده از این روش برای کودکان ممنوع است.

تخم گیاه کرچک: تخم گیاه کرچک آغشته به عسل از دیگر موارد درمان کننده زگیل است. این تخم رویه ای چوب مانند دارد و باید شکسته شود تا بتوان از ماده چرب داخل آن استفاده کرد. از ترکیب این ماده با عسل، پمادی به دست می آید که باید روی زگیل زده شود.

سرکه سیب: شستن ناحیه مبتلا به زگیل با سرکه سیب به مدت دو تا سه هفته و هر روز. این روش بسیار دردناک است. ترب کوبیده شده مخلوط با سرکه هم می تواند موثر باشد. سیر، پیاز و پیاز دشتی له شده نیز همگی در رفع زگیل تاثیرگذارند، البته این روش ها ممکن است باعث حساسیت، قرمزی و سوزش پوست اطراف زگیل شوند و برای افرادی که پوست حساسی دارند توصیه نمی شود.

استفاده از سیر و ویتامین E: زدن روغن ویتامین E روی ناحیه مبتلا به زگیل و سپس گذاشتن سیر له شده هر 48 ساعت یک بار تا رفع دائم زگیل ها بسیار کمک کننده است.

خاصیت روغن پونه کوهی: روغن پونه کوهی که از خانواده نعناع است، یک درمان طبیعی برای ویروس HPV و همچنین کاهش تاثیر زگیل است. این یک درمان مقرون به صرفه است. قبل از استفاده برای کاهش سوزش، باید روغن را کمی رقیق کرد.

استفاده از زردچوبه: زردچوبه خالص، کورکومین یک آنتی اکسیدان است که روی ویروس HPV با محافظت از سلول های DNA تاثیر می گذارد. همچنین تاثیر بسیار بزرگی روی انواع مختلف سرطان های رحم دارد.

در مجموع بهترین راه حل برای در امان ماندن از این بیماری، حفظ بهداشت است تا از این طریق دختران و مادرانی سالم داشته باشیم.