یک متخصص طب سنتی:

ترس و اضطراب از مهم ترین دلایل بروز دیابت نوع یک در افراد است

یک متخصص طب سنتی اظهار کرد: طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده، هر ترس و اضطرابی در زندگی به خصوص در دوران کودکی می‌تواند باعث کاهش ترشح انسولین و بروز دیابت نوع یک شود.

ترس و اضطراب از مهم ترین دلایل بروز دیابت نوع یک در افراد است

به گزارش حکیم نیوز: دکتر مهدی فهیمی، متخصص طب سنتی در رابطه با دلایل ابتلا افراد به بیماری دیابت بیان کرد: دیابت در اثر اختلال عملکرد پانکراس، کبد و افزایش قند خون در بدن رخ می‌دهد؛ وقتی قند خون بیش‌ازحد افزایش یابد، خون، غلیظ می‌شود و بدن برای کاهش غلظت خون، طلب آب بیشتر یعنی پر نوشی و به دنبال آن  پر ادراری می‌کند؛ از طرفی چون قند در خون بالاست، نمی‌تواند وارد سلول شود و پرخوری عارض می‌شود؛ بنابراین پرخوری، پر نوشی و پر ادراری 3 نشانه‌ اصلی دیابت هستند.

وی بیماری دیابت تیپ یک را در کودکان شایع دانست و خاطرنشان کرد: طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده، هر ترس و اضطرابی در زندگی کودکان می‌تواند باعث کاهش ترشح انسولین و بروز دیابت تیپ یک شود؛ مثلاً ممکن است پسربچه‌ای را که برای ختنه به‌اجبار شدید خانواده به بیمارستان و اتاق عمل می‌برند، سه روز بعد از عمل، از ترس و اضطراب به قند خون بالا و دیابت مبتلا شود. پس علائم دیابت، بیشتر سایکولوژیکال یعنی روحی، روانی هست که سیستم بدن را به هم می‌زند و ترشح انسولین را کم می‌کند.

به گفته فهیمی دیابت تیپ 2 در بزرگ‌سالان، ناشی از سرد شدن سلول‌های بدن است که باعث افزایش قند در خون می‌شود یعنی شاید انسولین به مقدار کافی در خون باشد اما سلول نمی‌تواند انسولین را بگیرد و قند را جذب کند؛ بنابراین قند داخل خون افزایش پیدا می‌کند و بدن وارد فاز گرسنگی سلولی می‌شود.

این متخصص طب سنتی افزود: کنترل دیابت تیپ 2 یا بزرگ‌سالان، راحت‌تر است چون با فعالیت ورزشی، ماساژ روغن‌های گرم و اصلاح رژیم غذایی می‌توان آن را کنترل یا درمان کرد اما در دیابت تیپ یک معمولاً تأثیرپذیری بدن از رفتارها کمتر است یعنی باید زحمت بیشتری برای کنترل قند خون کشید.

وی در ادامه غم و غصه را عامل اختلال در کبد و پانکراس و بروز بیماری دیابت خواند و با ارائه راهکارهای طب سنتی بیان کرد: برای درمان بیمارانی که بعد از مرگ عزیزی یا تصادفی یا ترسی با سردی مغز و غلبه افکار منفی، مبتلابه دیابت شده‌اند می‌توان از آرماتراپی یا رایحه‌درمانی استفاده کرد. همچنین گلاب، مغز را گرم و افکار منفی را دور می‌کند و آستانه تحمل فرد را بالا می‌برد لذا هم می‌توان گلاب را خورد و هم صورت را با گلاب شست‌وشو داد؛ خوردن خرما و حلوا نیز طبیعت بدن را گرم می‌کند البته لازم است فرد خود را از اخبار بد دور کند و با تفکر منفی، ترس، بغض به خواب نرود که همه پیش‌زمینه اختلالات تیروئیدی و کاهش حرارت بدن و تشدید بیماری دیابت است.

فهیمی استفاده از گیاهان تلخ همچون هندوانه ابوجهل و گزنه را از قویترین گیاهان کنترل قند خون دانست و تاکید کرد: کلیه‌ها از اصلی‌ترین ارگان در شروع دیابت هستند که در اثر سرما، ضعیف می‌شوند؛ در نگاه طب سنتی، پهلوها را باید با بستن شال و ماساژ روغن‌های گرم مثل روغن زنجبیل و روغن سیاهدانه گرم نگه داشت؛ از مصرف زیاد آب سرد خودداری شود چون تعادل بین کبد و کلیه به هم میخورد؛ همچنین گیاه مریم گلی، قره قاط، آبغوره، قره قروت، شنبلیله، عرق بوقناق برای کنترل قند خون و رفع عوارض دیابت بسیار مفید است.