مدیرکل دفتر طب ایرانی خبر داد:

توسعه خدمات رسانی به بیماران کرونایی با طب ایرانی و مکمل

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: از ابتدای همه گیری کرونا تا کنون 90 طرح تحقیقاتی بر پایه طب سنتی و ایرانی ثبت شده که از این تعداد 45 طرح به اتمام رسیده و نتایج آن اعلام شده است.

توسعه خدمات رسانی به بیماران کرونایی با طب ایرانی و مکمل

به گزارش حکیم نیوز نخستین سلامتکده ارائه دهنده خدمات سرپایی به بیماران کرونایی در مشهد و با حضور دکتر نفیسه حسینی یکتا افتتاح شد.

وی در این مراسم اظهار کرد: در شرایط حال حاضر در راستای توسعه خدمات رسانی به بیماران باید با استفاده از طب تلفیقی در کنار طب رایج، از خدمات طب ایرانی و مکمل برای بیماران کرونایی به شکل مناسبی استفاده کرد.
مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان اینکه کشورهای دارای مکاتب غنی طب سنتی برای کمک به کنترل بیماری کرونا از این ظرفیت استفاده کرده‌اند و به عنوان یکی از ابزارهای درمانی معرفی شده، تصریح کرد: بنابراین توصیه‌های طب سنتی می تواند در درمان بیماری کووید -19 و پیشگیری از این بیماری کمک کننده باشد.
 حسینی یکتا با رد برخی از ادعاها در خصوص استفاده از ترکیب خاص در درمان بیماری کووید-19 بدون نیاز به درمان‌های رایج و داروهای شیمیایی، اظهار کرد: باید در درمان بیماری کرونا دو مکتب طب رایج و سنتی در کنار هم باشند و از ظرفیت های هر دو در راستای ارتقای سلامت و بهبود علائم بیماران استفاده شود.
 مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان اینکه از ابتدای همه گیری بیماری کرونا تاکنون 90 طرح تحقیقاتی بر پایه طب سنتی و ایرانی در سامانه کارآزمایی ایران به ثبت رسیده است که از این تعداد 45 طرح به اتمام رسیده و نتایج آن نیز به وزارت بهداشت اعلام شده است، تصریح کرد: برخی از این طرح ها در کمیته های تخصصی سازمان غذا و دارو به عنوان داروی کمک به درمان کرونا مجوزهای لازم را دریافت کرده اند و برخی نیز در حال طی کردن دریافت مجوز هستند.
وی با اشاره به اینکه درحال حاضر 25 سلامتکده در سطح کشور فعال است، خاطر نشان کرد: خدمات ارائه شده در این مراکز بر اساس دستورالعمل های پیشگیرانه و کمک درمانی که از سوی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت به تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است صورت می گیرد.
مسئول کارگروه اطلاع رسانی بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز اظهار کرد: با هماهنگی با مرکز بهداشت استان، خدمات بهداشتی مرتبط با کرونا شامل تست pcr، ثبت و شناسایی بیماری به بیماران مشکوک به کووید-19 نیز ارائه می شود.
حمید رضا رحیمی، اقدام دانشگاه علوم پزشکی مشهد را در این حوزه خلاقانه عنوان کرد و گفت: پزشکان فعال در این سلامتکده از اعضای هیات علمی دانشگاه و پزشکان حادق حوزه طب سنتی و ایرانی هستند و شهروندانی که تمایل به استفاده از خدمات درمانی در این حوزه را دارند می توانند با مراجعه به این مرکز از این خدمات بهره مند شوند.
وی با اشاره به فعالیت مرکز پاسخگویی 191 دانشگاه علوم پزشکی مشهد در زمینه کرونا گفت: بر اساس برنامه ریزی تمامی شهروندانی که سوالات مرتبط با حوزه طب سنتی و ایرانی دارند می توانند با تماس به این سامانه با مشاوران طب سنتی ارتباط برقرار کنند.