متخصص طب سنتی مطرح کرد:

توصیه های بهداشتی تقویت سیستم ایمنی بدن با گیاهان دارویی

حاجی حیدری:هلیله سیاه میوه درختی است که در هند می‌روید و برای تقویت سیستم ایمنی و همچنین تقویت معده و اعصاب و سیاه شدن موی سر و درمان آکنه و جوش کاربرد دارد.

توصیه های بهداشتی تقویت سیستم ایمنی بدن با گیاهان دارویی

به گزارش حکیم نیوز: استفاده از دمنوش ها و گیاهان دارویی از دیرباز در خانواده های ایرانی هواداران خاص خود را دارند؛ محمد رضا حاجی حیدری متخصص طب سنتی در اینباره گفت: مطالعات علمی نشان داده است برخی از دمنوش ها و گیاهان دارویی در تقویت و تنظیم سیستم ایمنی بدن نقش بسیاری دارند، هرچند ممکن است مکانیسم عمل آن ها شناخته شده نباشند و با در نظر داشتن کاهش دما و روند صعودی آمار مبتلایان به بیماری کرونا، یکی از راه های پیشگیری علاوه بر به کار بردن توصیه های بهداشتی تقویت سیستم ایمنی بدن با استفاده از گیاهان دارویی است.

وی افزود: با توجه به اینکه طب سنتی در بین اقوام ایرانی، هر گیاه و ماده غذایی دارای مزاج یا به اصطلاح دارای طبع خاصی است، برای سهولت و شناخت تاثیر بر مزاج بدن به طور کلی آن را به دو دسته گرم و سرد تقسیم بندی کرده تا افراد به فراخور مزاج و فصل از آن ها استفاده کنند.

حاجی حیدری با اشاره به داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن از دیدگاه طب سنتی تصریح کرد: برخی از دارو‌های تقویت کننده سیستم ایمنی که از نظر طب سنتی ایران دارای طبع گرم هستند، عبارت است از زنجبیل، هل، گل میخک، دارچین، عسل و دارو‌های سرد که می‌توان از گل ختمی، پنیرک و هلیله نام برد.

وی در ادامه افزود: دمنوش زنجبیل را می‌توان به تنهایی یا همراه چایی استفاده کرد؛ به این صورت که یک تا دو گرم زنجبیل خشک یا مقداری از گیاه تازه آن را در یک لیوان آب جوش یا چای ریخته و روزی دو تا سه بار میل ‌شود. با توجه به اینکه زنجبیل در طب سنتی از درجه سه گرمی بر خوردار است، مصرف زیاد و بی‌رویه آن می‌تواند ایجاد بی خوابی، ضایعات پوستی، خارش و عوارض عصبی مانند بی قراری، تحریک پذیری، زودخشمی و عدم تحمل به خصوص در افراد گرم مزاج شود بنابراین؛ مصرف دائم و زیاد آن خصوصا در گرم مزاجان توصیه نمی‌شود.


این متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: هل از دارو‌های خوش عطر بوده و دهان را نیز خوشبو می‌کند، همچنین دمنوش آن برای تقویت سیستم ایمنی مفید است. هل برای تقویت کبد، معده و افزایش اشتها و تکرر ادرار ناشی از سردی سیستم ادراری به خصوص برای سالمندان اثر خوبی دارد. یک یا دو عدد هل سبز را می توان، داخل یک ظرف کوچک دم کرده و روزی سه الی چهار مرتبه به تنهایی استفاده کرده یا همراه چایی میل شود.

وی ضمن بیان طبع گیاه ختمی و نوع مصرف آن اظهار کرد: گل ختمی از گیاهانی است که طبع سرد دارد. حدود یک تا دو عدد گل آن را داخل یک لیوان آب جوش ریخته و با کمی نبات یا شکر استفاده  کنید. همچنین میتوان یک قاشق مرباخوری از گل خشک پنیرک را داخل یک لیوان آب جوش ریخته و پس از دم کشیدن آن را صاف کرده و کمی شکر به آن اضافه کنید یا همین مقدار را داخل ظرف دم کرده و به صورت دمنوش میل کنید تا با افزایش توان سیستم ایمنی بدن، افراد را در مقابل عوامل بیماری‌زا و خصوصا کرونا محافظت کند.

 حاجی حیدری گفت: هلیله سیاه میوه درختی است که در هند می‌روید و برای تقویت سیستم ایمنی و همچنین تقویت معده و اعصاب و سیاه شدن موی سر و درمان آکنه و جوش کاربرد دارد. یک قاشق چایخوری پودر آن را داخل یک کاسه کوچک ماست ریخته و یا داخل کپسول‌های ژلاتینی ریخته و روزی یک تا دو عدد کپسول شب‌ها قبل از خواب میل شود.

وی در پایان استفاده مداوم و طولانی مدت از گیاهان دارویی را پرعارضه خواند و از مردم خواست در مصرف داروهای گیاهی مطابق توصیه پزشکان عمل کنند.