رئیس مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی ایران خبر داد:

تولید انبوه واکسن کووپارس تا اواخر بهار

رئیس مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: خوشبختانه واکسن کووپارس در مرحله حیوانی بسیار موفق عمل کرده است و در صورت موفقیت در فاز انسانی تا اواخر بهار تولید انبوه آن آغاز خواهد شد.

تولید انبوه واکسن کووپارس تا اواخر بهار

به گزارش حکیم نیوز: دکتر مسعود سلیمانی، استاد اپیمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران و رئیس مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص واکسن کرونا کووپارس شرکت سرم­سازی رازی اظهار داشت: کارآزمایی بالینی این واکسن از امروز آغاز می‌شود و این واکسن در سه مرحله به داوطلبان تزریق خواهد شد.

وی بیان کرد: در مرحله اول امروز قرار است ۱۳۳ نفر در فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن و واکسن­نما دریافت کنند. امروز داوطلبان نوبت اول واکسن را دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و سه هفته بعد نوبت دوم به آنها تزریق خواهد شد. همچنین یک ماه بعد داوطلبین دوز استنشاقی واکسن را دریافت خواهند کرد که دریافت دوز استنشاقی باعث به وجود آ‌مدن ایمنی ترشحی خواهد شد.

به گفته سلیمانی واکسن‌ها فرم‌های مختلفی دارند و شرکت‌های زیادی انواع واکسن‌ها را در سراسر دنیا تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که هر کدام خواص مختلفی دارند و مؤسسه رازی توانست واکسن تزریقی-استنشاقی سه نوبتی را تولید کند.

رئیس مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: هر دریافت کننده واکسن باید هر سه مرحله واکسن را دریافت کند و دوز استنشاقی به دلیل ایجاد ایمنی ترشحی در بدن داوطلب انجام خواهد شد.

وی در رابطه با بازه زمانی تولید انبوه واکسن رازی گفت: در ابتدا باید نتایج کارآزمایی بالینی این واکسن مشخص شود که خوشبختانه بررسی‌ها و مستندات ما نشان می‌دهد این واکسن در مرحله حیوانی بسیار موفق عمل کرده است و در صورت موفقیت در فاز انسانی تا اواخر بهار تولید انبوه آن آغاز خواهد شد.

سلیمانی افزود: دریافت کنندگان واکسن نمی‌دانند که کدام یک دارونما و کدامیک واکسن اصلی را دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و این موضوع به این دلیل است که سوگیری در تحقیقات ایجاد نشود.

رئیس مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خاتمه تصریح کرد: ما پس از گذراندن سه مرحله تزریق واکسن، مستندات دقیق و حقیقی خود را به سازمان غذا و دارو ارائه می‌کنیم تا در صورت تأیید وارد مرحله تولید انبوه شویم.