یک متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه تاکید کرد:

جانبازان، سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه در معرض ریسک درگیر شدید کرونا هستند

یک متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه اظهار داشت: براساس مطالعات انجام شده، سالمندان، جانبازان و نیز مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و سرطان‌های فعال، در صورت ابتلا به کرونا در معرض ریسک درگیری شدید با این بیماری قرار می­گیرند.

جانبازان، سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه در معرض ریسک درگیر شدید کرونا هستند

به گزارش حکیم نیوز: دکتر محمدمهدی زمانی، متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه در رابطه با مراقبت هایی که افراد دارای مشکلات ریوی، قلبی و کبدی و همچنین جانبازان شیمیایی در برابر کرونا باید انجام دهند، اظهار داشت:  به جانبازان و تمام افرادی که درگیری ریوی، قلبی، کبدی دارند و همه کسانی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای نظیر دیابت، فشار خون و ... هستند، توصیه می کنیم که هر چه سریعتر واکسن کرونا را تزریق کنند چرا که در صورت ابتلای این افراد به بیماری کووید ۱۹ احتمال گرفتار شدن آنها به فرم شدید بیماری وجود دارد.

وی افزود: جانبازان شیمیایی که ریه‌های آنان بر اثر استنشاق گازهای شیمیایی در دوران جنگ تحمیلی آسیب دیده است باید هر چه سریع تر نسبت به سایر جانبازان واکسن کرونا آن هم از هر نوع و برندی که توسط وزارت بهداشت در کشور توزیع می‌شود را تزریق کنند چراکه به دلیل آسیب ریوی متاثر از استنشاق گازهای شیمیایی، در صورت درگیری با کروناویروس باید روزهای سختی را تجربه کنند.

زمانی درباره­ آمادگی‌های لازم برای واکسینه شدن در برابر کروناویروس خاطرنشان کرد: همه افرادی که قرار است واکسیناسیون شوند و حتی جانبازان نیازی به مراقبت‌های قبل از واکسینه شدن ندارند و صرفاً توصیه می‌شود روزی که قرار است واکسن دریافت کنند از حال عمومی خوبی برخوردار بوده و در صورتی که با سرماخوردگی یا علائمی نظیر تب و بی‌حالی مواجه هستند، واکسیناسیون خود را تا سه هفته به تاخیر بیندازند.

به گفته این متخصص بیهوشی و مراقبت­های ویژه هیچ آمادگی خاصی برای هیچ فردی به منظور واکسیناسیون، نیاز نیست.

وی در ادامه افزود: طبیعی است که پس از دریافت واکسن احتمال بروز علائمی نظیر درد در محل تزریق، افزایش دمای بدن، لرز و بی حالی وجود دارد که مشابه علائم زمان تزریق واکسن در سنین کودکی هستند که در این صورت نیز نیاز به کار خاصی نیست.

زمانی تصریح کرد: به تمامی مردم جامعه که واکسن کرونا دریافت می‌کنند توصیه می‌شود برای پیشگیری از بروز علائم احتمالی پس از دریافت واکسن اقدام به مصرف قرص استامینوفن پانصد میلی (هر ۴ تا ۶ ساعت یک قرص) کنند.

این متخصص بیهوشی و مراقبت­های ویژه به جانبازانی که دچار بیماری‌های کبدی هستند نیز هشدار داد: این افراد بهتر است برای پیشگیری یا درمان علائم و عوارض واکسن در خوردن قرص استامینوفن احتیاط کرده و با نظر پزشک این دارو یا داروی دیگری را مصرف کنند.

وی همچنین با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس در بین جانبازان گفت: فردی که واکسن تزریق نکرده است باید حتی‌الامکان در منزل بماند. همچنین در شهرهایی که آمار شیوع بالاست، توصیه می‌شود این افراد از هرگونه تجمع و مهمانی دوری کنند و اگر به هر دلیلی قرار شد از منزل خارج شوند، حتما ماسک دولایه شامل ماسک جراحی سه لایه و ماسک پارچه ای دست­ساز بر روی آن، استفاده کنند.

به گفته زمانی براساس مطالعات انجام شده، سالمندان، جانبازان و نیز مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت و سرطان‌های فعال، در صورت ابتلا به کرونا در معرض ریسک درگیری شدید با این بیماری قرار می­گیرند و بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به انواع جهش‌های کرونا مانند جهش انگلیسی عدم تماس تنفسی با دیگران و بهترین روش برای انجام این کار، رعایت فاصله دو متری است.

این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه خاطرنشان کرد: واکسن کرونا از ابتلا به بیماری کرونا جلوگیری می‌کند؛ بنابراین بدون هیچگونه استرس و ترسی هرگونه واکسنی که توسط وزارت بهداشت در کشور توزیع شد را تزریق کنید تا سیستم بدنی شما در مقابل ویروس ایمن شود.

وی در پایان عنوان کرد: خوشبختانه تمامی واکسن‌های فعلی موجود در ایران از نوع یک ویروس سرماخوردگی یا ویروس‌های کشته شده هستند و خوشبختانه اثربخشی صددرصدی در مقابل نوع شدید ویروس کرونا دارند.