معاون توسعه سلامت دفتر طب سنتی وزارت بهداشت عنوان کرد:

جزئیات عملکرد اولین مرکز طب سنتی ویژه بیماران کرونا

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در آینده نزدیک شاهد راه‌اندازی مراکز خدمات طب سنتی ویژه بیماری کرونا در تعداد دیگری از دانشگاه‌ها خواهیم بود که تحقق آن می‌تواند از سردرگمی مردم در حیطه موضوعات مرتبط با طب سنتی و کرونا بکاهد.

جزئیات عملکرد اولین مرکز طب سنتی ویژه بیماران کرونا

به گزارش حکیم نیوز: دکتر مژگان تن‌ساز، معاون توسعه سلامت دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت مرکز طب سنتی ویژه کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیان کرد: باتوجه‌به افزایش بار بیماری در سطح جامعه و با هدف کمک‌رسانی به کادر درمان، اولین مرکز طب سنتی ویژه کرونا با هدف فعالیت در حوزه پیشگیری و درمان کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه‌اندازی شد و توسعه و گسترش آن در سایر دانشگاه‌ها و استان‌ها جزو برنامه‌هاست.

وی با بیان این‌که مرکز طب سنتی ویژه کرونا در دو بخش حضوری و غیرحضوری فعال هست، بیان کرد: حدود ۲۰۰ پزشک را در حیطه طب سنتی آموزش داده‌ایم که در دو شیفت صبح و بعدازظهر و در هر شیفت ۵ نفر با این مرکز همکاری می‌کنند؛ همچنین ۱۱۰ مشاور در این حوزه آموزش‌دیده‌اند که در دو شیفت صبح و عصر و در هر شیفت ۱۲ مشاور به‌صورت تلفنی و غیرحضوری به سؤالات شهروندان در حوزه کرونا پاسخ می‌دهند.

تن‌ساز با تأکید بر اینکه پروتکل اجرا شده در مرکز خدمات طب سنتی ویژه بیماران کرونا مصوب وزارت بهداشت و دفتر طب ایرانی است، خاطرنشان کرد: مشاوره‌های غیرحضوری این مرکز تنها در حیطه طب سنتی است و در بخش حضوری نیز ابتدا ویزیت طب سنتی انجام و درمان‌های سنتی آغاز می‌شود و در صورت نیاز، افراد برای طی دوره درمان و یا بستری به بیمارستان و مراکز درمانی ارجاع داده می‌شوند. همچنین در این مرکز هم‌زمان یک متخصص عفونی به مشاوره افراد پرداخته و اگر بیماران به استفاده از داروهای طب نوین هم نیاز داشته باشند، تجویز صورت می‌گیرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آرایه مشاوره‌های صحیح و مستند در حیطه طب سنتی را یکی دیگر از اهداف راه‌اندازی مرکز طب سنتی ویژه کرونا عنوان کرد و گفت: افراد می‌توانند ضمن تماس تلفنی با مشاورین مرکز طب سنتی ویژه کرونا پاسخ سؤالات خود را دریافت کرده و روش مناسبی را برای درمان و پیشگیری در پیش بگیرند. البته نمی‌توان ادعا کرد که طب نوین و طب سنتی پاسخ همه سؤالات را داشته باشند، اما این مرکز می‌تواند بهترین مرجع برای دریافت پاسخ مشکلات و ابهامات افراد در حیطه طب سنتی باشد.

معاون توسعه سلامت دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بعد از راه‌اندازی این مرکز سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح کشور نیز برای راه‌اندازی مراکز مشابه ترغیب شده‌اند، گفت: بنابراین در آینده نزدیک شاهد راه‌اندازی مراکز مشابه در تعدادی از دانشگاه‌ها خواهیم بود که تحقق آن می‌تواند از سردرگمی مردم در حیطه موضوعات مرتبط با طب سنتی و کرونا بکاهد.

معاون توسعه سلامت دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه گاهی لازم است فرد مبتلا به‌صورت هم‌زمان از داروهای طب روز و سنتی استفاده کند، گفت: در برخی موارد باید برای پیشگیری از تأخیر در درمان، مصرف داروهای طب نوین را آغاز کرد و پس از آن توصیه‌های طب سنتی را با هدف تسریع درمان بکار گرفت؛ لذا در این مرکز سعی شده تا در صورت نیاز توصیه‌های طب نوین و طب سنتی به‌صورت هم‌زمان لحاظ شود، البته به‌گونه‌ای که داروهای مورداستفاده با یکدیگر تداخل نداشته باشند و عوارضی ایجاد نکند.

گفتنی است، مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی واقع در دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تمام روزهای هفته از ۸ صبح تا ۸ شب، آماده ارائه خدمات به بیماران کرونایی بوده و متقاضیان می‌توانند برای نوبت‌دهی مراجعه حضوری با شماره ۸۸۲۰۹۰۲۰ و برای دریافت مشاوره تلفنی با شماره ۴۵۱۵۳۰۰۰ تماس بگیرند.