جَغور بَغور یک غذای چرب و چیل+دستورپخت

جغور بغور به دلیل پروتئین زیاد و همچنین خواص خون‌سازی جگر، یک غذای بسیار خوشمزه و مقوی است. در ادامه با طرز تهیه جغور بغور خانگی آشنا می‌شوید.

جَغور بَغور یک غذای چرب و چیل+دستورپخت

به گزتارش حکیم نیوز جَغور بَغور غذای لذیذی است که هنوز به صورت سنتی در زنجان طبخ و عرضه می‌شود و مشتریان ثابتی دارد. جغور بغور به دلیل پروتئین زیاد و همچنین خواص خون‌سازی جگر، یک غذای بسیار خوشمزه و مقوی است. در ادامه با طرز تهیه جغور بغور خانگی آشنا می‌شوید.

  • مواد لازم برای تهیه جغور بغور

جگر گوسفند یک عدد
دل گوسفند یک عدد
قلوه یک عدد
سیب‌زمینی ۲ عدد متوسط
پیاز ۵ عدد متوسط
فلفل دلمه‌ای یک عدد
سیر ۴ حبه
گوجه‌فرنگی ۳ عدد متوسط
روغن سرخ‌کردنی ۳ قاشق غذاخوری
رب انار به مقدار لازم
نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به میزان لازم

  • طرز تهیه جغور بغور

مرحله اول

در این روش تهیه جغور بغور سیب‌زمینی و پیاز را نگینی خرد می‌کنیم. توجه داشته باشید که پیاز و سیب‌زمینی‌ها حتماً یک اندازه شود.

 مرحله دوم

در مرحله‌ بعد سیر و فلفل سبز را خرد می‌کنیم. فلفل دلمه‌ای عطر و طعم خاصی به جغور بغور می‌دهد. سیر نیز بوی زحم جگر را از بین می‌برد.

مرحله سوم

گوجه‌فرنگی و جگر گوسفند را خرد می‌کنیم. جگرها یک اندازه باشد. گوجه‌فرنگی به تنهایی رنگ جغور بغور را عوض نمی‌کند. بنابراین از رب انار برای ترش مزگی و رنگ بهتر جغور بغور استفاده کنید.

 مرحله چهارم

در دو ماهی‌تابه جدا سیب‌زمینی و در دیگری جگر را با روغن تفت دهید. زمانی که سیب‌زمینی سرخ شد زیر شعله را خاموش کنید. جگر که کمی سرخ شد و رنگ آن عوض شد، به آن پیاز و فلفل دلمه‌ای خرد شده را اضافه کنید.

 مرحله پنجم

زمانی که پیاز و فلفل دلمه‌ای سرخ شدند، ادویه‌جات را که شامل نمک و فلفل سیاه و زردچوبه است اضافه کنید. سیر را به مواد اضافه کنید. سیر که تفت داده شد، گوجه‌فرنگی و رب انار را اضافه کنید. همه مواد را به هم بزنید.

 مرحله آخر

حالا نوبت اضافه کردن سیب‌زمینی است. کمی که سیب‌زمینی را تفت دادید، درِ ماهی‌تابه را ببندید و مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با شعله کم اجازه دهید، جغور بغور شما جا بیفتد.

جغور بغور شما آماده سرو است. با برنج یا نان می‌توانید این غذا را سرو کنید.