حکیم نیوز گزارش می دهد:

جمع شدن بساط شارلاتان هایی که از نام طب ایرانی سواستفاده می کنند با رعایت قانون

در شرایطی که برخی با سواستفاده از نام طب سنتی به دنبال سودجویی هستند، تنها با اجرای قوانین محکم و درست می توانند در مدار قانون قرار گیرند یا بساطشان جمع شود.

جمع شدن بساط شارلاتان هایی که از نام طب ایرانی سواستفاده می کنند با رعایت قانون

حکیم نیوز: استعفای یکی از معاونان وزیر بهداشت که به گفته فعالان طب سنتی مخالف جدی طب سنتی ایرانی بوده گویی فضا را برای اظهارنظرهای کارشناسانه از سوی متخصصان طب نوین و سنتی باز کرده است. این فضای ایجاد شده حتی تحول جدی را در نگاه رسانه ها به طب سنتی به همراه داشته است. طی روزهای گذشته نیز دکتر مینو محرز، پزشک عفونی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز به بیان نظر خود درباره طب سنتی ایرانی  پرداخت و گفت: «در اینجا مردم را به عطاری عادت داده‌اند و متاسفانه این خطرناک است. چون ما اصلا نمی‌دانیم گیاهی که در عطاری وجود دارد اصلا چه چیزی است. کسانی که عطاری راه‌ انداختند طب سنتی را به یک مسیر بسیار غلط بردند. این طب سنتی که دانشکده و متخصص دارد را باید از عطاری‌ها جدا کرد، ما عطاری‌ را به هیچ‌وجه قبول نداریم.همچنین متخصصین ایران هم باید روی اثرات داروهایشان تحقیقات بیشتری کنند و با متدولوژی درست کار کنند، وقتی این داروها از نظر تحقیقاتی جواب معنادار داشته باشد، آدم از آن استفاده می‌کند و ما هم آن را قبول می‌کنیم، بالاخره پایه خیلی از داروها گیاهی است.»

جمع شدن بساط شارلاتان هایی که از نام طب ایرانی سواستفاده می کنند با رعایت قانون

دکتر آرمان زرگران در گفتگو با حکیم نیوز، با اشاره به نحوه عملکرد عطاری ها و تاثیر منفی آن بر طب سنتی اظهار داشت: زمانی این مسائل درست می شود که خط کش اعمال و مداخلات این حوزه خط کش قانون باشد، آن وقت مشکلات حل می شود اما تا مادامی که بی قانونی و رفتارهای خارج از چارچوب های تعریف شده رخ می دهد تبعات آن گریبانگیر سلامت مردم و قربانی شدن طب ایرانی می شود.

معاون بین الملل دانشکده طب ایرانی با تاکید براینکه در قانون عملکرد عطاری ها مشخصا فروش گیاهان دارویی است افزود: عطاری ها اجازه طبابت و فروش داروهای گیاهی را ندارند، اما این مسایل توسط برخی عطاری ها رعایت نمی شود که نتیجه آن به خطر افتادن سلامت جامعه و مداخله در امر درمان است.

به گفته وی، نتیجه عدم رعایت قانون از سوی عطاری ها این است که دود آن به چشم سلامت جامعه می رود و بحران هایی نظیر بی اعتمادی به طب ایرانی رقم می خورد و این ها باعث ضربه به طب ایرانی و نادیده گرفته شدن پتانسیل های این مکتب طبی است.

زرگران با بیان اینکه متخصصان طب سنتی رویکرد علمی دارند و خارج از این هیاهوی مباحث غیرعلمی که بنام های مختلف عمل می کنند، فعالیت دارند ادامه داد: برای  سازمان یافتن باید نظارت ها دقیق باشد، مُر قانون به درستی رعایت شود و عطاری ها در چارچوب و شاکله قانونی خود عمل کنند متعاقبا متخصصانی که اجازه مداخله درمانی دارند به این امر مبادرت ورزند تا شارلاتان هایی که از این موج اعتماد مردم سواستفاده می کنند بساطشان جمع شود، نتیجه آن ایجاد اعتماد متقابل خواهد بود و بحرانی نخواهیم داشت.