در گفتگو با رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران:

جوانان هدف اصلی کرونای جهش یافته

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران هشدار داد: متاسفانه ویروس جهش‌­یافته از قدرت سرایت پذیری و مرگ و میر بالاتری برخوردار است و افراد جوانتر را بیشتر از سایر گروه ها گرفتار می‌کند. همچنین علایم بالینی متفاوتی را ایجاد می کند و فاصله بروز علایم تا فاز التهابی بیماری خیلی کوتاهتر است.

جوانان هدف اصلی کرونای جهش یافته

به گزارش حکیم نیوز: دکتر علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در رابطه با وضعیت کرونا در تهران و ایران بیان کرد: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته در تهران ۳۲۸ بیمار جدید کرونایی در بخش های عادی و ۹۲ بیمار جدید در بخش های مراقبت ویژه بستری شده اند.

وی افزود: در حال حاضر در بیمارستان‌های استان تهران  ۲۰۵۵ بیمار با تشخیص کرونا بستری هستند که ۷۹۲ نفر آنان تحت  مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

وی اشاره به مراجعه ۶۰۰۰ بیمار سرپایی به بخش‌های بهداشتی و درمانی در شبانه روز گذشته خاطرنشان کرد: گرچه شاخص‌های مختلف نسبت هفته گذشته تغییر چندانی نداشته اما شرایط همچنان باید شکننده و ناپایدار تلقی شود.

 زالی با بیان اینکه گروه سنی افراد مبتلا به کرونا تغییر پیدا کرده است گفت: ما در این هفته نسبت به هفته قبل شاهد افزایش مراجعه بیماران زیر ۲۵ سال و بالای ۷۰ سال هستیم. از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون ۴۱ درصد از موارد فوتی مربوط به گروه های سنی بالای ۶۰ سال بوده است که ۸۱ درصد آنان مبتلا به بیماری های زمینه‌ای نظیر دیابت، بیماری های قلبی، چاقی و وزن بالا  بودند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش ترددهای درون شهری و حضور مردم در کالبد شهر تهران و استفاده از حمل و نقل عمومی به همشهریان توصیه کرد: همشهریان به ویژه گروه‌های پرخطر و بالای ۶۵ سال از حضور در مکان های پرازدحام که فاصله گذاری اجتماعی مخدوش است اجتناب کنند و در صورت اجبار حتما از دو ماسک یا یک ماسک و شیلد استفاده کنند.

وی ویروس جهش یافته را مهمترین چالش­ تهران و سایر استان‌ها دانست و بیان کرد: متاسفانه ویروس جهش‌­یافته از قدرت سرایت پذیری و مرگ و میر بالاتری برخوردار است و افراد جوانتر را بیشتر از سایر گروه ها گرفتار می‌کند. همچنین علایم بالینی متفاوتی را ایجاد می کند و فاصله بروز علایم تا فاز التهابی بیماری خیلی کوتاهتر است.

زالی با اشاره به تغییر وضعیت و رنگ برخی از شهرهای استان تهران در هفته جاری، بر لزوم بازنگری در رنگ بندی شهرها با توجه به میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط شهروندان، تعداد کل بیماران بستری، نرخ رشد موارد تست مثبت pcr، رشد میزان مراجعان سرپایی تاکید کرد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران خاطرنشان کرد: اگر این شاخص‌ها در رنگ بندی شهرها مورد توجه قرار گیرد، طبیعتاً با یک آمایش جدید می‌توان در رابطه با کرونا در تهران اظهار نظر کنیم.

وی با اشاره به آخرین مطالعات، تصریح کرد: افراد برای پیشگیری از کرونا همچنان باید رعایت شیوه نامه های بهداشتی،  شست و شوی دست­ها، ضدعفونی کردن سطوح، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را به عنوان یک استراتژی مهم مد نظر قرار دهند.