جولان کرونا در این قسمت از هواپیما

جولان کرونا در این قسمت از هواپیما

به گزارش حکیم نیوز و به نقل از بهداشت نیوز، ایل جورناله ایتالیا در مطلبی به راه‌های انتقال ویروس کرونا در سفرهای هوایی پرداخت. در این مطلب با عنوان «هوا، وعده های غذایی و مدت پرواز: بدین ترتیب ویروس به سوی هواپیماها می‌شتابد!» آمده است: یک تیم تحقیقاتی آمریکایی دست به پژوهشی زد که در نوع خود منحصر به فرد است. در 10 پرواز بین قاره ای در آمریکا رفتارها و تحرکات افراد در بخش اکونومی کلاس مورد بررسی قرار گرفته و انتقال یک بیماری در خلال پرواز را بر پایه این داده ها شبیه سازی کردند. این تحقیق علمی که در هفته نامۀ مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا انتشار یافت، 1540 مسافر و 41 نفر از کادر پرواز را به کار گرفت و تعداد 229 نمونه محیطی در خلال پرواز را جمع آوری کرد تا بار حقیقی عوامل بیماری زا را اندازه گیری کند. از این تحقیق بیش از 12 مورد از سرایت ویروس های دستگاه تنفسی شدید (سارس) و آنفولانزای پاندمیک ویروس H1N1 مطرح گردید.

محققان معتقدند که محال است که یک بیماری تنفسی به طور مستقیم از فاصلۀ بیش از یک متر از مسافر بیمار انتقال یابد و این سرایت کرونا به ردیف جلو یا عقب یک مسافر مبتلا محدود می گردد. بنابراین برخی سرایت ها ممکن است در خلال مدت انتظار در فرودگاه، هنگام سوار شدن یا پیاده شدن رخ داده باشد. همچنین ممکن است برخی مسافران قبل یا بعد از پرواز از منابع دیگری آلوده شده باشند.

تعویض هوا در هواپیما امری مهم تلقی می شود. در صورتی که سیستم تهویه خاموش باشد، افرادی که به فردی که سرفه می کند، نزدیکترند (1.76 متر)، در واقع 11 درصد هوای آلوده را تنفس می کنند در حالی که افراد دورتر (4 متر) در معرض این آلودگی قرار نمی گیرند.